De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

669 posts, 176327 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Să scriem corect româneşte! DanCld

Propun ca acest subiect să fie sticky.

Lectură obligatorie pentru.... unii dintre noi  :!:

Limba română - instrucţiuni de folosire

Index ortografic

Î şi Â

PS.
1. Am scris la modul special cu diacritice
2. Nu mă pot lăuda decât cu o anumită notă foarte mare la lb. română scris luată la Bacalaureat acum mulţi ani. Între timp m-am mai "prostit" şi eu...

 


Re: Să scriem corect româneşte! Costin

Uitandu-ma la mesajele de pe forum din ultima perioada, consider ca urmatoarele precizari sunt necesare:

Cand punem un i si cand punem doi i
Cel mai simplu e sa pronuntati in gand cuvantul pe care vreti sa'l scrieti, atunci cand aveti dubii la numarul de i. De exemplu: atunci cand pronuntam "acei vatmani", ultimul i este scurt, spre deosebire de "vatmanii aceia", unde ultimul i este lung. Daca i-ul pronuntat este lung, atunci in scris se vor pune 2 i.

Explicatia formala este ca primul i este desinenta de plural (ne spune ca este vorba de mai mult de un vatman), iar al doilea i ne spune ca este vorba de un grup specific de vatmani, nu orice vatmani. De exemplu:
1. referinta catre un grup oarecare de vatmani - punem un singur i: Doi vatmani au zis ca se desfiinteaza linia 41 ( :twisted: )
2. referinta catre un grup specific de vatmani - punem doi i:Vatmanii de la Ghencea sunt in pauza de masa.
3. Combinatie intre cele doua situatii: Vatmanii de la Alexandria nu se inteleg foarte bine cu anumiti vatmani de la Bucurestii Noi.
(exemplele sunt de dragul gramaticii, nu va speriati :P)

Cand punem 2 i si cand punem 3 i
Sa luam exemplul cuvantului copil. Avem: un copil, doi copii, niste copii, copiii din fata blocului.

Regula de constructie este aceeasi, doar ca avem un i in radacina cuvantului, un i care indica pluralul (sunt mai multi copii) si un i care indica, atunci cand este cazul, faptul ca este vorba de un grup specific de copii.
deci... cativa copii se scrie cu 2 i pentru ca e un grup oarecare de copii. copiii din fata blocului se scrie cu 3 i pentru ca este un grup specific de copii. Din aceasta cauza, cuvantul copii nu se scrie niciodata cu un singur i. "Copi" nu exista :!:
Altul: fii (eu am doi fii) -> fiii (acestia sunt fiii mei).

De asemenea, "unii" se scrie numai cu 2 i, intotdeauna :!: Dupa "unii" nu se scrie niciodata cu un i in plus. Spunem "Unii soferi" sau "unii copii", niciodata nu spunem "unii vatmanii" sau "unii copiii".

ASA NU - exemple gresite, pe care le'am intalnit pe forum:
-Soferi de pe 368
-Vatmani de la Giurgiu
-Uni calatori (trebuie un i in plus la Unii, nu la Calatori!)

Sper sa gasiti utila si constructiva aceasta explicatie. Voi reveni si cu altele, tot aici.

 


Re: Să scriem corect româneşte! Dominatrix

Alte eroare intalnita destul de frecvent pe forum:

http://diacritica.wordpress.com/2009/01 ... fi-cu-2-i/

 


Re: Să scriem corect româneşte! Der Hofmeister

O alta greseala pe care am remarcat-o in multe cazuri ar fi adaugarea unei terminatii unor verbe precum "a veni", "a multumi", "a fi", "a gasi" etc., dupa modelul "a sti" in cazul formei de prezent, pers. a II-a, singular: "tu stii". Cazul acesta este unic, asadar nu se rasfrange si asupra altor exemple.

