De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre becuri si instalatii de iluminat

183 posts, 63236 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 
 

📖 Pagination options
  • CitaroAdrian
  • Posted:
  •  

Re: Becuri clasice vs becuri economice CitaroAdrian

Cum ar fi sa ai la masina, becuri economice :twisted: :?: :lol:
Nu suport sa fac economie, sub nici o forma ! cand am vazut si becuri economice,mi se facusera parul măciucă :cry:

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice Elful

@ CItaroAdrian
Sa nu mi-o iei in nume de rau, dar momentan tu esti pe banii parintilor, ca au mai multi, ca au mai putini, nu conteaza. Va veni un moment cand vei fi doar pe banii tai si atunci o sa vezi ca e bine sa faci economie. Fie la energie electrica (becuri etc.) fie la altceva. O sa vezi ca pe perioada lunga intr-adevar se merita.
De exemplu energia electrica la noi e produsa in mare parte de atomocentrala de la Cernavoda si termocentrale pe baza de combustibili ce elimina CO2 in atmosfera. Apoi abia vine hidrocentrala de Portile de Fier I. Multe tari din vest si in din Asia de Est cauta altfel de energii alternative si unele au fost puse in aplicare centrale eoliene, solare, geotermale si or mai fi.

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice bercenicity

Proportia Carbune+Hidrocarburi vs Hidrocentrale e aproximativ egala (la ora de varf; centralele hidro sunt folosite in general ca centrale de varf).
Iar in ultima luna, de exemplu, timp de trei-patru zile energia eoliana a insumat cat unul din reactoarele nucleare de la Cernavoda.

 


  • CitaroAdrian
  • Posted:
  •  

Re: Becuri clasice vs becuri economice CitaroAdrian

Stiu - dar cu alea economice nu vezi nici cat 20% cu unul "classic". Acum, nu cred ca mai sunt incantati parintii sa cumpere becuri 'eco' cand au aflat cat de periculoase sunt. Dar, si, tot odata, cat de proaste sunt :o
Sa trecem putin la off-topic:
Probabil ca multi dintre voi ati avut calculatoare vechi, care monitorul era ditamai obiectul, pe langa asta, avand si ecran foarte mic.
Ehh, stiu foarte bine, de la cunostinte, ca acelea mancau mult curent. Pe langa asta, care a fost picatura care a umplut paharul, mai mergea si greu :?

Cu toate ca, fiecare cum poate. Si eu am de gand sa schimb masina, dar nu am cu ce  :|
Am incercat sa mai joc si la loto, 6/49. Nici un numar macar (ultima data) :!:
Cel mai multe numere, am nimerit eu: 3.
Sa ne reintoarcem la oile noastre, becuri, becuri, economice, neoane, leduri sau altele...
Parintii mei, nu sunt zgarciti. Dar bunica-mea, (mai demult, cand aveam si eu anii-tineretii) stateam cu lumina aprinsa la ţară, iar ea o stingea că... Consumă curent - asta a fost culmea! Acum nu ca nici parintii mei nu ar face si ei economie, desii, si facem. Dar nu la curent, ca nimeni nu poate rezista fara televizor, calculator, lumina.

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice shoppy

Inca o data, economia trebuie facuta cu cap, nu cu picioarele, principiul cat dai atata face e valabil la orice, chiar daca scrie economic pe el. Probabil ca parintii tai au plecat voiosi sa cumpere becuri economice si cand au vazut 15ron bucata un philips s-au desumflat imediat, dupa care s-au intors victoriosi cu 3 chinezarii fara brand da tot economice la aceasi bani, in cazul asta cred si eu ca ai impresia ca sunt o prostie.

Cu neoane traim de vreo 40 de ani si nimeni nu si-a taiat jugulara sau s-a otravit cu mercur sau altceva pana acum, sa lasam jurnalistica ieftina deoparte.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Becuri clasice vs becuri economice Tom

O sa radeti, dar Philips sunt facute tot in "P.R.C.", adica China. Am cateva becuri din astea, e adevarat le-am exilat prin subsol dupa ce unul a facut bum, insa de abia anul asta am mai schimbat unul care s'a ars cu altul care era si ala prin casa pe undeva. Nu mai stiu cand le-am luat, dar au minimum 5 ani si au fost foarte folosite. Mai am si Tungsram tot facute in China si care merg de 10 ani, e adevarat, nu le aprind prea des acolo unde sunt.
La Auchan sunt becuri Osram incepand de la 11 lei si sunt bune. Philips sunt putin cam scumpe. As lua, insa nu stiu daca fac vreo economie cu ele daca se ard din cauza variatiilor de tensiune. Culmea e ca asta am patit tocmai cu becurile scumpe si nu cu cele mai ieftine, dar evident nu am luat gunoaie la 5 lei bucata.
Pentru amatorii de lumina multa si economica, exista becuri economice de 35W pana la 85W. Din ce am vazut sunt doar cu lumina alba.

