De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1887 posts, 402797 views
 
Go to page:  1  ... 53 54 55 56 57 58 59  ... 135
 
 

📖 Pagination options
Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Asta pentru ca au guverne regionale stabile. Au o forma de administrație mai eficienta decat noi.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

mcosmin wrote:
Dragnea nu are cum sa fie presedinte.

Nemtii au ratat milimetric o criza politica si economica de toată frumusețea. Merkel a renunțat la cateva ministere importante ca sa evite un nou scrutin, pe care probabil nu l-ar fi castigat... Din motivele menționate anterior.



Imi pare rau, dar aici trebuie sa intru din nou.

Daca luam grupul Mercedes, sau VW, fiecare produce cat intreaga economie a noastra...Fiecare dintre ei! Nu exista comparatie.

Ieri m-am plimbat cu tramvaiele din Bucuresti(cu trei tram. am ajuns din Drumul Taberei la Parcul Carol - nu mai spun nimic de conditii), azi dimineaza, la ora 9 am luat S3(tren suburban  care arata asa:  https://www.google.de/search?q=430+023- ... jP50rwlYzM:  )sa ma scoata la HbH din centrul Stuttgartului. De fiecare data, de peste 30 de ani este aceeasi senzatie: cand vin din Bucuresti si acolo folosesc mijloacele de transport in comun(pentru ca vreau, pentru ca am nostalgia asta, pentru ca doresc sa stiu ce este nou si de unde am plecat) si ajung la Stuttgart si merg ca un incepator cu S Bahnul, e senzatia aceeasi: nici in avion nu este atat de linistitor sa calatoresti cu ceea ce este aici. Pe mine nu ma intereseaza cum arata(cu toate ca am studiat si design industrial), dar comoditatea este totul.
Acum, de ce este starea asta in Bucuresti?
Toate raspunsurile le avem aici, in acest comentariu:
https://www.youtube.com/watch?v=Di8ZrfkuzIo

Eu nu doresc decat ca in Bucuresti sa calatoresc cu trenul, metroul, tramvaiul sau autobuzul precum calatoresc aici, in Stuttgart. Cum spune regizorul Alexander Hausvater? Daca nu exista implicarea cetatenilor sa schimbe in bine pe politicieni si lucrurile, nu exista viitor.....

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Un pas spre normalitate:  SRI desecretizeaza protocolul de colaborare cu procuratura.

E o lectura interesanta, protocolul ala ar face vechea Securitate mandra de urmasii ei.

Abia acum putem sa discutam despre un stat de drept si nu de "drepti".

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Eu inteleg altceva, "normalitatea" inseamna eliminarea probelor prin care mai putem dovedi talharii astia. ;)

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Normalitatea inseamna ca fiecare sa isi vada de patratica lui si sa nu incerce sa ii controleze pe ceilalti.

SRI poate da informatii pe care le descopera intamplator catre procurori, conform legii. Nu are voie sa faca nimic la cererea unui procuror, caci s-ar implica in urmarirea penala, fapt strict interzis.

Nici sa ceara procurorului raporturi cu ce a facut cu informatia primita. Mai stii, independenta procurorului, aia de cate sar toti in sus cand o atinge cineva la K.

Pactul ala a transformat procuratura in marioneta SRI. Daca incerci sa stingi un foc cu alt foc, nu obtii decat un foc mai mare.

Cat timp se fac arestari ilegale, nu castigi nimic, chiar daca cei arestati sunt vinovati. Pentru ca se pot duce la instante superioare internationale si vor obtine achitarea. Si tot noi platim la sfârșitul zilei, nu K, nici J si nici SRI. Daca am fi fost intr-o tara civilizata, toata lumea implicata si-ar fi dat demisia in masa cand CCR a dat verdictul acum 2 ani.

De observat si ca au existat protocoale intre SRI si PNA, inca din 2003 - cand PSD avea puterea absoluta.

De apreciat ca cele 2 instituții si-au asumat desecretizeaza. Barca neo-comunismului se scufunda incet incet. Acum trebuie sa ne facem si noi datorita de a elimina si acoperitii si fostii colaboratori (nu le dau nume) din politica la următoarea runda de alegerei.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Am argumente pentru ce ai zis tu pe aici... Dar am obosit. :)
Mi se pare evident si din alta tara ce vor sa faca Dragnea si Tariceanu... Sunt disperati... Probabil ca ii vedem si pe ei fugind din tara cat de curand.
Doar un lucru iti zic totusi, cu scop, fara scop, din proprie initiativa sau nu, SRI poate si deci trebuie sa ajute la o justitie corecta, adica la demascarea hotilor, talharilor, criminalilor.
Daca e prins un criminal, nu mai conteaza cine are initiativa trimiterii rapoartelor!
Curat machiavelic, nu?

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Curat curat.

Inca o chestie. SRI putea sa ascunda date care in mod normal ar fi trebuit sa ajunga la procuror daca erau considerate de "siguranta nationala". Si coruptia era siguranta nationala. Asta inseamna ca SRI putea controla la ce informații putea ajunge un procuror in cazuri de corupție, protejand astfel pe cine dorea.

Curat machiavelic.


