De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1883 posts, 399807 views
 
Go to page:  1  ... 68 69 70 71 72 73 74  ... 135
 
 

📖 Pagination options
Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Dialogul este inceputul democratiei .(vedem cu totii ca nu e indeajuns)
Romania va fi in continuare criticata dur in UE(pt ordonatele de urgenta date in noapte de ex., in timp ce Avocatul Poporului si Prim Ministru dispar in "concedii"), dar se pare ca poporului ii place dizidenta respectiva(cum ne pacaleam acum vreo 40 de ani cu "independenta Romaniei fata de URSS - ce prostie naiva) si oamenii se intreaba cum e si normal "noi cu cine votam?" Dupa cum am mai accentuat, eu raman un democrat, indiferent cate hibe are democratia, celelalte forme politice de a conduce un stat sunt dezastre umane.
Acum, eu as alege oricare partid care nu are de-a face cu PSD, sau cu extremismul de stanga, sau(si!)de dreapta(unul e "internationalit", celalalt e doar "nationalist", aceeasi treaba de ura si nerespect al omului! - de aceea psd a devenit "de dreapta" pt. referendum...exceptional analizat de cineva mai inainte!)

Ciolos, USR, de ce nu? Restul e trecutul care incepe sa miroasa intens si intempestiv( pana se vor schimba generatii de oameni, PNL sa revina la doctrina si conducatorii pe masura, PSD sa devina intr-adevar doar partidul social-democrat si numic mai mult, PMP - ce e asta? un PD pe duca, fara ideologie..imi pare rau de Th.Paleologu si de inca cativa).
Asadar, cetateni, la vot in 2019, 2020!

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Adrian Rosca

@Andrei11, pentru noi o fi o ineptie, dar pentru ei e "moralitate".

@ByOnu, Ce e ala ceausist? Intreaba-l pe Gotiu.

Am intrat pe pagina FB a USR Bucuresti sa vad si eu proiectele pe care cica le propun ei. Guess what? Nimic. Doar chestiuni total neinteresante pentru mine, gen alegerile interne pentru europarlamentare, acuze nesfarsite la adresa duamnei si pedeseului, o plangere in stilul caracteristic (#ilegal) la adresa Ikea care s-a apucat sa taie plopii de pe Pallady (asta e pe pagina usr sector 3), atentionari ca se fraudeaza referendumul. Pierdere totala de timp.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Poate aveti tip pentru o lectura interesanta despre democratie versus stanga progresista:
http://www.contributors.ro/sinteze/stan ... nteastazi/

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Adrian Rosca

Revenind la consilierii usr, mi-a atras atentia un mesaj recent de pe pagina lor de FB:

Un fleac, i-am ciuruit la nervi! Au cedat!

#PSDlaPMB a cedat nervos in sedinta CGMB pentru ca #USRlaPMB pune prea multe intrebari (timp de 8 ore) despre cum sunt cheltuiti banii cetatenilor!
Fiti iubiti si share-uiti!

Aplauze pentru  echipa de exceptie care a reusit sa puna la pamant nervii PSD&ALDE


What, asta e scopul lor, sa enerveze?

Si alta postare:

Pasajul Ciurel, încă o amânare.

Serios, deci acum considera valabila AC emisa in regim de urgenta de Oprescu?

Si daca ne uitam ce dezbateri organizeaza, ne dam perfect seama ca au ramas aceeasi vajnici ong-isti de mediu:

Dezbaterea "București: sub asediul betoanelor”.

Mihai Goțiu (senator USR)
Dan Trifu (Eco-Civica)
Cristian Lascu (Asociația Parcul Natural Văcărești)
Corina Trancă (Asociația Peisagiștilor)
Roxana Wring (președinte USR București)

Iar acum si IKEA a intrat in vizorul lor:

Pe șantierul din bulevardul Theodor Pallady nr. 57, IKEA a început să taie toți arborii de pe aliniamentele stradale. Este vorba de plopi maturi cu vârste de peste 50 de ani care erau singura sursă de umbră în zonă.

Acum terenul va căpăta aspectul arid pe care îl regăsim în toate parcările din complexele comerciale, unde nu există arbori, iar cei replantați sunt prea tineri pentru a asigura umbra necesară.

USR Sector 3 dezaprobă modul înapoiat în care este gestionat fondul verde din apropierea marilor șantiere din oraș și ușurința cu care Direcția de Mediu din Primăria Capitalei eliberează avizele de defrișare. Am constatat cu surprindere că aceasta a eliberat avizul de defrișare fără mari probleme și că documentele nu mai sunt disponibile pe siteul primăriei.

Atât în cazul șantierului IKEA, cât și în cazul altor șantiere, există variante de proiectare care să integreze spațiul verde în ansamblul construcției, dar de fiecare dată se preferă soluția simplă de tăiere a copacilor.

Pe șantierul IKEA – Theodor Pallady breteaua colectoare putea foarte simplu să se facă după aliniamentul de arbori așa cum prevedea proiectul prezentat în luna ianuarie 2017, dar iată că în octombrie 2017 s-a ales soluția de defrișare a acestora.

Din păcate, companiile cu renume care dezvoltă proiecte comerciale au preluat practicile dăunătoare patentate de Robert Negoita prin ADPB - Sector 3, care a tăiat sau a ciuntit sute de arbori maturi lângă șantierele deschise în școlile din sector sau pentru celebrele amenajări de lângă blocuri.

