De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1887 posts, 402720 views
 
Go to page:  1  ... 91 92 93 94 95 96 97  ... 135
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Tom

Nu, penibil va fi dacă va fi și ales. La fel și Clothilde Bechtel.
Băluță are șanse. Mutu "seems unlikely, but we can always hope". Piedone nici atât.
Dar băsescul reales e culmea masochismului național.

 



Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu

Lansarea candidatilor PSD la localele din Bucuresti.

PMB si Sectorul 1: https://www.facebook.com/PartidulSocial ... 527643739/

Sectorul 3 si 4: https://www.facebook.com/PartidulSocial ... 431843292/

Sectorul 6: https://www.facebook.com/PartidulSocial ... 773803501/

*Uitati-va si voi la S3 si explicati-mi va rog ce a vrut sa zica nea Badulescu. :think: Ca trebuie mai putine investitii?! :rofl: CE promite omul asta? Eu nu pricep. Scoate marmura de pe Bd. Unirii? :lol:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Lasă că pe Facebook m-au invadat cu Nicușor Dan și cu candidații lor la sectoare. Papagali și unii și alții.  :bleah:   :headbash:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu

Raspunde mai colega la intrebarea mea. :lol: Eu locuiesc in S3, spune-mi de ce imi cere votul Badulescu. Ca eu n-am priceput ce a vrut sa zica de Mexic si marmura.

Eu intreb ceva si tu imi spui "lasa" si imi zici de USR. :lol:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Niciun candidat nu e mai breaz decât  altul, indiferent de partid. Aici l-am inclus și pe Băsescu.  N-am răbdare să ascult inepțiile pe care le debitează.  E vorba DE TOȚI candidații. Inclusiv valabil și pentru Firea.
Dacă nu o să am o revelație în noaptea de dinaintea votului o să-mi anulez votul.
Pentru consiliu o să văd atunci la fața locului, depinde dacă mă trezesc sau nu în formă, dacă plouă sau cum stăm cu Covidul. La consiliu nu-mi anulez votul, o să votez cu un partid cu șanse să ajungă cu cel puțin un reprezentant în consiliu.
Unde stai tu e sectorul 3 teoretic, NU practic. Sectorul 3 e Balta Albă. Cum eu NU stau în Sectorul 2 decât tot teoretic. Sectorul 2 e Pantelimonul & Colentina.
____________________
Campania electorală capitalistă e plină de minciuni. Nici măcar minciuni nu le-aș numi. Mai degrabă ceva mult mai patologic, halucinații. Da, acesta e cuvântul, halucinații.
Sunt unele aspecte care-mi stau pe creier.  Trei exemple,  dar sunt mai multe.
1) Calea Călărașilor. Porțiunea veche. Sau reabilitată sau rasă de pe suprafața pământului. Nu se ia nicio decizie.
2) Capătul tramvaiului 5 de la Băneasa.
3) Ruinele din zona Podul Eroilor ( știi care ).  Stau acolo de 31-32 de ani. Rușine.
______________
Etc.  Niciun cetățean cu halucinații care vrea să devină primar nu e în stare să se ocupe de cele 3 puncte. Dar sunt mult mai multe.
______________
Tot n-am înțeles cum un regim totalitar a reușit să radă Uranusul / Cartierul Evreiesc și să pună ceva în loc aproximativ în 7 ani iar Capitalismul triumfător stă cu ruina de la Eroilor 31- 32 de ani. Și va mai sta acolo.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu

andrei11 wrote:
Unde stai tu e sectorul 3 teoretic, NU practic. Sectorul 3 e Balta Albă. Cum eu NU stau în Sectorul 2 decât tot teoretic. Sectorul 2 e Pantelimonul & Colentina.


Daca te referi la "teoretic" in sensul ca Primaria de sector isi canalizeaza toata energia si toate fondurile si investitiile in cartierele de blocuri, DA, de acord. Din pacate ai dreptate.

Ma uit la IOR.ul lui peste cata atentie primeste si vizite si inspectii si postari si investitii samd, in vreme ce in zona mea este debandada totala. Nici Politia Locala nu trece pe aici.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Albert

Eu nu înțeleg treaba asta cu anulatul votului. Atunci de ce sa îți mai pierzi timpul sa mergi la vot? Având in vedere ca stai in sectorul 2, ai doua opțiuni: Dan Cristian Popescu și Radu Mihaiu. Dacă ești cu PSD poti sa votezi Popescu, dacă ești anti PSD poti sa votezi Mihaiu. Restul candidaților nu prea mai conteaza, orice vot pentru ei este irosit având in vedere ca avem alegeri intr-un singur tur. Analog și la primaria generală. In legătura cu capătul de la Băneasa, dacă asta este un criteriu pentru tine, sa știi ca Nicușor Dan s-a exprimat de mai multe ori pentru redeschidere. In legătura cu Calea Călărașilor tot Nicușor Dan s-a poziționat pentru reabilitare. Lărgirea ar fi o crima din punctul meu de vedere, ar însemna sa uitam ce a însemnat Cartierul Evreiesc pentru Bucuresti.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Nicușor Dan e un bufon.  Știu sigur că a promis, da, a promis după ce a câștigat nu știu  ce proces că readuce străzile Berzei / Buzești la starea inițială de dinainte de supra :twisted: lărgire și că reconstituie Hala Matache. Crezi că se va ține de cuvânt ? Aici nu e pe interpretat texte, l-am auzit eu cu urechile mele.
De ce mă duc la vot ? Ca să nu mi se folosescă votul în mod fraudulos. Un buletin anulat este foarte greu de falsificat în comparație cu  un buletin rămas blank prin neprezentare. Și cum am spus, consiliul îl votez. Primarul s-ar putea să nu-l votez. Nu sunt înregimentat politic în nicio tabără, nici măcar în defunctul PCR. Deși prin prizma poziției pe care o aveam era cam obligatoriu înscrierea în PCR. Dar a mers și fără.

