De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre becuri si instalatii de iluminat

183 posts, 63178 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 
 

📖 Pagination options
Re: Becuri clasice vs becuri economice Shinkasen

Sunt becurile led de la Rohs care-s cam cele mai ieftine pe piata(exemplu: 3W - 4 lei, 7W - 8 lei), dar cam cat dai atata fac, pe ele scriu 10000 de ore, dar probabil ca tin cam jumate sau mai putin de 5000 de ore.

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice andrei11

Si 1000 de ore ar fi bine, dar nu cred ca te tin atat. Asta ar fi cam 3 luni ?

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice iliutu

RoHS este un standard conform caruia in fabricarea echipamentelor electronice nu se foloseste plumbul (sau alte elemente extrem de periculoase pentru mediu).

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice PaulIP

andrei11 wrote:
Si 1000 de ore ar fi bine, dar nu cred ca te tin atat. Asta ar fi cam 3 luni ?


Depinde cate ore (din 24) e folosit becul ala.
Mie la lampi imi tin putin peste o luna, dar lumina sta aprinsa cam 7 ore/zi...

(Ma refer la firme "no name")

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Becuri clasice vs becuri economice ADK

Pentru fanii becurilor cu iluminat LED, care-și doresc să facă și economii serioase, să se grăbească fiindcă în preajma acestor sărbători unele magazine fac reduceri la aceste tipuri de becuri. Încă de la sf. lunii trecute, în Kaufland aveați ocazia să găsiți becuri marca Attralux (nu știu cât de bune sunt, eu am cumpărat 2) E14, 3.2W, 2700K lumină caldă la 2,50 lei/buc.

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice punmeister

Important e sa aiba si un CRI* de Doamne ajuta.

*CRI - Color Reproduction Index

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice misterr

Color Rendering Index

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice Cristi N

In principiu eu cumpar de la un magazin online care a avut preturi bune inca de acu vreo 2 ani cand in magazinele mari becurile cu led aveau niste preturi astronomice. Daca nu va grabiti(30-60 de zile) puteti sa incercati si pe aliexpress, fac chinezii orice si cu putina atentie se gasesc chestii de calitate decenta la preturi mici.

In alta oridine de idei, am o nelamurire legata de iluminatul stradal cu LED-uri versus cel cu lampi de sodiu. O lampa clasica are 400W si ~ 48000 lumeni, daca adaugam si pierderile in balast/igniter ar iesi ~ 100lm/W. O lampa cu LED-uri are maxim 150W si in jur de 13000 de lumeni, aproximativ 80-90lm/W. Nu inteleg de ce totusi la iluminatul cu LED-uri avem senzatia ca iluminatul e mai puternic desi lumenii sunt mai putini. Sa fie doar din cauza temperaturii de culoare diferite?

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Becuri clasice vs becuri economice Tom

Lumina rece este mai "puternică" decât cea caldă.
Magazinul online menționat mai sus are produse bune și sunt serioși la garanție, dar... multe dintre becurile lor între 9W și 30W nu rezistă la exterior cu utilizare îndelungată (8-12 ore pe zi) - prin exterior înțeleg lămpi la exterior, nu becuri puse direct în aer liber. După 6-12 luni de utilizare, se ard. Am avut un bec spiralat care s'a ars la 2 luni după ce l-am cumpărat, mi l-au înlocuit și s'a ars și celălalt după încă două luni. Am cerut să mi-l înlocuiască cu două cu filament LED (la preț ieșeau aproape la fel) și acelea încă mai funcționează. Dar și cele cu filament au uneori probleme dacă le pui în lămpi afara. La interior am avut puține becuri care s'au ars.
Din păcate, pe situl lor scrie "bec de nu știu care, atâția wați, așa formă, atâta lumină", cumperi unul și vezi că merge bine. Iei încă unul peste 6 luni și îți dă unul cu aceleași specificații tehnice, dar de altă marcă și surpriză: primul bec când se arde nu-ți mai amintești acum câti ani l-ai cumpărat, iar celeălalt deja l-ai schimbat de două ori la garanție.
Dintre magazinele online de becuri, mi s'au părut însă cei mai în regulă ca raport preț-calitate și au o gamă largă de produse.
Ca și calitate, însă nu ca preț sau ca dimensiuni și parametri, cele mai bune becuri LED pe care le am sunt de la Electromagnetica. Sunt însă foarte mari, scumpe și au o gamă foarte limitată de produse. Dar rezistă bine.

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice Cristi N

Sunt aproape sigur ca si ei le iau tot de la chinezi, de pe ali sau din alta parte, dar o fac en-gros si de aici isi fac marja de profit si pot sa dea garantia. Eu am inceput sa scriu pe ele data in care le-am luat sau numarul comenzii dupa ce m-am trezit cu cateva becuri defecte despre care stiam ca au mai putin de un an dar habar nu aveam din ce comanda fac parte.
Pentru exterior incearca sa iei reflectoare, alea sunt etanse in principiu si au mai multe sanse sa supravietuiasca. Din pacate solutia asta nu merge daca ai corpuri decorative. De obicei la becuri cedeaza conexiunea intre placa pe care sunt puse ledurile si modulul electronic care limiteaza curentul. Ca sa scada costurile chinezii folosesc niste cleme care din cauza variatilor de temperatura ajung sa nu mai faca contact. Pentru unele becuri de putere mai mare merita sa le desfaci si sa le lipesti, la cele foarte ieftine mai bine iei altele.
Inca un mic secret, siliconul sanitar nu trebuie folosit pentru etansat doze sau altfel de conexiuni electrice, e pe baza de acid acetic si asta corodeaza cuprul.

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice shoppy

Problema cu firmele necunoscute este ca initial au calitate dar dupa 1 an calitatea dispare si dupa inca 1 an dispare firma, singurii care au un renume si se chinuie sa si-l pastreze sunt Philips si... IKEA, or fi scumpe dar nu am avut niciodata probleme cu ele, atat LED cat si spiralate.

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice andrei11

Problema e să dai peste produse Philips ORIGINALE. E cam dificil...
Dumnezeu i-a creeat pe Adam și Eva. După aceea au apărut chinezii... ;)

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice URANUS

Chiar acum ma duc la Hornbach sa returnez un bec LED Philips 19.5 W pe care am dat 42 ron si care a functionat fix 20 de zile in regim de aprins max 2 ore pe zi. Am avut ghinion. Am alte 10 becuri de la ei care merg de 2 ani fara probleme.

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice TibiV

andrei11 wrote:
Problema e să dai peste produse Philips ORIGINALE. E cam dificil...
Dumnezeu i-a creeat pe Adam și Eva. După aceea au apărut chinezii... ;)


Asta se potriveste perfect la "Sa mai si radem" !....
:lol:  :lol:  :lol:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use