De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Sa ne cunoastem mai bine

60 posts, 31499 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Sa ne cunoastem mai bine TonyGFR

Din moment ce am inceput sa postez serios pe forum, vreau sa fac cunostinta cu voi :D

Ma numesc Antonio Istrate, dar imi place sa mi se spuna Tony (de aici am si "renumele" de TonyGFR). Am 17 ani si locuiesc la km. 105 al M300 (Breaza, PH). Pasiunea feroviara pentru mine a inceput in jurul lui 2010, cand am dat de Trainz Simulator si de un forum legat de jocul acesta, eu fiind foarte atras de modurile romanesti. De accea, la inceput, am fost mai pasionat de CFR-ul virtual decat de cel real. De restul transporturilor nu sunt foarte pasionat; poate, doar putin, de tramvaie...

Usor usor insa, am prins si microbul trenurilor "din gara", prima sesiune de trainspotting avand loc undeva in august 2010, cand am prins si prima mea locomotiva, EA 438 (la fostul P 3024 Brasov - Ploiesti, cel care circula ziua la 9-10 daca mai stie cineva). La inceput am fost ceva mai razlet cu iesirile, sesiunile mele cuprinzand fie un singur tren, fie un interval orar cu mai multe trenuri, si evitam intalnirile cu pasionatii  :lol:. Prima intalnire cu un pasionat a avut loc prin august/septembrie 2012, iar de atunci am inceput sa ies si in excursii feroviare alaturi de mai multi pasionati. Astfel, am la activ ~300 de locomotive prinse in cei 3 ani si 1/2 de pozat, si ma mandresc cu o colectie de ~ 300 de locomotive prinse pe reteaua CFR, din care o mica parte nu mai exista in forma lor (sunt masini delfinizate, transformate in ED-uri sau conservate).

Iata si o poza cu mine alaturi de brasoveanca 387



 


Re: Sa ne cunoastem mai bine andrei11

E cazul sa ma "incarnez" si eu.
Poza facuta acum vreo 2 - 3 ani, cand s-au ciocnit cele 2 tramvaie in Rahova.
Născut in vara lui 1960. ( calculati singuri vârsta ).
1-30-2014 7-58-50 PM.jpg (160.51 KB; downloaded 6927 times)

 


Re: Sa ne cunoastem mai bine Rathgeber2523

Cateva poze din anul  2014

Mecanic la metrou
1524697_1458076647745893_344543790_n.jpg (89.72 KB; downloaded 7170 times)

DSCN1604.JPG (128.96 KB; downloaded 7171 times)

Vatman pe 411
1920592_1474681392752085_2065858198_n.jpg (104.27 KB; downloaded 7171 times)

Vatman pe 4044 in Depoul Victoria (poza este a lui Kaba Adrian)
1013519_1464351783785046_1903463936_n.jpg (96.82 KB; downloaded 7168 times)

 


Re: Sa ne cunoastem mai bine edy85

Salutare!
Eu sunt Eduard. Sunt sofer de troleibuz in Bucuresti. Va urmaresc de ceva timp, abia de curand mi-am facut cont.
Vreau sa va felicit pentru materialele de calitate si in mod deosebit echipa administrativa care face o treaba minunata!
Tineti-o tot asa!

 


Re: Sa ne cunoastem mai bine Robert24

Salut Eduard!
Multumim pentru aprecieri! Speram sa te simti bine printre noi!

 


Re: Sa ne cunoastem mai bine Rathgeber2523

edy85 wrote:
Salutare!
Eu sunt Eduard. Sunt sofer de troleibuz in Bucuresti. Va urmaresc de ceva timp, abia de curand mi-am facut cont.
Vreau sa va felicit pentru materialele de calitate si in mod deosebit echipa administrativa care face o treaba minunata!
Tineti-o tot asa!

Bine ati venit  :D  :)

 


Re: Sa ne cunoastem mai bine PaulIP

Intai de toate doresc sa urez tuturor membrilor acestui forum un An Nou plin de sanatate, bucurii si impliniri sufletesti!
Numele meu este Paul Parlea, am 15 ani (implinesc 16 in 8 februarie), domiciliez in Bucuresti (cartierul Vitan), sunt elev in clasa a IX-a la Colegiul National "Mihai Viteazul" si sunt pasionat de IT, matematica si istoria, datele tehnice si reprezentarile la scara redusa ale tuturor vehiculelor rutiere si feroviare.
Admiratia mea pentru transportul in comun a inceput in 2003, cand am "facut cunostinta" cu RATB-ul si vehiculele pe care le avea pe-atunci: DAC, DAF, Ikarus sau V2A find doar o parte dintre ele. Datorita acestei inclinatii, amintirile sunt destul de numeroase. In 2010, descopeream forumurile Tramclub si Transira, cu ajutorul carora am aflat mult mai multe despre autobuzele si tramvaiele ce mi-au placut, dar si istoria interesanta, dar pe nedrept uitata/batjocorita a transportului bucurestean.
Forumul de fata l-am descoperit in toamna acestui an, de atunci urmarindu-l aproape zilnic. Cu aceasta ocazie, doresc sa ii felicit pe toti cei care au contribuit la imaginea acestuia de forum specializat in domeniul transportului public!
Fiind printre cei mai tineri de aici, voi aplica metoda "tace ut discas", deoarece timpul material nu-mi permite o contributie de baza/foarte insemnata pentru forum, ci doar sa va "citesc".
In incheiere, va doresc (inca o data) Sarbatori Fericite!
Paul Parlea

