De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre becuri si instalatii de iluminat

183 posts, 63186 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 14
 
 

📖 Pagination options
Re: Becuri clasice vs becuri economice shoppy

Daca te duci la magazin la Carefura sigur e original, bine, si adaosul Carefura este 50%.

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice andrei11

Au acolo becuri originale olandeze ???????????

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice aztec

Experienta proprie.
Cand se ardea un bec pe scara blocului, inlocuiam eu, ca sa nu astept pana se sesizau ei si sa inlocuiasca.

Becul clasic.
Se ardea greu, rezista cu brio o periaoda mai lunga de timp.
Cost scazut la cumparare, consum marit.

Bec economic.
Cel clasic tim mini-neon.
Rezistenta in timp mai scazuta fata de cel clasic.
Cost rezonabil la achizitionare, consum redus.

Bec cu led.
Dispare inainte de ardere. Deci viata scazuta.
Cost mai marit la achizitionare, achizitionare multipla. consum mic.

 



  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Becuri clasice vs becuri economice ADK

Deobicei la becurile tip LED, transformatoarele se ard dar LEDurile rămân bune. :roll:

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice shoppy

Original Philips, cel mai probabil Made in China, daca vad vreunu Made in Holland il pun in vitrina(in cinstea lui bunicamiu, sef de atelier la Electrofar care a adus din Olanda si a pus in functie prima instalatie de neoane din tara).
Pe scara blocului poti sa treci la solutia filament pe helogen in glob clasic, are cel mai mare consum dar totusi ceva mai mic decat incandescentul si este legal, ar trebui sa aiba performante similare cu incandescentul si nu il fura.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Becuri clasice vs becuri economice Tom

Cristi N wrote:
Eu am inceput sa scriu pe ele data in care le-am luat sau numarul comenzii dupa ce m-am trezit cu cateva becuri defecte despre care stiam ca au mai putin de un an dar habar nu aveam din ce comanda fac parte.
Dar nici ei habar n'au din ce comandă face parte, doar n'or avea numere de serie pe ele. Am urmărit însă comenzile și aveam și mai multe comenzi de-a lungul timpului și al perioadei de garanție, așa că am putut jongla cu ele. Ce a fost interesant a fost însă că becurile cu filament la ei erau în general SP4N, dar la garanție mi le-au înlocuit de câteva ori cu Total Green, care mi se pare mai rezistent, dar dă lumină puțin mai slabă.
Cristi N wrote:
Pentru exterior incearca sa iei reflectoare, alea sunt etanse in principiu si au mai multe sanse sa supravietuiasca. Din pacate solutia asta nu merge daca ai corpuri decorative.
Tocmai asta e problema, am pus lămpi decorative. Atât lămpile, cât și lampadarul sunt clasificate IP44. Deși teoretic IP44 este suficient la exterior în condițiile în care nu dau cu furtunul pe ele, pentru aceste becuri cu filament uneori pare să nu fie. Oricum, rezistă totuși o perioadă mai lungă, măcar un an, până se ard. Însă în lămpi mai etanșe, IP55 sau IP65 care mai încasează și câte un jet de apă de la stropitoare, nu au nicio problemă.
De obicei la becuri cedeaza conexiunea intre placa pe care sunt puse ledurile si modulul electronic care limiteaza curentul. Ca sa scada costurile chinezii folosesc niste cleme care din cauza variatilor de temperatura ajung sa nu mai faca contact. Pentru unele becuri de putere mai mare merita sa le desfaci si sa le lipesti, la cele foarte ieftine mai bine iei altele.
Un coleg care se pricepe la electronică mi-a desfăcut un bec și a constatat că sunt arse 8 leduri din vreo 14 câte avea în el. Transfomatorul din el sau ce era piesa aceea arăta însă o ciudățenie pe voltmetru: 309-310 V cc. Am păstrat carcasa cu contactele de la filet, voi monta în ea 2-3 dulii G4 și voi pune becuri de 5W. Măcar acelea dacă se ard, le schimb individual, dar păstrez globul. În privința siliconului, merçi pentru pont, o să caut unul special, iar dacă becul rămâne în interior, îi pun doar bandă adezivă transparentă.
ADK wrote:
Deobicei la becurile tip LED, transformatoarele se ard dar LEDurile rămân bune. :roll:
Tocmai spuneam că transformatorul s'a prăjit, dar și LED-urile odată cu el. Colegul de care vorbeam a încercat să repare niște becuri cu LED. La unul a reușit să schimbe un LED și becul avea o lumină rece cu un punct de lumină caldă. Dar până la el nu a prea avut ce face la alte becuri arse dincolo de limita la care mai meritau sau mai puteau fi reparate și tot așa, aveau cam 30-50% din LED-uri arse.
andrei11 wrote:
Problema e să dai peste produse Philips ORIGINALE. E cam dificil...
Dumnezeu i-a creeat pe Adam și Eva. După aceea au apărut chinezii... ;)
Chiar și la Philips olandez sunt componente made in China, doar n'o să credeți că o să stea Jeroen plătit cu minimum 10$/oră să facă lucrurile mărunte pe care le face Ching-Chong plătit cu maximum 10$/zi sau poate chiar pe săptămână. La iluminat-ieftin am văzut că au și becuri Philips, probabil varianta de după Adam și Eva. Apropo de Adam și Eva, nu prea ni se explică apariția chinezilor și a altor rase, a 4 grupe sanguine, din moment ce coasta lui Adam avea același ADN. Probabil chinezii sunt extratereștri și asta explică multe.  :D
Pentru scări de bloc, unde și consumul contează, există becuri care costă în jurul a 5 lei si dau lumină cât unul clasic de 40W. Probabil că țin exact cât costă, dar nu întotdeauna. Un vecin are o lampă "home-made" sau oricum deloc etanșă, deci nici vorbă de IP44, cu un bec LED chinezesc ieftin și îl are de multă vreme. Acum că l-o mai fi schimbat sau nu, nu știu, dar la căt costă e ca și cum ai renunța la 1-2 pachete de țigări într'un an. Poate pentru unii, asta înseamnă foarte mult :D.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Becuri clasice vs becuri economice ADK