 


Politică, istorie, națiuni, curente de gândire Andrei Andraș

Despre mafia brașoveană, în prim-plan, violonistul: primar de 16 ani care mai are tupeu în sânge încât să mai ceară un mandat. Bolojan de la Oradea o fi considerat fraier de nu mai vrea un mandat la primărie, ci vrea să schimbe lucrurile și în județ. Că al nostru Veștea... numai gura și PR-ul sunt de el.

ÎNREGISTRĂRI. În numele primarului Scripcaru, spoturile contracandidaților sunt cenzurate în Brașov. “Îmi iau ăștia gâtul dacă apare vreun USR în mașină!”

Pus de primarul George Scripcaru, directorul Regiei de Transport Brașov, liberalul George Cornea, face presiuni pentru a bloca difuzarea clipurilor electorale în transportul public. În locul acestora, brașovenii ar urma să fie tratați cu știri pozitive din realizările lui Scripcaru. Cum patroana firmei de publicitate refuză să se supună, spiritele se încing până-ntr-acolo încât însuși primarul pune mâna pe telefon și amenință că scoate toate televizoarele din autobuze. Totul în înregistrările publicate azi de Libertatea.

„Cred că îmi iau ăștia gâtul dacă apare vreun USR în mașină, mă zboară cu totul de acolo, adică nu… nu am cum să le las!”. Declarația îi aparține directorului Regiei de Transport Brașov (RATBV), liberalul George Cornea, într-un dialog pe care l-a avut, la începutul lunii august, cu Melinda Țuțuianu, șefa agenției de publicitate AD & GO Advertising, care are exclusivitate pentru transportul local.

Apăruse o problemă: în perspectiva alegerilor locale, firma încheiase mai multe contracte de publicitate electorală, între care și cu vicepreședintele și senatorul USR Allen Coliban, principalul contracandidat al actualului edil. Libertatea a intrat în posesia unor înregistrări video și audio care ne dezvăluie metodele neortodoxe prin care primarul penelist George Scripcaru încearcă să-și asigure al cincilea mandat, dar și cât mai multe voturi pentru partid.

Proprietara firmei de publicitate se teme că primarul o va distruge. Vrea să-l reclame la DNA
Melinda Țuțuianu a prezentat pentru Libertatea și înregistrarea unei conversații telefonice pe care a avut-o cu primarul Scripcaru. În această înregistrare, primarul George Scripcaru neagă că ar fi amenințat cu scoaterea televizoarelor din autobuze, dar cere răspicat eliminarea tuturor clipurilor electorale. „Eu am spus că niciun partid politic, nici măcar eu, nu își face campanie electorală în autobuze”, a afirmat primarul. Melinda Țuțuianu insistă să primească o adresă oficială, dar primarul nu vrea să stea la discuții: „Chiar nu înțelegeți, stimată doamnă?! Adică, chiar trebuie să despicăm firul în patru?!”. Acuzat de reprezentanta firmei că „are o atitudine gen Corleone”, George Scripcaru pune capăt brusc conversației: „Ați folosit un termen care este de neacceptat pentru mine, vă rog să închideți telefonul”.

Patroana firmei de publicitate se teme că afacerile sale vor fi distruse.
„Eu o să fac denunț la DNA, fără doar și poate, eu nu mă opresc. Știu că, dacă în clipa asta mă opresc, mă va distruge. Și, credeți-mă, îmi este frică, pentru că am construit un business serios, frumos, cunoscut de toți brașovenii, am un copil și mi-este frică și pentru el. Gândiți-vă că eu, în dimineața asta, mi-am asigurat toate televizoarele, pentru că nu e exclus ca să-mi trimită o trupă și să-mi spargă toate televizoarele.”

Mai multe informații, cât și înregistrările convorbirilor, în articol -> Libertatea

Video


 



Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Vin alegerile locale si nu pot sa ma implic, pentru ca resedinta mea este in strainatate, dar cum am fost dintotdeauna nebun dupa adevar, il las pe Malin Bot sa spuna el cum este cu presa si cartitele care fac atata rau gazonului verde din fata casei....

https://www.youtube.com/watch?v=n0V6x60ZpDM

 


Re: Politică, istorie, națiuni, curente de gândire orex

@andrei17
Sa fii ”fericit” adica ”ajuns”, ca ai Trollino 18, respectiv autobuze electrice SOR Libchavy.
PS
Fiecare are ”spasmele” de rigoare in aceasta situatie (la locale), dar nu trebuia sa existe o Cobra rosie (Naja Pallida), p-aci, nu crezi?!!! :bere:

 


Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Andrei Andraș

Am fi putut avea ceva mai bun decât SOR, de pildă Solaris, dar cum lumea de aici e mare prietenă cu oamenii de la Anadolu ne-am ales cu minunile astea care mai mult stau defecte prin garaj.

 


Go to page:  1  ... 91 92 93 94 95 96 97  ... 135
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420974 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use