In concluzie, ar fi bine sa nu mai vedem specimene de genul "voi venii", "veti multumii", "va gasii" si alte asemenea ca acestea. Si inca ceva: a nu se confunda cu forma de perfect simplu, pers. I, singular, pentru ca sunt chestiuni complet diferite.

 


Re: Să scriem corect româneşte! bercenicity

Aruncati un ochi si pe http://dexonline.ro/ghid-exprimare
Derulare pana jos la "de calitate"/"calitativ"... asta apropo de "poze calitative"  :oops:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! Dr2005

O greşeală pe care o văd atât de des pe forum (încât uneori îmi vine să şterg topice întregi, da' nu mă lasă Administratorul):

http://scri.ro/va-sau-v-a-187.html

Poate rezolvăm odată şi problema asta.

 


Re: Să scriem corect româneşte! vancouver

Va si v-a.

In general e destul de simplu:

------------------------------------
LA VIITOR: va
LA TRECUT: v-a


-------------------------------------

Sau altfel:
- EL sau EA sau un lucru + va
- VOI / VOUA + v-a (de fapt in acest caz "v" inlocuieste pe "vouã", "vã", "voi")

-----------------------------------

Sau altfel: are v sensul de vã, vouã? Daca da, atunci se scrie despartit (cu cratimã).

----------------------------------

Exemplu:
- Trenul va circula prin Curtici. (viitor, va ajuta la formarea viitorului)
- V-a placut reportajul? (trecut, v de fapt semnificã: " a placut", dar nu se poate pronunta "vã a", si asã cã se spune împreunat v-a)


In discutiile din forum nu prea folosim adresari personale la trecut: V-a placut aceastã poza? V-a fost dor de mine?  Ieri Marian v-a vazut la gara... Toate aceste cazuri sunt situatii izolate.
Pe forum de obicei discutam despre ce vom face, despre ce va face X sau Y, despre ce metrou va merge pe M5, despre ce tren va pleca la ce ora, despre promisiunile lui Dr.O, ca pe pod se va circula peste mii si mii de ani, despre momentul in care se va da dumul la circulatie pe A3, etc...

Deci, pentru cei care nu tin minte regulile sau se indoiesc cum e bine:
- VA ROG EU FRUMOS, SCRIETI LEGAT TOT TIMPUL.
- E mult mai grav sa scrieti cu liniuta atunci când de fapt se scrie legat, pentru ca arata ca aveti pretentia ca stiti sa scrieti corect româneste, dar de fapt HABAR nu aveti.
- Daca scrieti legat si de fapt trebuia scris cu liniuta - nu-i nimic, spuneti ca v-ati grabit, si gata. E scuza perfecta.

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Gresit, colega,
Daca scrii
Sarmale s-au cozonaci sau incarcat in 2 masini
Ai facut 2 greseli la fel de mari. Treaba cu "grabitul" nu tine, asa cum toti analfabetii acestei tari sau de pretutindeni o sa declare in cor ca si-au uitat ochelarii acasa...

 


Re: Să scriem corect româneşte! Catalin

vancouver wrote:
Daca scrieti legat si de fapt trebuia scris cu liniuta - nu-i nimic, spuneti ca v-ati grabit, si gata. E scuza perfecta.
Ce prostie! Sunt 2 solutii:
1. Cea mai buna, inveti sa scrii. Ma gandesc ca e destul de penibil, ca roman, sa nu stii MACAR sa vorbesti si sa scrii corect in limba romana... e penibil, pentru multi romana pare o limba straina...
Aici se vede grava decadere a invatamantului romanesc, acum ceva ani era o rusine sa nu stii sa scrii corect romaneste... acum forumurile abunda de (semi-) analfabeti cu "diplome" en-gros de la tot felul de "universitati" contra-cost ...
2. Daca nu ai stiut ceva si ai gresit, e mai onest sa recunosti ca n-ai stiut decat sa minti si sa te minti ca te-ai grabit... Pe cine pacalesti, de fapt?!? Pe tine insuti in primul rand...
Si apoi, daca repeti la nesfarsit aceeasi greseala, nu crezi ca e destul de penibil ca mereu sa "te grabesti" ?!?
Haideti, macar limba romana sa incercam s-o utilizam profesionist! Nu, "nu (mai) merge si asa", e timpul sa luam atitudine!