Tot venii vorba de becurile reflectoare, evitați să cumpărați porcăriile alea ieftine la 3 lei/buc (E14 mat/clar 40/60w) din Dedeman. Se ard de la prima utilizare! :evil:
Deșii am cumpărat unul identic, dar galben cu vrei 8 lei de la un magazin de electrice din Buzău și a ținut cam un an, folosit nici 2 ore pe zi. :roll:
---
Ca fapt-divers, am 2 becuri cu LED 9.5w, 800 lumeni dar la 110v. Se rentează dacă le pun în serie la 220v sau se ard?

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice Cristi N

Pentru iluminatul de pe scara blocului cea mai buna optiune mi se par plafonierele cu senzor de prezenta si becuri cu halogen de 70-100W. Lumina mai mult decat suficienta si doar atunci cand e nevoie de ea.

Putina teorie:
Ca sa aprinzi un led fara sa il arzi trebuie sa ii limitezi curentul. Plecand de la premisa asta daca vrei sa aprinzi mai multe leduri le pui pe toate in serie si folosesti o singura sursa de curent constant. Treaba asta merge pana la un numar finit de leduri, drept urmare in functie de puterea lampii fabricantii pun in paralel 2-3 grupuri serie de leduri mergand pe ideea ca sunt identice. Treaba merge pana la un punct, dupa un timp una din ramuri va trage din ce in ce mai mult curent si in final unul din ledurile de pe acea ramura se arde. Acum ai cu o ramura mai putin dar acelasi curent drept urmare ramurile ramase vor fi mai stresate si vor ceda in curand. Practic primul led care se defecteaza genereaza o avalansa.

