De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1887 posts, 402818 views
 
Go to page:  1  ... 66 67 68 69 70 71 72  ... 135
 
 

📖 Pagination options
Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Recunosc ca nu am timp(si nici chef) sa raspund la atacuri, insinuari si propaganda ieftina gen "antene si pro psd".
Mai mult, pe mine ma intereseaza oamenii inteligenti, sinceri,culti si care stiu sa se exprime liber. Unul dintre ei este CTP, iar daca cititi si reactiile publicului(public care se situeaza de obicei la nivelul de pregatiere al  maestrului), veti afla poate mai mult despre valoarea interlocutorului, despre valoarea ziaristului:

https://www.youtube.com/watch?v=mSSgL4eZ-g8

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Stai să nu fac o confuzie, CTP e această formă de viață ?
9-29-2018 8-41-43 PM.jpg (9.36 KB; downloaded 2155 times)

Îmi pare rău de el, prin anii  1990 era în plină formă, de câțiva ani ratează complet în mass media.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Rateaza complet de cand a baut esenta de Basescu. Adica de prin 2004.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

andrei11,
nu am inteles niciodata nonsalanta si indulgenta celor din tara cand aud si disting zi cu zi, clar maltratarea, distrugerea limbii romane(si nu din partea "unui oarecare"),
dar care au mii de obiectii cand apar adevarati intelectuali, culti, obiectivi, care stiu si pot sa se exprime coerent. E ca si cand - din filatelie - ne uitam cu lupa la o colita veche, rara, pretioasa, doar-doar sa-i gasim un mic defect, dar cumparam in rest doar rebutiri de cinci bani pentru "clasorul" nostru - asa arata si politica tarii...

andrei11, nimic impotriva ta, dar in general, prea este criticat tot ce poate face bine societatii,
pentru ca mediocritatea sa dorma, sa dainuie si sa domneasca linistita....Si chiar poate face asta

Si da, nici eu nu pot fi de acord cu tot ce spune(liber si coerent!) CTP, dar macar putem recunoaste ca acesta poate da clasa majoritatii absolute care apare la tv, care scrie prin presa de azi. :idea:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Nulitatile promovare la TV in Romania nu sunt cu nimic mai nule decat ce e si prin occident. Am importat modelele de televiziune din afara, modelele de succes de acolo, modele care prin la masa dar nu sunt neaparat modele de urmat in viata. Diferentele nu sunt mari, ori nu prea te-ai uitat la TV prin Germania. Eu m-am uitat, si ironic, cel mai decent post de televiziune era BBC world news.

In afara de faptul ca CTP stie sa vorbeasca mai corect gramatical decat altii, nu inseamna ca ideile lui sunt demne de urmat. CTP doar promoveaza, liber, ideile celor care il platesc. Acum e cu digi, mai semneaza cu antena 3 si se schimba macazul. Poimaine e la digi iar...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Azi este Ziua Nationala a Germaniei. Pe 03.10.1990 Germania Federala s-a unit cu R.D.Germania(partea de est a Germaniei, atat cat a ramas dupa 1945). Presa de aici(sunt abonat la doua cotidiene germane inca din 1988 - sic!) nu prea a scris mult si cu emfaza despre evenimentul de azi...Este tipic pt. mass-media germana.
De fiecare data cand in Germania se aniverseaza Ziua Unirii, ma gandesc si la Romania si Basarabia, la sacrificiile poporului roman de-a lungul istoriei(nemilenare), la victimele si sacrificiile patriotilor romani, la greselile grave ale politicienilor de dupa 1989.