 


Re: Sa ne cunoastem mai bine crocodil

Numele meu este Razvan, am 35 ani si sunt din Bucuresti. Ca si voi, sunt pasionat de transporturi, mai ales ca am terminat scoala profesionala cu profilul reparatii tramvaie - Industrial 19 RATB. Vagoanele Tatra mi-au placut in mod special, inca de mic de cand veneam la bunicii mei ce locuiau pe bd.Timisoara si ma plimbam cu ele.

 


Re: Sa ne cunoastem mai bine alchimistul

Salutare tuturor.

Numele meu este George, am 32 de ani si locuiesc in sectorul 5, Ferentari, in zona "blocurilor rosii" din dreptul statiei de tramvai Cibinului.

Desi am terminat ASE-ul, am ajuns sa lucrez in domeniul IT (administrare de retea, habarnist intr-ale programarii :roll: ).

De mic imi rugam fie bunicul, fie tatal, sa ma plimbe cu mijloacele de transport ITB/RATB "pana la capat". Aveam "damblaua" de a-mi lua notite cu numele statiilor de pe traseu si ajunsesem chiar sa am un mini-ghid al traseelor, scris de mana. Imi mai amintesc ca inventam trasee fictive de autobuze prin casa si "colantam" cutiile de pasta de dinti cu hartie A4, "transformandu-le" in autobuze.

Pastrez si acum pasiunea pentru transport public, la care s-au adaugat cele pentru trenuri si calatorii cu masina (nu, nu am vreo masina "nesimtita" si nici nu "sufar" de masina  :ugeek: ). Ma atrag, de asemenea, geografia, istoria, stiintele si cam tot ce tine de cultura generala. Satul fiind de traseele din Bucuresti, nu pierd ocazia de a utiliza transportul public din alte orase ale tarii, cand am drum pe acolo.

 


Re: Sa ne cunoastem mai bine oana27

Bună tuturor. Numele meu este Oana, am aproape 22 de ani și sunt studentă în anul 3 la informatică. Sunt pasionată de aproape tot ceea ce inseamna transport în comun.
Probabil ca unii dintre voi știu ca vin de pe alt forum. Sper că nu se va supăra nimeni din această cauză.

 


Re: Sa ne cunoastem mai bine t530

Bine ai venit!

 


Re: Sa ne cunoastem mai bine punmeister

Salutare tuturor, mă numesc Alex, am 16 ani, locuiesc în București, cartierul Aviației și învăț la Liceul Teoretic George Călinescu.
Pe lângă transportul în comun, mai sunt pasionat și de domeniul ITului, domeniu în care vreau să activez.

 


Re: Sa ne cunoastem mai bine BodoMinea

Salut, MetrouUsor  :D Acum am descoperit această secțiune și o să vă spun câteva lucruri despre mine.

Mă numesc Minea Bogdan, toată lumea îmi spune Bodo, am 15 ani (16 în mai 2016), sunt în clasa a10-a la Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”. Locuiesc în Domnești (Ilfov,aprox. 15km de București, beneficiez de RATB 408/428), dar învâț și sunt cam toată ziua prin București. Sunt pasionat de IT, domeniu în care am câștigat câteva premii și în care aș vrea să lucrez (practic o fac deja ocupându-mă cu development de site-uri și aplicații web). Din vara anului trecut am început să mă interesez despre trenuri și infrastructura de cale ferată, devenind acum în special pasionat de metrou ( TEM & automatizări, sistemele aferente de comandă + infrastructura). Urmăresc acest forum tot cam de atunci și de o lună am hotărât să devin și membru.

Am observat că mai sus s-a prezentat și @Oana27, cumva proprietara canalului omonim de Youtube care are ca siglă un tem CAF cu căciulă de Moș Crăciun?  :lol:

 


Re: Sa ne cunoastem mai bine andrei11

:D.
1-17-2016 1-56-53 PM.png (39.58 KB; downloaded 6283 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use