 


  • CitaroAdrian
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! CitaroAdrian

La limba romana am eu destule exercitii cu 'alege varianta corecta' - sa vi le spun si voua, fara suparare ;)
cearşaf / cearceaf, seringă / siringă, patrat / pătrat, şalopetă / salopetă, taxi / taxiu.
Va mai aduceti aminte de pleonasm? este o greseala de exprimare, de exemplu "babă bătrână"
Intrebare pentru cine isi mai aduce aminte perfect de pleonasm: care e pleonasmul de jos?
,,Anuar, în luna octombrie, în acest magazin se fac reduceri cu un procent de 20 %" şi
,,Toamna, aversele de ploaie sunt numeroase..."
---
Omonime (preferatul meu)
Cuvântul "nouă" în 3 sensuri:
Nouă ni s-a dat prăjituri.
Este ora nouă.
Camaşa mea este nouă.
--sau---
Cuvântul "ceai" în 2 sensuri:
Eu beau un ceai.
Ce-ai păţit?
Acum întrebare: Daţi-mi doua variante pentru "lac" si "poartă" - ma scuzati ca va dau o tema :lol: dar daca tot suntem la "Să scriem corect româneşte!" mai invatam cate ceva de la unul de la altul...

 


Re: Să scriem corect româneşte! DanCld

Hai ca nu-i corect, gramatica se face pana in clasa a 8-a inclusiv. Dupa aia doar literatura, care cum si cat vrea... sau poate  :lol:

 


  • DeC
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! DeC

CitaroAdrian wrote:
La limba romana am eu destule exercitii cu 'alege varianta corecta' - sa vi le spun si voua, fara suparare ;)
cearşaf / cearceaf, seringă / siringă, patrat / pătrat, şalopetă / salopetă, taxi / taxiu.
Va mai aduceti aminte de pleonasm? este o greseala de exprimare, de exemplu "babă bătrână"
Intrebare pentru cine isi mai aduce aminte perfect de pleonasm: care e pleonasmul de jos?
,,Anuar, în luna octombrie, în acest magazin se fac reduceri cu un procent de 20 %" şi
,,Toamna, aversele de ploaie sunt numeroase..."
---
Omonime (preferatul meu)
Cuvântul "nouă" în 3 sensuri:
Nouă ni s-a dat prăjituri.
Este ora nouă.
Camaşa mea este nouă.
--sau---
Cuvântul "ceai" în 2 sensuri:
Eu beau un ceai.
Ce-ai păţit?
Acum întrebare: Daţi-mi doua variante pentru "lac" si "poartă" - ma scuzati ca va dau o tema :lol: dar daca tot suntem la "Să scriem corect româneşte!" mai invatam cate ceva de la unul de la altul...


Pleonasmele :
1 - Procent de 20%
2 - Aversele de ploaie -> aversă = ploaie scurtă ( sau ceva de genul , oricum înseamnă ploaie )

Temă :
-  LAC
M-am dat cu lac . / Mi-am cumpărat pantofi de lac.
Mâine mă duc cu ai mei la lac . ( lac în sensul de baltă)

- POARTĂ

Am reparat vecheapoartă . ( poartă în sensul de obiect)
Andrei poartă noua sa cămașa cu mânecă scurtă. ( poartă în sensul de a purta (verb)) .

 


  • CitaroAdrian
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! CitaroAdrian

Daca va uitati la Cronica Carcotasilor, ati observat ca-i da pe astia care scriu gresit la televizor. Ei sunt penalizati ?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! Dr2005

CitaroAdrian wrote:
Sa-ti de-a Domnul de Toate !


Ruşinică  :twisted:

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420548 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use