Faptul ca Romania a fost condusa pana azi de fostii comunisti care doreau capitalismul salbatec si prin care urmau a se imbogati, s-a stabilit printr-o democratie originala(Ion Iliescu-  FSN-PSD) si printr-o coruptie endemica - PCR a intarit si extins in Romania corupita endemica, de stat - ("lasa ma, ca peste tot in lume e coruptie"! - da, dar nu coruptie a statului - asta doar habarnamistii, sau coruptii ar putea confunda: una e coruptia de stat si alta e coruptia privata, de firma, de persoana privata), au produs doua cataclisme,tragedii nationale :
1-"cui nu-i convine, sa plece din tara" si au plecat dupa 1990 peste 3 milioane de romani - depopularea Romaniei!
2- Basarabia, scump pamant romanesc a devenit ceva "neinteresant", "plin de filorusi", "saraca"(parca asta ar avea ceva cu geografia unei natiuni!) si nu reprezinta, pana azi o oportunitate in politica de la Bucuresti.
Si totusi, sunt oameni care aleg psd, partidul-stat care conduce(cu mici exceptii) din 1990 Romania...fara Basarabia, fara 3 milioane de romani. In 2016 au parasit tara inca 200 de mii de romani, in 2017 si mai multi....
http://www.ziare.com/social/romani/juma ... -i-1512827


PS
mcosmin,
democratia are si partile ei mai putin bune printre care si televiziunile libere care au emisiuni pentru toate gusturile, dar si pentru toate clasele sociale...(ce e rau in asta? te uiti, sau nu te uiti?, aceasta e intrebarea parafrazandu-l pe cel mai mare...)Eu de ex. ma uit cel mai mult la ARTE(german), Phoenix(politica...) si 3SAT(un post tv cultural), dar, oricand(si acum daca e nevoie) as alege democratia impotriva unui stat autocrat, unei dictaturi.
Si nu, nu tot raul vine din Occident, din contra! - de unde atractia uriasa(inca) a lumii fata de valorileOccidentului? :idea:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Iohanis inca nu s-a prins ca referendumul din weekend e o simulare pentru propria-i suspendare. Cum de ne-am ales cu bolovanul asta in fruntea statului nu stiu...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Puss in Boots

mcosmin wrote:
CTP doar promoveaza, liber, ideile celor care il platesc. Acum e cu digi, mai semneaza cu antena 3 si se schimba macazul. Poimaine e la digi iar...

Faza asta am vazut-o cu un alt "greu" al presei anilor 90, Cristoiu. A fost anti-Base la antene, apoi s-a dat cu Base si l-a surghiunit Antena 3 si acu ce sa vezi, de ceva timp il vad iar la A3. Evident ca nu il ascult, ca mi-e sila de toti si de toate, dar faptul ca il vad acolo unde era injurat rau acum ceva timp, e edificator.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Toti fac asa. Si mai rau e ca perpetueaza dependenta presei de politicieni, compromitand si generatiile tinere de jurnalisti.

 




Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu

Cristi N wrote:
Sunt perfect de acord cu tine, au o problema mare ca nu vin cu propuneri clare de proiecte. Mai vine cate un consilier cu vreo propunere dar nici atunci nu stiu "sa se vanda".


Oameni buni, li se taie microfonul, au depus amendamente si proiecte, dar efectiv nu le sunt puse pe ordinea de zi! Despre ce vorbim aici?! Uitati-va la inregistrarile postatede ei cu sedintele CGMB (singurii care inregistreaza sedintele, ceilalti n-au interes sa arate asta), uitati-va doar sa vedeti: cum incep sa expuna argumentat o idee urla, mai, URLA, Badulescu la ei ca la usa cortului si nu ii lasa sa isi termine ideile. Iar apoi seful de sedinta le spune tot usr-istilor sa se comporte civilizat pentru a-l opri pe Badulescu din urlat.

Iar chestia asta cu vrem proiecte, vrem proiecte, vrem proiecte! Da, oameni buni, PSD a venit cu proiecte. Si ce?! A garantat asta cumva implemetarea lor? Voi ii votati doar pe cei care vin cu cel mai mare numar de proiecte sau cum?

Adrian Rosca wrote:
Au intrebat, au fost ignorati. Rezultat zero. ...  Bun, cand o sa paraseasca mentalitatea de ong-isti ajunsi mai mult din intamplare in politica...


