De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre becuri si instalatii de iluminat

183 posts, 63376 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 
 

📖 Pagination options
Re: Becuri clasice vs becuri economice Costin

Acel bec Osram nu e ceea ce se numeste "bec economic", ci astea:





Iar discutiile anterioare la ele se refereau.

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice misterr

Termenul de „bec economic” nu are de-a face cu forma geometrică („dacă are formă ciudată, e economic”), deși așa s-a împămîntenit la noi, ci cu consumul (să fie o fracțiune din consumul unui bec cu incandescență, pentru același flux luminos (în lumeni) emis). Becurile cu halogen sînt becuri economice (ca și cele cu LED și cele fluorescente).

http://adevarul.ro/economie/bani/cele-mai-economice-becuri-avantaje-dezavantaje-1_54b4c36d448e03c0fd8d1ebc/index.html

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice cris_m

Eu mai am 1 bec clasic, o parte economice si LED-uri mai puternice la mine in camera.

Misterr, stiu acel sentiment cand faci trecerea asa brusc... Becul din imagine a rezistat 11 ani :)
Asta bec; nu astea care se ard una-doua
20160422_183412-747x1328.jpg (112.25 KB; downloaded 6316 times)

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice Costin

misterr wrote:
Termenul de „bec economic” nu are de-a face cu forma geometrică („dacă are formă ciudată, e economic”), deși așa s-a împămîntenit la noi, ci cu consumul (să fie o fracțiune din consumul unui bec cu incandescență, pentru același flux luminos (în lumeni) emis). Becurile cu halogen sînt becuri economice (ca și cele cu LED și cele fluorescente).

http://adevarul.ro/economie/bani/cele-mai-economice-becuri-avantaje-dezavantaje-1_54b4c36d448e03c0fd8d1ebc/index.html

M-am folosit de forma/aspect ca sa le diferentiez cumva. Cele fluorescente sunt mai economice decat cele cu halogen. Si pur si simplu discutiile anterioare la cele fluorescente se refereau...

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice andrei11

Se gasesc cate becuri cu incadescenta vreti in Obor la 1 leu / bucata.

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice misterr

@cris_m: Am în casă becuri cu incandescență care rezistă de peste 10 ani, dar am luat numai de firmă (Philips, Osram...)

@andrei11: Știu, și la mine în piață sînt. Din astea lua doamna administrator pentru lift (că erau ieftine și n-avea voie să facă cheltuieli mari pe administrație), și la fiecare cîteva săptămîni mă chema să o ajut să le schimbe (era o tehnică, trebuia adusă cabina liftului la un anumit nivel, deschisă ușa din exterior cu cheia triunghiulară ca să ai acces la tavanul cabinei pe deasupra, date niște table la o parte etc., și eu eram „specializat” în asta), pînă am convins-o să cumpere unele mai ca lumea („zgîrcitul mai mult păgubește”...).

@Costin: Adevărat.
Cea mai mare problemă la sursele de lumină artificiale este realizarea unui spectru de emisie „sintetic” cît mai apropiat de compoziția spectrală a luminii solare. Spre deosebire de becurile cu incandescență, care au spectru continuu, celelalte au spectre mai mult sau mai puțin discrete (și se folosesc tot felul de tehnici pentru a le „îndulci”/netezi).

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Becuri clasice vs becuri economice Tom