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice br11.9

Un alt dezavantaj al becurilor economice este că nu se pot folosi reglatoare de intensitate, dar există becuri fluroscente (recomandea mea) sau LED-uri pentru economie. Chiar dacă ele vor costa la început puțin mai mult, economia de după va fi ceva mai mare, asadar...
Dacă suneți adepti ai teleshopping-ului, puteți lua leduri de la RO TELESHOPPING cu 199 lei/set de 10 becuri, deci 19,99 lei/bec. Cică ele consumă 3 Wați şi luminează ca un bec normal. :mrgreen:
La mine acasă sunt becuri economice şi factura la curent e O.K, dar la bunici unde sunt becuri incandescente e factura mare...

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice Hawkuletz

Eu folosesc de multa vreme becuri "economice" din 2 motive:
1. Problema pe care a mai semnalat-o cineva mai sus cu degajarea de caldura a becurilor cu incandescenta: in general, mai ales la aplicele inchise, cand schimbam becul trebuia sa schimb si fasungul; chiar si fasungurile de ceramica au suferit de pe urma caldurii.
2. Imi este mai comod cu lumina artificiala (stiu, sunt ciudat) de regula acasa stau cu jaluzelele trase si cu lumina aprinsa chiar si ziua; asa ca e important sa fie consumul mai mic.
Mai intai am schimbat in camera in care stateam cel mai mult apoi, treptat, aproape in toata casa. Exceptia este lustra din sufragerie la care am facut o adaptare pentru bec cu halogen din acela de proiector (lung si subtire), si care chiar nu se preteaza la altceva.
De asemenea, cu becurile economice este mai eficient daca lumina este indreptata direct catre camera/podea; abajurul sau orientarea inspre tavan atenueaza lumina "utila". La cele cu filament si sticla clara era oarecum necesar ca lumina sa fie indirecta partial si pentru ca produc umbre precise (filamentul e mai mic decat balonul becurilor CCFL) si pentru ca filamentul este o sursa foarte intensa de lumina ce poate fi deranjant pentru ochi.

Problema principala a becurilor fluorescente compacte (cel mai raspandit model de bec economic) este ca dureaza cca 1 minut de cand le aprinzi pana cand ajung la luminozitatea "nominala". Asa incat, atunci cand le aprinzi tot ai impresia ca "iti bagi degetele in ochi". Pentru asta aprind toate 3 becurile la inceput si apoi sting 1 sau 2. In holul de la intrare unde din motiv de corp de iluminat mai ciudat nu intra decat un bec mic - apropos, asta e o alta problema, in general CCFL sunt mai voluminoase decat cu filament - primul care ajunge acasa aprinde lumina si ultimul care se culca o stinge.

Desigur, mai este si problema mercurului din interior, in cazul in care se sparge sticla. Apropos, tuburile fluorescente clasice ("neoanele") au si ele mercur in interior. Pe de alta parte, cam toti am avut in casa termometre cu mercur (la mine s-a si spart unul) care erau la fel de periculoase din acest punct de vedere.
Legat de fiabilitate - situatia e cam amestecata: m-am ferit de ieftinaturi si in general am cumparat "brand" (Philips, Osram, etc) dar si acestea au avut o rata de caderi semnificativa, in special cand tehnologia era mai noua. La ora actuala cred ca din 12 becuri CCFL cate am in total in casa schimb cam 1 pe an. Prin 2004 cred ca schimbam cam 3 si aveam mai putine CCFL. Paradoxal, inca mai am unele pseudo-noname (parca Ikea sau alta marca de magazin)

Cele cu LED-uri mi se par prohibitive dpdv al costului, si nu sunt sigur de fiabilitate. Sigur ca ni se spune ca LED-urile sunt mult mai fiabile dar am vazut destule cazuri si de LED-uri (din astea albe) defecte. Din nou problema cu tehnologia inca neajunsa la maturitate, cred eu.

