De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

669 posts, 176463 views
 
Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21  ... 48
 
 

📖 Pagination options
  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! GPS

Greșeala:
adila wrote:
Linia de pe Seban Voda care ESTE praf, vroiam sa spun.


Explicația:
cris_m wrote:
La discutii diverse la tramvaie RATB:

Nicu24 wrote:
De multa vreme vroiam sa întreb și eu de următoarele tramvaie ce se mai întâmplă cu ele ca nu le-am mai văzut pe strada.


Forma corecta a verbului este "voiam", deoarece in limba literara nu exista verbul "a vroi" ci "a vrea" sau "a voí" (observati ca am pus i-ul cu accent). La fel ca "pe care"  este o problema foarte des intalnita in randul vorbitorilor de limba romana...


Greseala a fost făcută aici: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=17&t=1980&start=112#p252378

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Da, mulțumesc, corectat, recunosc că și eu în vorbirea curentă / în scris folosesc varianta vroiam.  :bere:

 


Re: Să scriem corect româneşte! WT_fan06

Sau poti sa zici "vream" in loc de "voiam". Ambele sunt corecte, dar nu struto-camila "vroiam" :bere:

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) drbm

andrei11 wrote:
Sava_6115-6315 wrote:
... Carau aer !!!

Răbdare, să se refacă rutele. Prea de mult timp a dispărut 55 din peisaj. Să se învețe lumea cu el.
Chiar astăzi au mai fost incidente între automobiliști și 55 în Piața Iancului, așadar nici șoferii  încă nu le-a intrat în reflex.

@andrei 11
*Nici șoferilor...

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) andrei11

Corect, mersi, mi-am recunoscut greșeala în << Notă >>
viewtopic.php?f=17&p=255030#p255030

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

https://forum.metrouusor.com/viewtopic.p ... #p255886

shoppy wrote:
aici beneficiarul este primaria, deci mai greu sa vina primaria sa se amendeze pe sine insusi sau sa-si amendeze constructorul.

O primarie, doua primarii... Deci feminin. Deci "mai greu sa vina primaria sa se amendeze pe sine insasi ..."

Corect era daca in propozitie era primarul, "mai greu sa vina primarUL sa se amendeze pe sine insusi..."

 


Re: Să scriem corect româneşte! drbm

În topicul de autobuze londoneze :

"nici nu stii cat de greu a fost sa fac aceste poze in primul rand. Eu efectiv fugeam cu grupul, stateam 2 secunde, faceam poza, nici nu verificam (ce-o iesi o iesi...) si fugeam mai departe ca sa prind din urma grupul care deja avansase considerabil. Eram in circuit cu liceul si, evident, trebuia sa facem sprint intre obiective turistice, sa comasam cat mai multe, ca asa e in circuit... Noroc ca profesorul ne dadea liber la pranz o ora sa mancam, timp in care most likely mai ieseam la o tura de pozat."  - Wt_fan06

E de înțeles entuziasmul unui tânăr în excursie la Londra.
Totuși, consider că utilizarea sintagmelor din limba engleză, în locul exprimării în limba română - atunci când aceasta există și descriu întru totul mesajul ce se dorește transmis-, denotă neseriozitate sau chiar lipsă de respect, dorință de epatare/ necesitatea de arogare a unei poziții pline de prețiozitate în raport cu ceilalți utilizatori.

Nu aș fi reacționat dacă mesajele "userului" respectiv, dealtfel talentat la fotografie și ale cărui comentarii arată o preocupare reală privind transportul în comun, nu ar mai fi păcătuit prin astfel de exprimări.

 


Re: Să scriem corect româneşte! Puss in Boots

Sa nu fim mai catolici decat Papa zic...

 


Re: Să scriem corect româneşte! drbm

După cuvântul "Papa" trebuia o virgulă.

 


Re: Să scriem corect româneşte! Puss in Boots

Am mancat-o, mi-era foame :roll:

 


Re: Să scriem corect româneşte! drbm

Să îți priască!
:-D

 


Re: Să scriem corect româneşte! Costin

Absolut de acord cu observatia, romgleza nu are ce cauta aici...

 


Re: Să scriem corect româneşte! WT_fan06

@drbm: Nu cred ca provoc epatare prin mesajele mele si nici nu intentionez; am un stil mai mai relaxat de a scrie, combinat cu faptul ca ma exprim usor in engleza, de aici romgleza.
E doar un cuvant. Sa zicem, un cuvant in engleza la fiecare 3 postari de-ale mele; mai important e continutul postarilor...

 


Re: Să scriem corect româneşte! drbm

@WT_fan06

Cred că ai un mare viitor în politică. Cea dâmbovițeană. Discurs fluent, o limbă străină, argumente specioase, prețiozitate, incapacitatea de a înțelege observații și răstălmacirea lor.

În ceea ce te privește, am apreciat obiectiv aspectele pozitive, deci obiectul (auto)victimizării clamate privind neaprecierea substanței celor postate de către domnia ta, este...fără obiect!

À bon entendeur, salut! (fr.)

 


Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use