Consilierii USR au sesizat Garda Naţională de Mediu, au cerut de la primărie documentația care a stat la baza defrișării plopilor din zona șantierului și vor căuta soluții pentru a oferi o transparență mai mare în modul în care se cer și se aprobă avizele de defrișare.


Concluzia mea: Thanks, but no thanks!

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Goldmund wrote:
Dialogul este inceputul democratiei .(vedem cu totii ca nu e indeajuns)
Romania va fi in continuare criticata dur in UE(pt ordonatele de urgenta date in noapte de ex., in timp ce Avocatul Poporului si Prim Ministru dispar in "concedii"), dar se pare ca poporului ii place dizidenta respectiva(cum ne pacaleam acum vreo 40 de ani cu "independenta Romaniei fata de URSS - ce prostie naiva) si oamenii se intreaba cum e si normal "noi cu cine votam?" Dupa cum am mai accentuat, eu raman un democrat, indiferent cate hibe are democratia, celelalte forme politice de a conduce un stat sunt dezastre umane.
Acum, eu as alege oricare partid care nu are de-a face cu PSD, sau cu extremismul de stanga, sau(si!)de dreapta(unul e "internationalit", celalalt e doar "nationalist", aceeasi treaba de ura si nerespect al omului! - de aceea psd a devenit "de dreapta" pt. referendum...exceptional analizat de cineva mai inainte!)

Ciolos, USR, de ce nu? Restul e trecutul care incepe sa miroasa intens si intempestiv( pana se vor schimba generatii de oameni, PNL sa revina la doctrina si conducatorii pe masura, PSD sa devina intr-adevar doar partidul social-democrat si numic mai mult, PMP - ce e asta? un PD pe duca, fara ideologie..imi pare rau de Th.Paleologu si de inca cativa).
Asadar, cetateni, la vot in 2019, 2020!


PSD nu e de stanga. De cate ori trebuie sa iti explic?

Revenind la topic: taierea arborilor e o problema. USR are dreptate, dar, din nou, USR nu propune o solutie.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Adrian Rosca

Aiurea, e o fucking manipulare:

Proiectul Ikea:





Imagine GE din august:





Zona cu arbori taiati:




Ce observam? Pai simplu: arborii au fost taiati exact in zona accesului (notat cu nr. 2 pe imaginea GE), conform proiectului aprobat! La fel e si in zona notata cu nr. 1.

Asa functioneaza manipularea userista-oengista, folosesc jumatati de adevar si apeleaza la emotia feisbuchistului de buna credinta.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire 1689

mcosmin wrote:
PSD nu e de stanga.


Va rog sa-i transmiteti mesajul acesta si Dlui. Ion Iliescu - presedinte de onoare al PSD.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Adrian Rosca

Vrei sa zici criminalul nepedepsit Ilici  :evil:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Doctrina de stanga implica drepturi egale pentru toti si protejarea angajatilor in defavoarea angajatirilor, a paturilor sociale defavorizate si sarace in defavoarea celor bogati.

Ce face PSD? ce a facut mereu PSD: favorizeaza pe cei bogati, ignora saracii (salariul minim e doar o abureala), angajatorii au puteri foarte mari si sunt o multime de modalitati abuzive de a scapa de angajat. PSD a promovat la greu referendumul care ingradea anumite drepturi pentru minoritati.

PSD crede ca e de stanga. Dar nu e. Promoveaza politici de centru. Intre a crede si a fi e cale lunga.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Notă:
Off topicul despre Calea Călărași îl găsiți la
Calea Călărași.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Adrian Rosca

Din pacate n-am avut dreptate, au luat toti copacii din fata Ikea la rand  :( Asta e, m-am pripit cu concluziile.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Ikea si arbori... Nu prea e bine.

USR mediu are oameni buni. Probabil cea mai buna echipa din partid.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Adrian Rosca

Nu e vorba de Ikea, e vorba de vizibilitatea dorita de toti dezvoltatorii. Plopii ascundeau (oarecum) proiectul, asa ca harsti.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Cealaltă Capitală.  Alba Iulia? A fost o discutie dupa cutremurul din 1977 de mutare a capitalei spre Targoviste sau Brasov, discutii serioase, pana ce amaratul si agramatul din Scornicesti a primit un document care specifica ca zona Uranus din Bucuresti ar fi sigura din punct de vedere seismic- o bazaconie, el a crezut-o.

Cealalta capitala, o discutie-pretext despre metalitati diferite in diferite regiuni ale tarii si alte frici existente la romani. Unirea adevarata este in suflet, dar si eu m-am intrebat de ce in Transilvania se construiesc autostrazi, cai ferate cat de cat moderne, iar in restul tarii nimic...E grav ce se intampla in tara, nu ca se construieste in Transilvania, dar ca in restul tarii(in afara de Bucuresti...) cresc buruienile, iar la tv germana principala(acum!) in ZDF e o emisiune despre femeile (toate din Romania!) care curvasaresc in Germnaia si ca statul roman, Guvernul nu face nimic pentru a preintampina prostitutia(din saracie!) Satele vizate sunt exact in regiunile unde nu se construieste nici un proiect national, european...
si acum Cealalta Capitala:
https://www.youtube.com/watch?v=mt3L_-RoDcY

PS
stiu ca "nici comunismul nu a fost in Romania", asa si pcr-fsn-psd nu a fost niciodata de stanga. Asa nici Lenin nu a fost un bandit comunist, etc...

 


Go to page:  1  ... 68 69 70 71 72 73 74  ... 135
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420658 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use