Lasa-i sa fuga, D sigur a facut parte din chestia asta. Asistam la o razbunare intre taberele vechiului sistem. Vor ajunge cu totii sa plătească, sau sa fuga. Mai devreme sau mai tarziu.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Important!
"Participa la dezbatere" este un motto general, nu doar la parerea ta, sau a mea...

https://www.moise.ro/2018/03/13/video-r ... st-moment/

Ca o paranteza: ceea ce se scrie aici in general, "pe forum", sunt alte pareri si idei decat sunt in intreaga tara si mai ales in Transilvania. Dar si Bucurestiul pulseaza altfel decat restul regiunilor istorice ale tarii. Iar oltenii, moldovenii si dobrogenii trebuie sa se trezeasca...
Inca o data, participa la dezbatere.
Pentru mine, cea mai mare temere pe care o am acum pentru Romania este ca democratia noastra fragila este in mare pericol. Daca Justitia si institutile statului nu raman total separate, vom avea cu totii de suferit, nu maine,  incepand cu azi. Si vor pleca masiv din nou oamenii care doresc sa traiasca liber...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Florinds wrote:
Eu inteleg altceva, "normalitatea" inseamna eliminarea probelor prin care mai putem dovedi talharii astia. ;)


Bineinteles, Florinds ca "talharii" se vor acoperi in veci, dar daca poporul va alege altceva, sunt convins ca acesti derbedei vor face ani grei de puscarie, iar visul lor de a fi si despagubiti pentru o celula prea intunecata se va duce pe pustiu precum daunatorii dupa prima stropire a vitei de vie...Oamenii in strada vor decide viitorul Romaniei, asa a fost si in 1989, decembire pana pe 22...

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire sss

Goldmund wrote:
Daca Justitia si institutile statului nu raman total separate, vom avea cu totii de suferit, nu maine,  incepand cu azi. Si vor pleca masiv din nou oamenii care doresc sa traiasca liber...


Acum sunt separate, ca sa ramana separate?  :lol:  Parca am citit un protocol intre justitie si institutii, care este separat de popor ( ca era secret ), dar care lipeste justitia de securitate ca marca de scrisoare...  ;)

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Cateodata unele lucruri e bine sa ramana secrete. Altfel, indivizi ca doftorul vor sti exact ce sa bruieze. Oh, scuze, s-a operat ilegal si nu l-au lasat sa scape dupa cum s-a procedat in alte cazuri portocalii.
Serios acum, haideti sa schimbam ce e rau, nu sa extindem raul, daca au scapat aia, sa scape si ceilalti. Cam asta e dorinta pesedista...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

E o diferență. Una e sa pui tehnica de implementare la secret, alta e sa tii traseul datelor la secret. Cu tehnica sunt 100% de acord ca trebuie sa fie secret, însă faptul ca SRI controla informatiile la care avea acces procuratura..a fost secret pentru ca este ilegal.

Sa nu ne mai ascundem dupa deget: SRI a controlat procuratura si a eliminat din start orice partid sau grupare "curata" din politica. Nu prea ai cum sa explici altfel faptul ca absolut, dar absolut toti politicienii sunt incompetenți, corupti si implicit, usor de manipulat. A existat o triere care se facea de catre SRI.

Voi inca credeti ca politicienii singuri au furat zeci de ani, cand ei de fapt erau protejati discretionar, si apoi inlocuiti cu altii cand deveneau inutili.  Si doctorul e un exemplu clar in acest caz, clasic as putea spune: fura ani de zile nestingherit si apoi brusc se lumineaza K si DNA.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Ce-ar fi sa uitam putin de posturile tv care am citit(dar bineinteles ca nu este asa) ca toate sunt la fel si conduse de "moguli" si sa uitam de politicieni care oricum"mint si sunt la fel". Atunci oameni buni, ne luam dupa ce spun altii care au autostrazi de 50 de ani si trenuri superrapide de aproape 30 de ani(Japonia din 1964!!!!) si unde presa este intr-adevar independenta;
citatele sunt din Deutsche Welle si sunt prezentate de Banciu incepand cu min. 16:30 la P1/3 si la P2/3 pana la min. 6:20
https://www.youtube.com/watch?v=A3__VyRc_9k
https://www.youtube.com/watch?v=nLuDWpCBZuE

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Goldmund

1) Poti sa dai un link catre video care sa inceapa direct la o anumita pozitie
https://www.lifewire.com/link-to-specif ... eo-1616414

2) DW....

Realizezi ca acolo scriu si jurnalisti romani care pot fi foarte usor legati de anumite interese interne, nu? Macar pune linkul direct catre articol, conform regulamentului.

3) Vezi tu care e faza amuzanta, daca nu existau aceste protocoale, si se facea totul la lumina, toti astia care au fugit, si care vor fugi, nu ar fi putut sa faca asta. In momentul in care incalci legea in numele legii, creezi niste brese, brese care sunt exploatate de oamenii cu cap. Oamenii au tot dreptul sa ceara azilul politic, si il vor primii, pentru ca orice observator obiectiv va vedea faza cu protocoalele in toata splendoarea ei: incalcare a drepturilor omului.

Acum intelegi de ce nu e bine sa protejezi legea incalcand-o?

Unii au crezut ca sunt atat de puri ca pot face orice. Si am vazut foarte bine cum a mers tara in cei 9 ani cat au facut asta  :popa:

 


Go to page:  1  ... 53 54 55 56 57 58 59  ... 135
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use