Eu încă mai am becuri de 100, nu știu sigur dacă sunt Philips sau altă firmă serioasă. Încă le mai am și le voi mai păstra pe unde sunt, chiar dacă pe noile lămpi pe care le montez scrie 60W, dar sunt metalice, au dulie ceramică și glob de sticlă. Mai am și becuri de 150 și 200W.
Marea problemă a becurilor cu halogen este că se încălzesc prea mult. Totuși ce am prin casă nu s'au ars, decât unele foarte folosite (de exemplu în baie).
Există becuri LED cu sursa de lumină în formă de filament. Din păcate, nu am găsit decât de maximum 8W, ceea ce e puțin peste becul clasic de 75W. Partea bună e că unele sunt și dimabile. Nu m-am lovit de problema asta, dar se pare că factorul de redare a culorii nu e prea satisfăcător la ele.
Din păcate, becurile LED (sau fluorescente) de putere mare sunt mari și scumpe și nu prea încap în aplicele de interior. Ca să înlocuiești de exemplu un bec de 140W cu halogen, ar trebui cel puțin un bec LED de 20W. Există becuri acceptabile ca mărime, dar deja ce e peste 20W sare în sus și ca mărime și ca preț. Există chiar becuri LED cu dulie E40 (nu mă refer la cele speciale pentru iluminat stradal, ci unele obișnuite).
Există un sit pe care îl recomand (sper să nu fie considerată reclamă). De aici am cumpărat multe becuri și sunt mulțumit de ele. Oferă garanție 2 ani:
1. Becuri cu LED
2. Becuri clasice de colecție. Din păcate, becurile clasice sunt până la 60W. Ce naiba e asta, altă directivă europeană?

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice TibiV

Tom wrote:
Din păcate, becurile clasice sunt până la 60W. Ce naiba e asta, altă directivă europeană?

Da.
Aceeasi directiva care spune ca in frigiderul vechi de 20 de ani (sau in cel cumparat anul asta) poti folosi in continuare un bec de 15W cu filament.
Dar nu mai poti pune in casa becuri de 75W cu filament...
Cu filament - maxim 60W. Chioreala curata...

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice Florinds

Eu am prins o oferta si am luat cateva din astea:

http://www.emag.ro/bec-led-sylvania-retro-a60-640-lm-e27-15000-ore-5410288271644/pd/DFXGQMBBM/

Sunt foarte multumit.
Dau lumina unora cu incandescenta si consuma de cateva ori mai putin. E un review cu 10%, dar nu prea cred.

http://www.top-led.ro/cumpara/bec-led-sylvania-filament-toledo-rt-5w-a60-e27-alb-cald-174

5W->50W

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Becuri clasice vs becuri economice Tom

TibiV: Cred că e incorect spus "dar nu mai poți pune în casă becuri de 75W", corect e "nu mai găsești becuri de 75W" (pe piața "europeană, pentru că la frații de dincolo de Prut da), pentru că în casa mea fac absolut ce vreau eu. Diferența o face doar faptul că la aceiași 75 de W, un bec cu LED ar da o lumină de nu te poți uita la el și ai putea lumina o curte întreagă cu el.

Florinds: 55-65 de lei mi se pare mult pentru un bec de 5W. Depășește ca preț becurile cu LED de 9W ale Electromagnetica, ale caror dezavantaj e că sunt destul de lungi. Am găsit aici un bec de 3 ori mai ieftin și cu o putere de aproape două ori mai mare. Într'adevăr nu e aceeași marcă, dar eu nu am avut probleme cu el, exceptând faptul că 3 becuri din acelea (mă refer la linkul pus de mine) nu prea dau lumina a două becuri clasice de 100W, dar e posibil să trebuiască să iau în calcul și globul lămpii care mai reduce luminozitatea, în timp ce becurile clasice erau montate în dulii neacoperite de vreun glob de lampă.

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice Florinds

Pai nu dadeam nici eu atat... Am zis ca am prins oferta, cu 25 lei parca. Parerea mea ca merita, 5 W - > 50 W si in plus arata bine...
PS: vezi ca e aceeasi firma, acelasi randament. Eu l-am luat mai demult, au mai scazut preturile. 50 W era suficient, e o lustra cu 5 becuri, oricum aveam max. 40 W pe ramura. :)

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice TibiV

Tom wrote:
Cred că e incorect spus "dar nu mai poți pune în casă becuri de 75W", corect e "nu mai găsești becuri de 75W" (pe piața "europeană, pentru că la frații de dincolo de Prut da), pentru că în casa mea fac absolut ce vreau eu.


