De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1883 posts, 399727 views
 
Go to page:  1  ... 57 58 59 60 61 62 63  ... 135
 
 

📖 Pagination options
Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire adila

Puss in Boots wrote:
Sa fim seriosi, a avut comunismul partea lui de vina poate destul de importanta in ultimii ani ai regimului dar unele lucruri sunt si in ADN-ul poporului roman. Nu eram niste sfinti nici inainte de comunism...

Banuiesc ca este doar un mod de exprimare nefericit asta cu ADN-ul. Asa am putea sa etichetam popoarele dupa rasa, dar am fi acuzati de rasism. Orice popor daca este lasat  sa faca ce vrea la un moment dat ajunge la debandada. ADN-ul poate insa influenta culoarea pielii de exemplu. In plus popoarele nu sunt formate dintr-o singura rasa. La noi este vorba doar de o perpetuare a unor proaste obiceiuri secole de-a randul, iar asta se poate schimba .... doar cu forta.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Ba să știi că ține și de ADN...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Romanii sunt conflictuali. Si din punct de vedere istoric mereu am fost, si nu au fost putine instantele in care romani luptau contra altor romani pe front. Problema la noi este acest conflict nesfarsit "noi contra ei" care consuma societatea pe niste teme false, in timp ce cei care au adevarata putere fac ce vor, si ne mai arunca si noua cate un os din cand in cand (osul principal in momentul acesta fiind suspendarea lui K).

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

mcosmin wrote:
Cu un guvern praf, un Dragnea dublu condamnat si un Tariceanu achitat, PNL tot nu a reusit sa adune suficiente voturi pentru motiune.

Pentru ca Dragnea a reusit sa isi faca o clica extrem de loiala, care pentru o firimitura de ciolan e in stare sa il pupe in fund timp de patru ani. O alta varianta ar mai fi sa ii aiba la mana cu ceva pe acesti valeti.
Imposibil sa sustii niste analfabeti din guvern, nu pot sa cred ca in tot PSD-ul nu se gasesc si niste oameni responsabili sau care sa fi citit o carte in viata lor sa ii rastoarne.
Cred ca daca termini pe bune si opt clase, stii ca se spune "in pofida" si nu "in profida" etc. etc.
Rusine acestor corupti!

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Parerea mea e ca PNL a negociat prost. Pe vremea asta se credeau la guvernare.
Nu-i nimic, cum a picat motiunea, cum s-a pus DIICOT (i.e. procuratura neimplicata politic) in miscare cu ancheta pentru "inalta tradare".   :lol:

Dragnea si Dancila nu vor prinde 1 decembrie 2018 in Parlament respectiv Guvern.

 



Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire WT_fan06

Degeaba ajută, dacă la următoarea votare... adică nevotare, va fi la fel...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Nu se va ajunge la votare. Planul, deosebit de periculos pentru democratie, este urmatorul:

1) parlamentul intra in vacanta.

2) DIICOT extinde urmarirea penala catre premier, eventual Dragnea.

3) Iohanis o poate suspenda pe Dancila, prin drept constitutional.

4) Se propune alt premier. Abia aici intervine votul. Cum Tariceanu nu vrea suspendare, parlamentul ori voteaza ori e dizolvat


Cum spuneam, planul este deosebit de periculos, pentru ca acuzatiile sunt puerile si reprezinta un precedent care ne va distruge atat pe plan international cat si pe plan intern, procuratura putand astfel sa rastoarne un guvern legitim de cate ori are chef.

In cazul de fata nu e un lucru rau, cat timp urmeaza un alt guvern PSD, dar nu poti garanta ca in viitor oamenii vor fi de buna credinta.

Este foarte probabil ca manevra sa duca la suspendarea votului in UE daca nu este facuta corect si aparentele nu sunt protejate. Oricum, relatiile noastre cu Israel sunt compromise.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Eu nu cred ca Iohannis va mai alege premier pesedist si nici nu cred ca e asa rau ca Dancila nu mai e.
De ce sunt acuzatiile puerile? De relatii proaste cu arabii nu iti e frica, nu stai in Bucuresti?

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Cea ce a facut nu se incadreaza la tradare. Puteau sa formuleze altfel acuzarea.

Klaus ar face bine sa puna tot guvern PSD, dar cu conditii. Daca pune un guvern din opozitie se ajunge ca opozitia sa deconteze toate greselile PSD. Si in 20-20 tot PSD castiga.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Da, stiu ce zici, aici ai dreptate.  ;)
Parerea mea e ca de la Dragnea se impute treaba, e analfabet economic si a obtinut banii prin furtisag in prima instanta, ca mai castiga bani si legal e relativ.
Din pacate el ia deciziile si pentru binele tarii trebuie sa dispara.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Psd are oameni suficienti pentru guvernare buna. Problema e ca sunt depasiti numeric si opozitia nici nu ii ia in seama. Cu un premier competent PSD poate sa guverneze bine. Pana la urma asta e interesul si obiectivul, cine e la guvernare efectiv conteaza mai putin. Ideea e sa se respecte totusi rezultatele alegerilor pentru ca altfel nu se mai respecta ciclul uzurii electorale.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Nici nu ma gandesc sa aduc argumente naucitoare impotriva unei bune guvernari PSD( acest partid ne face viata atat de usoara cand e vorba de o critica logica incat si copiii lucizi pot aduce argumente de nezdruncinat impotriva vreunei -vreodata-guvernari bune PSD!) si nici nu ma mai intereseaza pe cine aleg romanii, ceea ce este clar este ca oamenii psd, sau din umbra lor, vand (clar pt. propriul avantaj)tara voastra, iar eu de aceea simt o mare durere in piept(pun acest text aici, cu toate ca vroiam sa uit de existenta acestei pagini):

"Cazul Alro, o companie la care statul român a cedat controlul cu 10 mil. euro, în 2001, iar astăzi valorează 1 mld. euro, valoare certificată de oferta publică aflată în derulare, arată cum România a fost hăcuită după 1990 de liderii săi, care încă nu au fost puşi sub acuzare de trădare de ţară, dar vor fi.