Legat de tensiunea de 310Vdc, aia e tensiunea de mers in gol, daca incepi sa tragi curent din sursa cel mai probabil o sa scada pe la 35Vdc. Un led alb are o cadere de tensiune pe la 3.2V, tensiunea variaza in functie de culoare, de exemplu ledurile rosii se aprind cel mai usor pe la 1.6V si cel mai greu cele albe/albastre. Din punctul meu de vedere nu merita sa schimbi nici macar un led, prea multa munca sa le dai jos si sa lipesti altele. Daca e o problema de contacte sau inlocuiesti modulul electronic de la altul mai merge.

In loc de silicon poti sa folosesti lipici gen prenandez, ala e pe baza de solvent si nu provoaca pagube electronice.


Daca va plictisiti de sarbatori va recomand cateva canale de youtube "electrice" :
ElectroBOOM: link Omul e un inginer de prin Canada,  in fiecare filmulet ii explodeaza chestii in freza sau se curenteaza. Explicatiile sunt pentru toata lumea nu trebuie sa ai pregatire de specialitate.  :D
EEVBlog: link Un inginer electronist din Australia. Videoclipurile sunt destul de plictisitoare pentru cesi care nu sunt din domeniu fiind destul de tehnice.
JohnWard: link Cred ca este electrician tipul si e din UK. In mare explica riscuri care pot aparea in anumite instalatii electrice, solutii folosite pe insula in trecut. Explica standard-ul de instalatii electrice local, etc.
BigCliveDotCom: link Tot electrician, cred ca de prin Scotia, a lucrat la Luxten-ul local. In principiu deomnteaza chestii si explica functionarea. De exemplu aici demonteaza un controller care comanda aprinderea iluminatului public, surpriza e ca are calendar dracovenia si stie sa se ajusteze de la o zi la alta pe toata perioada anului.
ThomasNagy: link Si el e tot electrician, prezinta diverse lucrari de-ale lui, in principiu in Londra.

 



  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: OTOKAR anndrei

andrei11 wrote:
# anndrei, văd că ai mai multe probleme :
1) Pe tine nu te interesează cât de performant e un bec, neapărat să fie LED. Cică se arde mai  greu. N-am prea observat vreo diferență între timpul de viață al becurilor de prin 1978 încoace. Cu condiția să fie originale, nu contrafăcute. E valabil și pentru becurile auto și pentru cele casnice.

Becurile  LED au consumul cel mai mic si durata de viata cea mai mare. Sincer, unele becuri LED (de calitate mai joasa) au lumina cam suparatoare (intepata) fata de cele cu descarcare in gaze. Din ce am citit si eu am aflat ca pentru ochi cea mai sanatoasa ar fi lumina data de becurile cu Halogen.
Bec Clasic Halogen.jpg (115.2 KB; downloaded 4191 times)

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice andrei11

Problema e mai periculoasă, eu n-aș băga în foc nici măcar pentru becurile făcute în Olanda / Amsterdam sub marca Philips că-s originale. Poate găsim și acolo
2-14-2019 9-57-22 PM.jpg (11.37 KB; downloaded 4171 times)
Mai știi ?  :lol:

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Becuri clasice vs becuri economice anndrei

Nici nu mai stii ce sa cumperi...Becurile LED/Economice Osram sunt fabricate in China iar Philips tot in China. Am observat ca becurile LED mai scumpe sunt construite mai atent si lucrate mai frumos iar lumina emanata este mai prietenoasa cu ochii. Cele ieftine sunt lucrate mai din topor, au un usor bazait si nu tin in timp. Ca temperatura de culoare in camere trebuie de 2700 Kelvin iar in baie sau in bucatarie de 6500 Kelvin. Acum depinde si de preferintele fiecaruia. Eu am cumparat un Philips LED pentru hol de 4000 Kelvin si nu mi-a placut. Lumina era usor deranjanta asa ca l-am pus in debara. :lol:

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice andrei11

anndrei wrote:
...iar Philips tot in China.

Astea sunt sigur contrafăcute. N-am întrebat degeaba dacă mai găsim undeva un Philips olandez.
Osram ce ar trebui să fie ? Că sunt pe toate drumurile cel puțin în București.
Cele originale, evident !
___________
Hai că am găsit, cică sunt nemțești.  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use