Corect, asa este...
Directiva UE interzice comerciantilor din UE sa "mai introduca pe piata" becuri clasice peste 60W (ma exact "sa vanda" - dar asta cu "sa bage pe piata" este expresia tip a UE... Probabil ca vor sa spuna ca firmele nu au voie nici macar sa daruiasca atfel de becuri... De genul a cumparat 5 lifturi de la tine, nu ai voie sa ii dai "bonus" 1000 de becuri cu incandescenta...)

Dar legislatia UE nu iti interzic tie, cetatean UE, sa iti cumperi in timpul vacantei din Malawi un bec cu incandescenta de 1000 W si sa il instalezi in curte,  ca sa luminezi pana la marginea localitatii...

Ce mi se pare OK la legislatia europeana este ca nu presupune un politist in fiecare casa: "Ce bec ai in baie ? Aaaaa.. 100 W cu incandescenta... Amenda!"
Nu, pur si simplu cumparatorul obisnuit nu poate gasi obiectul ala la magazinul de pe strada lui.
Dar daca vrea neaparat asa ceva il poate cumpara, inclusiv de pe Amazon, caci Amazon NU este comerciant UE...

Mai simplu spus, UE nu iti interzice sa folosesti astfel de becuri acasa la tine.
Interzice doar magazinelor din orasul tau sa le vanda...
Dar daca ai "in stoc" becuri ramase de la bunica, nu te impiedica nimeni se le folosesti... (Caci odata si odata tot se vor arde...)

Este exact ca la automobile.
Comerciantii nu au voie sa mai vanda nici o masina cu norma de poluare sub Euro X.
Daca tu ai asa ceva, plimba-te sanatos cu ea.
Iar daca vrei tu sa-ti cumperi din America Latina, pe persoana fizica, un VW "broscuta" sau un Rolls din 1950, ambele complet non-euro, este perfect OK.
(Ma rog, nu stiu ce taxe vamale vei avea de platit....)

Dar daca gasesti acelasi vehicul intr-un garaj paraginit din UE, nici macar taxa vamala nu se mai aplica.
(De fapt de asta si-a luat-o Romania "in bot" de la Curtea Europeana de Justitie pe tema "taxei de prima inmatriculare" a lui Tariceanu...)

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Becuri clasice vs becuri economice Tom

Merçi pentru precizări, eu nu prea urmăresc nici știrile interne și nici ce mai zice UE. Aștept însă cu interes un RoXit  :twisted:
Oricum UE e recunoscută pentru legislația cretină care reglementează până și cantitatea de apă din vasul de la WC.
În altă ordine de idei, becurile cu LED sunt încă într'o fază de "adolescență", iar cele teoretic bune sunt încă mult prea scumpe. Cele din categoria "iluminat ieftin" sunt acceptabile doar în condițiile în care furnizorul cu acel nume oferă garanție de 2 ani la ele și le înlocuiește în caz de defecțiune.
Din păcate, observ că gama de becuri sub 10W și cea de peste 30W este relativ bună și la produsele mai ieftine, însă cele mai mari probleme le-am avut cu becurile de 10W-30W. Becurile cu LED spiralate (care seamănă cu cele fluorescente spiralate), am văzut că au probleme, deja am făcut unul pachet să mi-l înlocuiască. Avantajul e că încap în unele lămpi în care cele drepte nu încap.
Electromagnetica a scos în sfârșit și un bec mai mare de 12W, fața de cel de 4 și cel de 9 pe care le avea deja. Sunt cele mai rezistente și mai durabile becuri pe care le am și nu s'a ars din ele decât 1/3 dintr'un singur bec (adică nu se mai aprinde tot)  :D .

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice Florinds

Fiind mai conservator din fire, nu am cumparat spiralate niciodata.  :mrgreen:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use