De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1842 posts, 393367 views
 
Go to page:  1  ... 69 70 71 72 73 74 75  ... 132
 
 

📖 Pagination options
Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Goldmund, îmi vine să râd de naivitatea ta.
Au trecut 29 de ani de la Anul Revoluționar 1989 din Europa de Est. Cel mai tânăr PCR - ist din TOATE partidele apărute după  1989 are acum 54 de ani. ( 25 + 29 = 54 ). Să nu spui că cei de 25 de ani în 1989 ( sau mai tineri ) erau îndoctrinați politic. Așadar NU arăta cu degetul numai spre PSD pentru că înainte de 1989 nu exista decât PCR. ( Și doctrina PCR ).
Doctrina sovietică a fost implementată hai să spunem începând cu anul 1946. 1946 + 29 = 1975. Tu vrei să  spui că cei care în 1975 aveau aprox 40 de ani ( sau sub ) mai știau ceva de doctrinele capitaliste de dinaintea războilui ?
Deci ÎN TOATE partidele politice de după anul 1989 vei găsi persoane fost PCR - iste dar care au acum în jur de 55 de ani. Toți care sunt sub această vârstă NU mai sunt îndoctrinați, inclusiv aripa tânără din PSD.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Tocmai ca varsta de 55-60 de ani e optima pentru politica. Deci acum indoctrinatii sunt in floarea varstei. Si se vede. Generatia anterioara de politicieni a fost net superioara celei actuale.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Puss in Boots

Aia sub 55 sunt doar hoti, multi dintre ei, luand exemplul de la cei batrani.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Eu mă refeream la votanți. Cei de 18 - 52 ( 53 ) ani NU mai sunt îndoctrinați. Partidele ar trebui să-și pună problema de ce NU  ies persoanele respective la vot.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Puss in Boots

Partea proasta e ca daca vorbim despre votanti multi dintre ei sunt si in spatiul rural unde nivelul de cultura (civica sau de orice fel) e oricum redus plus ca sunt destui care au plecat pe afara si din ce se vede procentul de vot in diaspora la alegerile alea care conteaza e slab rau de tot.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire WT_fan06

La țară se dă uleiul şi făina şi uite votul. Problema e că ORAŞELE nu votează. Bucureştiul a primit fix ceea ce a meritat! Cum e posibil ca în capitala unei țări să iasă doar 33%?!

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Adrian Rosca

Pai am avut oferta "bogata", de aia n-am iesit, cel putin eu: Duamna, Neicusor, M.Munteanu. Mai era si ala cu baracutza, fostul interimar penelist.  :popa:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire WT_fan06

Cu asta nu voi fi de acord niciodată; cred ca acum pot să afirm cu o oarecare doză de certitudine că orice primar ar fi fost mai bun... ultima dată când am verificat, să fii prompterist nu e chiar acelaşi lucru cu a conduce un oraş.
După cum ziceam, România merită absolut tot ce i se întâmplă acum. Măcar de-ar învăța din greşeli acum în ceasul al 15-lea, dar nu mai am nicio speranță... rămâne doar să merg ca prostul la următoarele alegeri, că şmecherii stau acasă, că ei nu fac politică, că n-au cu cine, că toți sunt la fel, ştim noi - modelul de succes.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire punmeister

Adrian Rosca wrote:
Pai am avut oferta "bogata", de aia n-am iesit, cel putin eu: Duamna, Neicusor, M.Munteanu. Mai era si ala cu baracutza, fostul interimar penelist.  :popa:

Adica Predoiu, nu Munteanu :lol: :lol: :lol:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Adrian Rosca

Pierdoiu? Da, parca au fost mai multi cantindati. Zici ca erau pe banda rulanta.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire punmeister

Pai au fost 4 candidati, Busoi, Orban, Munteanu si dupa Predoiu :lol: :lol: :lol:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Adrian Rosca

Inflatie mare, coane Fanica.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

WT_fan06 wrote:
La țară se dă uleiul şi făina şi uite votul.



Mor cand vad lumea care baga argumentul asta. Oamenii aia nu au nici o vina. Abolsut nici una. Nici un partid nu a facut nimic vreodata pentru oamenii aia. PNL/PDL/USR/whatever se plang mereu de oamenii aia. Dar cand au fost la putere nu au facut nimic pentru ei. Cand ai 500 de lei pensia, 50 cat iti da PSD in plus e mana cereasca. Incercati sa ganditi de 2 ori inainte sa acuzati oamenii saraci. Mai ales ca suntem intr-o tara cu cel mai mare numar de oameni saraci angajati din UE.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

andrei11 wrote:
Goldmund, îmi vine să râd de naivitatea ta.
Au trecut 29 de ani de la Anul Revoluționar 1989 din Europa de Est. Cel mai tânăr PCR - ist din TOATE partidele apărute după  1989 are acum 54 de ani. ( 25 + 29 = 54 ). Să nu spui că cei de 25 de ani în 1989 ( sau mai tineri ) erau îndoctrinați politic. Așadar NU arăta cu degetul numai spre PSD pentru că înainte de 1989 nu exista decât PCR. ( Și doctrina PCR ).
Doctrina sovietică a fost implementată hai să spunem începând cu anul 1946. 1946 + 29 = 1975. Tu vrei să  spui că cei care în 1975 aveau aprox 40 de ani ( sau sub ) mai știau ceva de doctrinele capitaliste de dinaintea războilui ?
Deci ÎN TOATE partidele politice de după anul 1989 vei găsi persoane fost PCR - iste dar care au acum în jur de 55 de ani. Toți care sunt sub această vârstă NU mai sunt îndoctrinați, inclusiv aripa tânără din PSD.

Incerc punctual sa raspund:
- cei care aveau 40 de ani(aleatorc ales)in anul 1975 aveau parinti, rude  care ori erau plecate in Occident(in exil), ori cunosteau bine ce se intampla in lume(din trecut) de la rudele mai in varsta, de la posturile atat de dragi romanilor din acele timpuri. Si crede-ma, la propaganda de orice fel, multi au fost si sunt rezistenti.
- "comunist" au fost si unele dintre rudele mele care de fapt erau anticomuniste pentru ca au fost invatate sa respecte demnitatea acestui popor, sa respecte (la tara)pe taranul intarit(care muncea), tradus sa respecte munca si proprietatea cetatenilor, sa respecte drepturile si libertatile cetatenesti- acorduri semnate si de Romania la ONU si in Tratatul de la Helsinki 1973 si care PCR s-a angajat sa le respecte(stim cu totii care am trait acele vremuri cum a respectat PCR cele semnate pe plan international!). Cei indoctrinati la 1989 si care credeau ca PCR le-a faurit viitorul si aveau 20 de ani(pentru ca familia lor a fost mereu saraca, etc.), cati ani au acum?!? E usor sa arati "un naiv", oricine poate fi naiv daca este de ex. urmarit de un vultur de sus...Daca si razi, ai simtul umorului, simt care la poporul roman este esential, mai ales pe timpul PCR, mai ales acum...

 


Go to page:  1  ... 69 70 71 72 73 74 75  ... 132
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use