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice br11.9

Scuați off-toppic-ul
1. De becurile economice ştiam că ar avea gaze în ele (nu ştiam de mercur în schimb). E adevărat?
2.
Hawkuletz wrote:
Problema principala a becurilor fluorescente compacte (cel mai raspandit model de bec economic) este ca dureaza cca 1 minut de cand le aprinzi pana cand ajung la luminozitatea "nominala".

Eu am astfel de becuri acasă şi nu mi se întâmplă aşa. Însă la biroul meu unde lampa e un bec fluroscent liniar în primele momente mă orbeşte lumina :geek: (bine, dar acolo asunt aproape de sursa de lumină şi e logic că se întâmplă asta :D ).

Într-adrevăr, cu LED-uri nu-i chiar rentabil că ele costă ceva mai mult față de cele economice, iar consumul e puțin mai mic. Păreri?

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice misterr

Pînă acum, toată viața am folosit numai becuri cu incandescență (Osram, 100W, E27). Acum am terminat stocul și nu mai găsesc. Am început să folosesc ecologice, tot Osram (echivalent 100W). Nu e nici o diferență, nici ca timp de aprindere, nici ca unghi, nici ca temperatură de culoare, nici ca redare a culorilor, nici nu conțin mercur etc., deci toate astea sînt povești.
P1060140.JPG (524.8 KB; downloaded 5497 times)
P1060141.JPG (559.44 KB; downloaded 5494 times)
P1060142.JPG (559.65 KB; downloaded 5491 times)
P1060143.JPG (525.25 KB; downloaded 5493 times)
P1060144.JPG (536.97 KB; downloaded 5500 times)
P1060145.JPG (535.24 KB; downloaded 5495 times)

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice subway guru

Eu am trecut pe led...celelalte sunt...istorie... :bere:

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice misterr

Doar știi că românul face stocuri, de frică că vin vremuri grele.
Deocamdată trebuie să termin stocurile.
Următorul stoc pe care-l am e cu din astea, dar n-am ajuns la ele:
P1060146.JPG (522.56 KB; downloaded 5475 times)
P1060147.JPG (517.46 KB; downloaded 5478 times)

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice shoppy

Ba este o mare diferenta, ceea ce ai tu acolo este un bec cu halogen montat intr-un corp de bec cu incandescenta. Becul cu incandescenta este clasa E in timp ce becul cu halogen este clasa C, deci mult mai economic.

Aici s-a intamplat un fenomen interesant, si anume:

Liniile pentru becuri cu incandescenta nu au mai putut lucra, asa ca oamenii au inceput sa le caute alte intrebuintari.

Pe vremea becurilor cu incandescenta au aparut si becurile cu halogen prin preluarea tehnologiei din domeniul auto. Ca performante becurile de halogen cunt comparabile cu cele cu incandescenta, doar ca sunt mai economice. Oamenii nu prea au stiut sa gestioneze situatia, intai au aparut acele spoturi care functionau la tot felul de tensiuni aiurea, apoi becurile pentru 220ca erau prezentate ca ceva sofisticat, aveau tot felul de forme si fasunguri speciale, erau scump de produs si nu prea s-au impus. Intre timp, tehnologia s-a mai ieftinit dar le-au omorat becurile economice.

Apoi oamenii s-au trezit ca pot elimina partile slabe ale celor doua tehnologii si pot imbina partile bune, asa ca de la incandescenta au pastrat fasungul/sticla si de la halogen au pastrat filamentul, si de aici produsul perfect, ieftin, aprindere instantanee, lumina calda, clasa C de consum.

 


Re: Becuri clasice vs becuri economice misterr

Cînd am spus că nu e nici o diferență, nu m-am referit la consum. Evident că e mai mic, că de-aia se numește „bec economic”. Era vorba de celelalte caracteristici de care se plîngeau cei care au scris înainte (aprindere lentă, întîrziată, lumină rece, nenaturală, culori distorsionate, unghi redus, poluare cu mercur dacă se sparge etc.). Eu n-am sesizat aceste inconveniente la becul economic.
Consumul e mai mic, e trecut pe cutie (și clasa).

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use