De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

669 posts, 176461 views
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

Andrei, ai uitat de cazurile de congruenta a triunghiurilor? :)

 


Re: Să scriem corect româneşte! florin

Atenție la diferența între:

Contractul de franciză se intalneste in domeniul dreptului proprietatii intelectuale. In Romania regimul juridic al francizei este reglementat prin OG 52/1997, potrivit caruia franciza este un sistem de comercializare bazat pe o colaborare continua intre persoane fizice sau juridice, independente din punct de vedere financiar, prin care o persoana, denumita francizor, acorda unei alte persoane, denumita beneficiar, dreptul de a exploata sau de a dezvolta o afacere, un produs, o tehnologie sau un serviciu.

Cu alte cuvinte partile, numite francizor si beneficiar, convin prin incheierea unui astfel de contract ca, francizorul – proprietar al unei afaceri, marci, etc., sa transmita beneficiarului dreptul de a vinde un produs sub numele francizorului. Odata cu acest drept, beneficiarul va avea voie sa utilizeze semnele comerciale ale francizorului, dar si know-how-ul de care acesta dispune in domeniul comercial in care activeaza.

Franșiza este o notiune folosita in sistemul de asigurari de bunuri, iar definitia ei o regasim in legea nr. 136/1995 privind asigurarile si reasigurarile din Romania. Potrivit acestui act normativ, fransiya reprezinta partea din prejudiciu suportata de persoana pagubita, stabilita ca valoare fixa sau procent din despagubirea totala prevăzuta in contractul de asigurare.


Sursa.

 



Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Sper ca am facut corectiile necesare bine.
Multumesc # florin pentru explicatii.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! GPS

https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=253&t=190&start=1554#p239098

dimitryyyy wrote:
Astazi un bidirectional a facut probe in intesectia de la Delfinului si 50m dupa ...... V-a urma.  :lol:


Corect este "va". Am scris cu roșu greșeala.
Si o explicație: http://scri.ro/va-sau-v-a-187.html

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Am corectat discret. Multumesc pentru semnalarea greselii.

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

GPS wrote:
punmeister wrote:
lucica wrote:
traseulPiata Victoriei-Baneasa

Ce Piata Victoriei? Poate Piata Romana vroiai sa zici.

E voiai, nu vroiai!
Uite aici si explicația: http://www.curentul.net/2010/09/16/lectia-de-limba-romana-5/

Foarte buna lectia de limba romana !...

 


Re: Să scriem corect româneşte! cris_m

Atrag atentia tuturor celor care scriem pe acest forum legat de o greseala foarte frecventa, asemeni celei cu "care" in loc de "pe care".
Aceasta se refera la verbul "a merita" care nu are diateza pronominala, adica nu permite folosirea pronumelor reflexive "mă", "te", "se" (cu precadere acesta).

Astfel, iau un exemplu concret (putin adaptat) spre analiza de aici:
"Eu zic ca se merită sa schimbi furtunele la 100.000 km".
Corect este:
"Eu zic ca merită sa schimbi..."

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! GPS

GPS wrote:
Au o soarta buna, rețeaua s-a extins in ultimul timp.

:bere:

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

mihai_atanasiu wrote:
Acumeste o pompa si o betoniera sus pe deal la BDT.

Sunt sau sînt.

 


Re: Să scriem corect româneşte! cris_m

Sînt este o forma veche, nu e gresita, dar nu mai e folosita :!:

 


Re: Să scriem corect româneşte! subway guru

E o bulibaseala marca Academia Romana
Si pe regula veche si pe regula noua e doar 50% 'congruent'...nu mai spun ca regula noua nici macar nu e o transcriere fonetica care sa corespunda regulii de baza a ortografiei noastre...
Daca tot s-a preferat 'etimologia' corect-corect ar fi fost sa fie ortografiate diferit la singular fata de plural cu referire la 'originea' latina
Ego sum
spre deosebire de
Profesores semper sint in flores
:bere:

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

Ambele forme sunt acceptate acum din cauza bulibaselii, era ideea de acord intre subiectul multiplu si predicat. Din cauza folosirii incorecte, a ajuns sa fie tolerat dezacordul atunci cand subiectul multiplu se afla dupa predicat.
Idem: aud din tot mai multi oameni cu  "trebuiesc". Probabil ca vom incepe sa conjugam si verbele impersonale, eu trebuiesc, tu trebuiesti, noi trebuim, vom trebuiti.
Se alege praful din cauza celor care inca mai sunt atrasi sa intre in invatamant, pana la urma ce oameni de calitate mai au placerea sa fie platiti de cateva ori mai putin decat o casiera metro Rex, de zeci de ori mai putin decat un procuror, judecator etc.

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

Asta cu "trebuiesc" este de gaga....
Daca inlocuieti "trebuie" cu "este necesar" este mai simplu...

"Acei parapeti ???? trebuie sau trebuiesc ??? inlocuiti" este de kk.
"Acei parapeti este necesar sa fie inlocuiti" suna mult mai OK...

"Trebuiesc" inseamna de altfel ca "factreaba prin curte/ogor"... ;)

Dar, ma rog, aici se poate discuta...

Mie mi se pare sinistru barbarismul "suntem determinati sa terminam lucrarea pana la sfarsitul anului".

Pe vremea mea era era asa:
1. Doua puncte determina o dreapta
2. Trei puncte determina un cerc (geometrie plana) sau un plan (geometrie in spatiu)
3. Patru puncte determina o sfera (tot geometrie in spatiu)
(Din cauza de 2. si 3. scaunele care nu se clatina niciodata au doar 3 picioare... 3 puncte "se aseaza" corect pe orice plan dar si pe suprafata oricarei sfere....)

New entry:
4. "Suntem determinati sa..." este expresia care determina faptul ca esti prost...

Englezismul "we are determineted to..." se traduce foarte simplu prin "suntem hotarati sa..."

Formularea "suntem determinati sa..." ma face intotdeauna sa le cer longitudinea si latitudinea... ;)

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use