De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1884 posts, 400307 views
 
Go to page:  1  ... 52 53 54 55 56 57 58  ... 135
 
 

📖 Pagination options
Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

mcosmin wrote:
Asa cum am spus, in cazul TT se cumuleaza niste pensii pentru ca asa recomanda Comisia de la Venetia.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Hai, stiu ca poti sa citesti si cateva randuri mai jos.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Eu doar ti-am aratat ca ai zis ceea ce ai zis ca nu ai zis... Restul e o alta discutie si o continuam imediat.  ;)
Sa fie independenti financiar... Si altii trebuie sa fie, nu numai Tudorel, si doctorii care nu trebuie sa conditioneze actul medical de spagi (aici e vorba chiar de vieti), profesorii care trebuie sa dea totul la scoala si nu acasa (aici vorbim de viitorul tarii)... Exemple sunt multe. Cu toate astea Tudorel are o pensie de 50 ori mai mari decat salariul unui om activ care copii in intretinere.
Curat constitutional si politic.
Numai ca diferenta e ca Tudorel, cei care l-au salvat pe Basila de demitere etc. au o relatie directa cu legiuitorii, mutual avantajoasa. O mana spala pe alta, primii sunt multumiti cu banii, ultimii sunt multumiti ca scapa de mititica sau raman la putere.
Uite ceva extrem, extrem de interesant:
http://www.ziare.com/ccr/stiri-ccr/am-invins-ccr-in-instanta-curtea-constitutionala-a-incalcat-din-nou-legea-si-drepturile-unui-cetatean-1488846
Instanta de contencios administrativ a Tribunalului Bucuresti a decis ca parata CCR este obligata sa respecte dreptul constitutional la informare, statuat prin art. 31 din Constitutie.
Si este pentru a doua oara in ultimele saptamani cand o instanta din Romania constata ca CCR a incalcat drepturi legitime ale unor cetateni romani, legile acestei tari si chiar Constitutia Romaniei.

Iata pentru ce platim noi aceste pensii nesimtite unor magistrati senili ilegalisti.
De fiecare data cand revine PSD, revin si pensiile nesimtite.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Pensiile vor fi acolo orice ai face, ca altfel sare UE cu MCV. Ingenios, nu-i asa?

Insa pensiile alea nu sunt cu nume si prenume, ideea e sa ajunga oameni buni acolo, sa ii atragi si sa ii pastrezi. Aceiasi logica vine si la alte categorii de bugetari.

Acum, cine oare pune mereu justitia pe primul loc? Observi aici manipularea? Pe de o parte se dau bani multi, pe de alta parte ni se ofera un spectacol jalnic al parchetelor si judecatoriilor, si apoi ni se spun ca nu sunt bani pentru altceva.

Ca sa o mai spunem inca o data, PSD este singurul partid care spune ca va creste salariile. Si de asta castiga. Toti ceilalti vin cu justiția. Justiție care, asa cum ai subliniat si tu, ne costa foarte mult, si eu nu sunt sigur ca primim investitia inapoi. K ar putea fi demisa numai pe faza asta, ca incaseaza o groaza de bani, si totusi are scapari evidente. Si ca sa dam exemplul bun care il adora Tibi si Andrei, daca K ar fi fost la privat, ar fi zburat de mult. Si ea nu ar fi singura.

Oricum, daca vrem o schimbare trebuie sa ne implicam. Mai mult. Si in Romania sunt necesare schimbari mai profunde, nu doar de clasa politica, ci si de constituție.

ps: CCR este alcatuita in parti egale de reprezentanți ai tuturor partidelor politice mari din România. Acolo nu sunt doar PSDisti. Sunt si PNListi, un UDMRist si cel puțin 2 judecatori propusi de presedintele Romaniei. Si CCR le-a dat-o la bot de cateva ori PSDistilor la legile justiției, dupa mine au fost destul de echidistanti, avand in vedere ca sunt sesizati un pic mai des decat mi s-ar parea normal.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Puss in Boots wrote:
Intrebam si eu mai sus acelasi lucru dar mie unul mi-e sila ca daca intrebi "pe cine sa alegem" esti facut automat pesedist. Mi-e sila. E un raspuns atat de putin inteligent si ma asteptam la mai mult. Eu la ultimele alegeri am dat buletinul stampilat aiurea in semn de protest la adresa intregii clase politice. Pt ca nu am pe cine sa votez............
......

Goldmund tu esti un iubitor al Digi tv si in ochii mei cu nimic mai prejos decat un iubitor Antena 3.
...........

Politicienii la ora adevarului isi vor da mana si noi vom ramane pacaliti. Sau nu? PNL + PDL = love desi era ura cu putin timp inainte de marea fuziune....

Ps. Si am mai zis-o poti sa fii membru de partid din varii motive, nu inseamna ca esti automat o lepra. Multi au fost si membri PCR si nu erau toti lepre sau ciripitori..
.....
Zic sa ne vedem fiecare de vietile noastre si sa nu ne mai consumam inutil pt cine nu merita. Niciunui politician nu ii pasa de cetateni.


