De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

669 posts, 176896 views
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: Să scriem corect româneşte! misterr

TibiV wrote:
3 puncte "se aseaza" corect pe orice plan dar si pe suprafata oricarei sfere....)

3 puncte "se așază" corect pe orice plan dar si pe suprafata oricarei sfere....)

Poți să zici că ai pus cuvîntul în ghilimele pentru a evidenția că e scris „la mișto” și ai scăpat...
Dar și ghilimelele corecte în română sînt „...”, nu "...", deci tot n-ai scăpat!

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

Ghilimelele nu le scriu eu, le scrie calcultorul, si sunt singurele ghilimele pe care le pune.
Nu stiu ce calculator ai tu,dar al meu doar atata poate, nu stie el smecherii din astea:
„...”

 


Re: Să scriem corect româneşte! mcosmin

Forma ghilimelelor depinde de tastatura.

 


Re: Să scriem corect româneşte! misterr

Asta cu „a greșit calculatorul” e scuza clasică...
Orice calculator din zilele noastre pune ghilimelele corect. Al meu are zece ani, în vara asta îl schimb, că și-a trăit traiul.

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

:lol:
Nu, eu nu spun ca a gresit....
Eu spun ca asa le scrie el.
(Probabil exista o "smecherie" sa il fac sa scrie corect, doar ca n-o stiu eu...)

La munca am un calculator care le pune corect, insa doar in fisiere DOC, daca scriu pe forum si ala le pune sus....

 


Re: Să scriem corect româneşte! misterr

Nu e nici o „șmecherie” să îl faci să scrie corect, ăsta ar trebui să fie comportamentul lui normal. Adică să scrie corect.
„Șmecherie” a fost ceea ce ți l-a afectat și l-a făcut să nu mai scrie corect (virus, malware, program care ți-a făcut modificări nedorite în sistem).
Dacă tu apeși o tastă și pe ecran apare altceva, ar trebui deja să te îngrijorezi. Probabil ți-a mai făcut și alte modificări nedorite, cu consecințe greu de evaluat (unele poate nu atît de vizibile).
Ar trebui să-ți instalezi un antivirus (sau măcar să faci o scanare).

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

Ai dreptate, nu i-am mai facut o scanare de mult...

 


Re: Să scriem corect româneşte! mcosmin

misterr wrote:
Nu e nici o „șmecherie” să îl faci să scrie corect, ăsta ar trebui să fie comportamentul lui normal. Adică să scrie corect.
„Șmecherie” a fost ceea ce ți l-a afectat și l-a făcut să nu mai scrie corect (virus, malware, program care ți-a făcut modificări nedorite în sistem).
Dacă tu apeși o tastă și pe ecran apare altceva, ar trebui deja să te îngrijorezi. Probabil ți-a mai făcut și alte modificări nedorite, cu consecințe greu de evaluat (unele poate nu atît de vizibile).
Ar trebui să-ți instalezi un antivirus (sau măcar să faci o scanare).


Exagerezi.
Daca ai tastatura in limba engleza, OS-ul iti pune ghilimelele din engleza. Daca o ai in romana, iti pune in romana.

Nu e vorba de nici un virus. Nu mai panica lumea degeaba.

 


Re: Să scriem corect româneşte! misterr

Ceea ce descrii tu e comportamentul normal. #TibiV sesiza un comportament anormal. Dar așa e, e mai „simpatic” doctorul care îți spune să stai liniștit că n-ai nimic...

 


Re: Să scriem corect româneşte! cris_m

Cosmin, are dreptate. La calculator, daca ai pe romana setata tastatura, ti le pune jos si sus. Daca e pe engleza, atunci numai sus.

 


Re: Să scriem corect româneşte! mcosmin

misterr wrote:
Ceea ce descrii tu e comportamentul normal. #TibiV sesiza un comportament anormal. Dar așa e, e mai „simpatic” doctorul care îți spune să stai liniștit că n-ai nimic...


Nu e nimic anormal. Poti avea mai multe tastaturi instalate si poti folosi tastaturi diferite in functie de process.

Smecheria de care zice Tibi, si zice bine, e sa iti schimbi tastatura. E un shortcut de butoane pe tastatura ta fizica pentru asta.

 


Re: Să scriem corect româneşte! misterr

Repet, ceea ce tot descrii tu e comportamentul normal. Dacă asta era problema (și soluția), ar fi aplicat-o demult.
În schimb, dacă apeși o tastă și pe ecran apare altceva (fără să știi de ce), ăsta e un comportament anormal.
Dar dacă tu vrei neapărat să crezi că totul e bine, stai liniștit, e foarte bine așa...

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

Corect.
Multam baieti, incerc sa aplic ce mi-ati spus...

Apropo de functionare anormala.
De multe ori in timp ce tastului deja scristez un text imi sare cursorul aiurea, undeva aleatoriu.
Adica undeva la nimereala, in interiorul tex

Acum am facut intentionat si am marcat cu rosu ca sa intelegeti, dar cam asta patessc, si asta in mod sigur este anormal.
De regula ma prind, dar prin postarile mele sunt cateva "ciudatenii" din astea...

 



Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use