Actualii acţionari majoritari, Conef, Vimetco şi precursoarea lor Marco International, dobândiseră atunci de pe bursă 45% dintre acţiuni, iar statul rămăsese cu 54%. Printr-o manevră care nici astăzi nu a fost desluşită şi a cărei investigare se află probabil prin sertarele Ministerului Public, ruşii oligarhului Maşiţki, care astăzi vând jumătate din companie cu 500 de mil. euro, au mai preluat încă 10% din companie, dobândind astfel pachetul de control.

După asta, au diluat statul prin majorări de capital, care practic nu s-a mai ales cu nimic dintr-o companie care valora în 2001, chiar la multiplii de astăzi cu care este evaluată compania, 500 mil. euro. Aşadar, cu 10 mil. euro au luat o companie care în 2001 valora 500 mil. euro, iar astăzi valoarează 1 miliard de euro. Frumoasă afacere! Inclusiv probabil pentru cei care erau la conducerea ţării între 2001 şi 2004.

În 2001, Alro avea afaceri de 331 mil. euro şi un profit net de 30 mil. euro pe an. Era o companie care valora 500 mil. euro la un multiplu de 14-15 ori profitul net, multiplu care este folosit la vânzarea de astăzi a 54% din companie de către ruşi. În 2017, Alro are afaceri de 540 mil. euro şi un profit net de 70 mil. euro şi este evaluată la 1 mld. euro.....S-au arătat interesate atunci de Alro mari grupuri internaţionale, precum Pechiney din Franţa, Alcoa din Statele Unite, dar trădătorii României de atunci, care vor fi judecaţi, au reuşit să manevreze totul de aşa natură încât, în loc să încaseze 500 mil. dolari pe o perlă a industriei sale, România a încasat 10 mil. dolari...."
http://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/ ... a-17342215

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Goldmund, exemplele nu sunt bune decat pana la un punct.
Basescu a vandut a cincea flota de pescuit din lume, Videanu, Berceanu, Udrea, Cocos au furat cat multi altii la un loc. Hoti sunt peste tot, numai ca pesedistii nu sunt niste hoti asa rafinati ca portocaliii.
Partea cea mai proasta e ca pesedistii incurajeaza si pe altii, asta e cel mai grav.

https://adevarul.ro/locale/galati/romania-avut-cincea-flota-pescuit-lumii-ajuns-importam-92-necesarul-tarii-1_58e226f65ab6550cb8ec09c6/index.html

România a avut a cincea flotă de pescuit a lumii. Cum am ajuns acum să importăm 92% din necesarul de peşte al ţării

DEZASTRU În ultimele sfert de secol, producţia de peşte a României a scăzut de la 100.000 de tone pe an la mai puţin de 11.000 de tone pe an. În acelaşi timp, necesarul de consum a ajuns să fie acoperit în proporţie de 92% din importuri, deşi ţara noastră are o suprafaţă de luciu de apă impresionantă: peste o jumătate de milion de hectare. Ştiri pe aceeaşi temă Cum a fost făcută pulbere cea mai mare fabrică de conserve din peşte d... Istoria neştiută a tragediei arctice provocate de o fabrică de conserv... Cum va arăta noua supernavă construită la Galaţi pentru statul german.... Modul cum a fost distrusă, sistematic, industria piscicolă românească este un exemplu grăitor despre cum poate o ţară să-şi bată joc de resursele ei naturale. O analiză făcută de „Adevărul” pe baza unor informaţii publice (datele gestionate de Institutul Naţional de Statistică – INS şi cele existente în dosarele de faliment ale principalelor firme pisicole) dezvăluie o realitate înfiorătoare. Practic, cu largul concurs al autorităţilor statului, România a reuşit ca, în numai un sfert de secol, să piardă 95% din producţia de peşte, să piardă toată flota de pescuit, să ruineze toate fabricile de conserve, să lase de izbelişte sute de mii de hectare de luciu de apă şi să ajungă în situaţia ca populaţia să depindă, în proporţie de 92%, de importuri. Costurile acestui dezastru sunt estimate la circa trei miliarde de euro, dintre care aproape un miliard de euro înseamnă doar valoarea flotei de pescuit oceanic, care a dispărut pur şi simplu în perioada 1993-1997, iar restul valoare fabricilor de conserve din peşte falimentate şi a luciului de apă distrus. Ce aveam în 1990 Institutul Naţional de Statistică arată că, în 1990, România exploata în scop piscicol circa 90% din cele peste 500.000 de hectare de luciu de apă, la care se adăugau cei 76.000 de kilometri de râuri şi 1.075 de kilometri de Dunăre. Toate acestea, aducea o producţie de peşte de 60.000 de tone, dintre care 50.000 de tone era comercializate în stare proaspătă, iar restul mergea la fabricile de conserve din Galaţi, Tulcea, Sulina şi Constanţa.


Daca te duci sa iei un crap de la restaurat, te costa mai mult decat dorada in Grecia... Asta mi se pare chiar mai grav decat ca s-au furat 490 mil. de la ALRO.

 


Go to page:  1  ... 57 58 59 60 61 62 63  ... 135
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use