1.Poti sa te intrebi mereu "care este raul mai mic pt. Romania"...Scuze, daca te-ai simtit atacat de mine.(si in Germania se alege "raul mai mic", asa ca...)
2.Eu locuiesc de peste 35 de ani in Germania si imi pasa de Romania. Nimeni nu mi-a spus ce sa privesc, pentru ca nici in comunism nu a putut cineva sa ma convinga de vreo ideologie...(mai ales de minciuni) DIGI24 l-am descoperit singur, avand aici posibilitatea sa urmaresc "doua" realitati, cea din Germania si cea din Romania si crede-ma, singurul post care se aproprie de cele doua tari ar fi DIGI, dar ma uit si la alte posturi, desigur, citesc ziarele romanesti si cele doua cotidiane germane din Stuttgart. Saptamani nu ma uit la vreu post tv.(nu am timp)
3. asa vad eu din indepartare, PNL de azi este de o mie de ori mai sanatos decat psd-ul lui Dragnea si Iliescu, dar PNL e plin de bube, asa este. Concluzia? nu toate partidele sunt la fel.Mai sunt si alte partide, de ex. "partidul bucurestenilor", USR...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Un reporter de investigatii  (https://de.wikipedia.org/wiki/Investiga ... urnalismus) care cunoaste sistemul din Romania, un reporter neancorat la vreo publicatie din tara, spune
"Penalii pun la cale suspendarea lui Iohannis. Ce trădează interviul cu fugarul Sebastian Ghiță"
https://www.youtube.com/watch?v=gCYfbbYK4g4

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

O vai, sariti lume, il da jos pe Iohanis exploratorul, cel care a văzut toate zarile, purtatorul de pardesiu, garantul independentei lui K.

Mi se pare foarte amuzant ca simti nevoia sa zici cat de independenți sunt unii si altii. Asta inseamna ca de fapt ai îndoieli ca or sa para independenti. Apoi bagi bomba: Penalii il suspenda pe Iohanis.

Titlu de tabloid :verificat
Indentitate dubioasa: verificat
Simtagme clasice: verificat

Stii care e verdictul, nu?

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Puss in Boots

Goldmund, nimeni in tara asta care e in varful politicii sau in jurul ei nu e fara de pata. Asta nu stiu daca o vezi din Germania. USR? Jalnici. PNL? Penibili si cu o gramada de corupti si incapabili si in randurile lor. PD-L e in PNL acum. Daca tu vezi PNL sau USR drept marile solutii (pe Ciolos nu?) atunci permite-mi sa iti spun ca e mare ceata de peste Austro-Ungaria ca nu se vede ca lumea aici in Ro. Parerea mea. Tu o ai pe a ta. Dar nimanui nu ii pasa cu adevarat. Mi-ar placea si mie in Germania sunt convins ca oricum ar fi, jalea, mizeria (umana mai ales) si nepasarea uriasa de la noi nu ar putea fi egalata. Pana si pt asta merita sa te cari.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Germania are mizeria ei. O sa soseasca ziua in care va platii aventura cu imigranții. 1500 de euro pe luna per cap de imigrant, chirie gratis, in timp ce germanul de rand munceste ca sa suporte toate astea.

Intre timp bietii migranti vandalizeaza trenuri, violeaza femei pe strada si apoi tipa ca in gura de sarpe ca le e cultura ingradita.

Dar deh, in afara nu tipa nimeni de asta, ca doar nu ar fi idioți sa exporte problemele interne, asa cum facem noi.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire punmeister

Asta pentru ca la noi inca nu exista cancerul ala de identity politics .

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Am ajuns sa ii plangem pe nemti. E rau de tot la ei! :lol:
Cred ca imi iau si eu talpasita de pe topic... :(
Iohannis suspendat, Dragnea presedinte (Viorica e prim-ministru, se stie)!

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Dragnea nu are cum sa fie presedinte.

Nemtii au ratat milimetric o criza politica si economica de toată frumusețea. Merkel a renunțat la cateva ministere importante ca sa evite un nou scrutin, pe care probabil nu l-ar fi castigat... Din motivele menționate anterior.

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire sss

Florinds wrote:
Iohannis suspendat, Dragnea presedinte (Viorica e prim-ministru, se stie)!


C'mon, e prea rudimentar pentru noi, ar merge pe Mutrabook...  ;)

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire sss

mcosmin wrote:
Dragnea nu are cum sa fie presedinte.

Nemtii au ratat milimetric o criza politica si economica de toată frumusețea. Merkel a renunțat la cateva ministere importante ca sa evite un nou scrutin, pe care probabil nu l-ar fi castigat... Din motivele menționate anterior.


Nici gand! Germania si Romania sunt foarte diferite din acest punct de vedere. Economia nu a incetinit in juma' de an fara guvern legitim. In discutiile cu ai mei colegi nemti, dezbaterea despre Merkel dureza doua minute, timp pentru o injuratura si ceva lehamite, dupa care ''Arbeit'' in continuare. Fara discutie. nici politicienii lor nu se inghesuie sa plece de la ciolan, dar neamtul isi pierde vreamea cu politicienii in perioada alegerilor si atat! Nu avem cum verifica in practica, dar sunt dispus sa pariez orice suma, ca o Germanie fara guvern central ( atentie, e un stat federal ), poate functiona 5 ani fara sa sughite!

 


Go to page:  1  ... 52 53 54 55 56 57 58  ... 135
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use