De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre becuri si instalatii de iluminat

183 posts, 63287 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 14
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre becuri si instalatii de iluminat andrei11

E pentru prima dată când aud că  se ung fasungurile cu vaselină ( sau cu ce le ungi tu !!! )
Nu trebuie să le ungi, secretul e unul singur, nu trebuie să strângi becul în dulie ca disperatul !! E fix invers ca la capacul de la vasul de expansiune de la răcirea motoarelor. Ăla trebuie strâns etanș,  dulia NU !!!!
Nu știu cum se întâmplă,dar tu procedezi taman pe dos decât e recomandat !

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat anndrei

@ADK, la interior nu este nevoie sa ungi fasungul. Singura operatiune este sa mai tragi lamela din interior putin spre exterior pentru a face contact mai bine cu becul (daca este cazul si atentie sa nu ai faza pe instalatie). Intr-adevar daca ai becuri economice si comutatoare cu luminita in unele cazuri becurile economice au un palpait cand sunt stinse.
Treaba cu vaselina ar putea fi recomandata la becurile ce se gasesc la exterior (ex: iluminat stradal). In unele sate au ramas aceleasi lampi de acum 40 de ani care nu mai au decat bratul si un fasung. Acolo inteleg nevoia de vaselina mai mult pentru a nu rugini contactele datorita umezelii.

 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat Cristi N

Foarte important e ca filetul sa fie curat fara resturi de zugraveala/glet si sa nu se exagereze cu puterea becurilor, mai ales in corpurile inchise unde caldura se disipa mai greu, nu degeaba scrie pe majoritatea: "max 60W".

Vaselina cred ca e putin cam mult, poate cel mult un fas de spray in genul WD40. Din punctul meu de vedere e din categoria nu dauneaza dar nici nu aduce vreun beneficiu.

 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat andrei11

Cine mai folosește becuri Edison ? Eu folosesc numai din acestea economice din a doua generație, cred că becul de 7W e echivalentul celui de 60.  Cel de 12 oricum e echivalentul celui de 100 W. Mai am ceva becuri economice din prima generație în funcțiune, dar când s-or arde voi lua  numai din acestea de 12 W. Becuri Edison nu mai am de mult !

 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat misterr

Dacă tot țineți neapărat să ungeți cu ceva fasungurile (deși n-am mai auzit de asta pînă acum), puteți încerca cu vaselină siliconică, s-ar putea să reziste mai bine la temperatură ridicată. Iar o vaselină grafitată ar putea face minuni în ce privește conducția curentului electric.
Dar #ADK spunea că unge și filamentele becurilor (probabil ca să circule curentul mai bine)! Sînt curios cum demontează un bec ca să-i ungă filamentul și cum îl montează apoi la loc. Recunosc, nici asta n-am învățat la școală, deși sînt inginer electric...

 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat Cristi N

Nici eu de mai multi ani dar de exemplu vezi ultimul post din pagina anterioara al lui ADK.

Si acum pentru Anndrei, ziceai ca se respecta verde-galbenul doar pentru impamantare. Las pozele astea aici si trebuie sa tinem cont ca cel putin ultimul sigur a fost montat de un electrician autorizat, doar ei au dreptul sa sigileze contoarele. Imaginile sunt de pe grupul de Facebook Electricieni Romania.
VerdeGalben1.jpg (41.92 KB; downloaded 4123 times)
VerdeGalben2.jpg (43.81 KB; downloaded 4125 times)
VerdeGalben3.jpg (56.89 KB; downloaded 4123 times)

 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat aztec

Si cand te gandesti ca e un bec ce arde continuu de peste 118 ani ...adica din 1901...
Si neuns , si cu filament de  carbon ...
Vorba aia...pe vremuri se faceau lucruri mai bune...

https://www.centennialbulb.org/

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat anndrei

De acei ,,electricieni" (unii cu diploma) imi este frica!
Ce am mai observat prin Bucuresti: noile mansoane pentru izolatie de ultima generatie folosite de electricienii ASPMB (semafoare). Se leaga firele intre ele, se izoleaza cu banda apoi se taie o sticla din plastic de 0,5l in partea de sus. Se introduc ,,conexiunile" in interiorul ei si se da din nou cu banda izolatoare. Dupa o zi caniculara banda izolatoare (calitatea cea mai joasa) se inmoaie si incepe sa se desfaca! Ne mai miram ca dupa prima ploaie mai taricica nu mai functioneaza semafoarele din Bucuresti :?:
@aztec, dar fluxul luminos emanat de acel bec nu poate fi folosit decat pentru o lumina de veghe...
@Andrei11, in niciun caz becul economic de 7W este echivalent cu cel clasic de 60W! Care sunt din prima generatie si care din a doua? Te referi cumva la cele fluorescente si cele LED?
Dupa mine echivalentul becului clasic de 60W este cel de 12W la compact fluorescente iar la LED 9.5W. Poti compara fluxul luminos (Lumeni).

 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat andrei11

Pe ultimele cumpărate scrie așa:
LED  12W = 100W   Dulie E 27   Lumină Caldă 2700k    1080 Lumeni
Alea din prima generație de becuri economice habar n-am ce scrie pe ele, când s-or arde le arunc și gata. ( Mai am  4 în toată casa, din 12 în total ).  Am mințit, am și un Edison ( al 13 - lea ) în cămară dar nu-l aprind, că se vede cu lumina din hol. Dar funcționează, habar n-am câți Watti are.
anndrei wrote:
Ne mai miram ca dupa prima ploaie mai taricica nu mai functioneaza semafoarele din Bucuresti :?:

Aici exagerezi la greu, majoritatea semafoarelor funcționează și după << potop >>

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat ADK

Un exemplu de bec uns...





 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat misterr

Vreau să văd și unul cu filamentul uns.

 



  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat anndrei

Te murdaresti degeaba! Oricum becurile economice nu se mai incing la fel de tare ca becurile clasice cu filament. Pentru camera nu recomand temperatura de culoare 6500K ci 2700K. Cele de 6400K se potrivesc in baie si eventual in bucatarie unde ai nevoie sa vezi detalii.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat ADK

misterr wrote:
Vreau să văd și unul cu filamentul uns.

Pune-ți ochelarii, colegule. Am impresia că nu vezi. Unsoare nu se pune cât pui pe canalul uşii de la autobuz, fiindcă poți da de alte belele. Dar mă rog. Că considerați bine sau nu, e treaba voastră. Eu am spus în ideea unei îmbunătățiri, nu toate se învața la şcoală. Rolul e să aibă o filetare uşoară şi un contact ferm. Restul sunt doar vorbe goale...

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420775 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use