1. Cererea a fost consemnata si va fi readusa in discutie.
2. Corect, mentalitatea corecta este cea de politician la ciolan. Atunci e ok! Cea de ONG-isti, de oameni care au luat la pas Bucurestiul inainte de a intra in politica pentru a combate din convigere anumite probleme, nu e buna! Sunt  consilierii PSD-ALDE care habar n-au Bucurestiul.
3. Nu au "intrebat", au expus aceasta problema, pentru ca pe muritorii de rand nu-i reprezinta nimeni in CGMB.

Adrian Rosca wrote:
...tocmai i-au dat o mana de ajutor lui Florea de la sectorul 5.


Comunicatul USR:

Au apărut în media informații potrivit cărora USR a susținut prin vot proiectul PSD din Antiaeriană, ce presupune construcția a 14.000 de locuințe ANL. În realitate, la ședința din 28 septembrie 2018 s-a votat construcția a aprox. 200 de apartamente, așa cum reiese din conținutul punctului nr. 31 de pe ordinea de zi, precum și din procesele verbale ale ședințelor anterioare. Acestea vor fi ridicate în sprijinul tinerilor specialiști din învățământ, din sănătate sau din MApN (deoarece terenul aparține MApN). USR consideră că în contextul actual al migrației specialiștilor spre alte zări, proiectul în sine poate fi benefic. Din acest motiv toți cei 4 consilieri USR care au participat la ședință (Cristina Coroblea, Dragoș Geamana, Christina Niculescu, Mihail Udrescu) au votat favorabil construcția celor 200 de apartamente.

Ședința a fost trunchiată în prezentările media, iar reacția vădit exagerată a primarului nu este în niciun caz pe măsura votului (este o diferență foarte mare între 200 de apartamente și 14.000).

În plus, menționăm următoarele:
Lucrările nu vor fi realizate cu bani de la bugetul primăriei sector 5, ci de către ANL (de altfel, terenul este cedat ANL pe perioada construcției)
• Primăria Sector 5 va asigura documentația, racordurile la utilități și căile de acces.
• Proiectul întrunește toate condițiile de legalitate.

USR cântărește toate proiectele de pe ordinea de zi. Atât voturile favorabile cât și cele contra sunt întemeiate și argumentate.

De altfel, am rămas fermi în ceea ce privește angajamentul pe care ni l-am luat: susținem proiecte în funcție de utilitatea lor pentru societate și pentru dezvoltarea sectorului 5.


...

Adrian Rosca wrote:
#ilegal, ca altceva nu stiu sa zica.

...
toți cei 4 consilieri USR care au participat la ședință au votat favorabil construcția celor 200 de apartamente.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire 1689

Adrian Rosca wrote:
Au intrebat, au fost ignorati. Rezultat zero. ... Bun, cand o sa paraseasca mentalitatea de ong-isti ajunsi mai mult din intamplare in politica...


Va multumesc, Adrian.

Ati sintetizat - din pacate prea bine - problema USR-ului.
Da, sint singurii care au (citeodata) o voce care nu e in consonanta cu "trupa".
Dar pentru politica iti trebuie si altceva decit voce. Iti trebuie si glezne tari sa stai pe pozitie si sa spui inca (si inca si inca) o data, tare ce ai de spus si sa ai o strategie ce vrei sa spui. Cu argumentul forte ca ai 1000-5000-x000 de voci in spate care te sustin.

La partea asta ma tem ca mai au de lucrat.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Adrian Rosca

Mai e ceva: USR Bucuresti = USB. N-am uitat inca circul cu Hala Matache si Ciurel. Ce nu-mi mai place la ei e permanenta autovictimizare, facuta cu scopul de a castiga simpatia publicului si aerele de superioritate ("doar noi", "suntem singurul partid care", etc). Apropo de sloganul "Romanii stiu mai bine decat conductaorii", atentie la scandarile galeriilor: ”M..E PSD!”, ”M..E PNL”, ”M..E  homosexualilor de la USR”

 


Go to page:  1  ... 66 67 68 69 70 71 72  ... 135
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use