De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

669 posts, 176487 views
 
Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Din partea moderatorului :
De atâtea ori v-am rugat să scrieți  și linkul  unde e greșeala, nu avem cum să știm unde să corectăm ! Mulțumesc ! Din punctul meu de vedere greșeala va rămâne așa dacă nu cumva dau întâmplător de ea. Nu o să stau acum să verific postările colegului să văd unde e fraza, mai am și altceva de făcut !

 


Re: Să scriem corect româneşte! cris_m

Noroc ca am dat eu de greseala aceea, pur intamplator...

 


Re: Să scriem corect româneşte! ByOnu

Dragi moderatori, va inteleg perfect si imi cer scuze, doar ca de pe mobile chiar este un pain in the a*s sa copiezi citatul si apoi linkul. Trebuie facut etapizat. Desigur, asta nu scuza faptul ca nu am precizat macar in scris subiectul. Scopul meu nu este sa va fac munca mai dificila.

In acelasi timp, eu NU vad acest topic ca pe un mailbox pentru moderatori, nu-i cutie de sesizari. Pur si simplu sper ca userii (fie ei newbies saaaaau chiar colegi din Asociatie) sa mai intre pe aici si, daca se regasesc in situatii similare, sa-si adapteze vocabularul. Din acest motiv nu prea acord importanta linkului: nu scriu aici pentru ca greselile sa fie corectate, ci pentru a mai invata si noi cate ceva, inclusiv eu, daca este cazul.

-----

CiprianTRB wrote:
Dar 178 nu ar fi trebuit sa primească Otokar. Pentru ca va primii autobuze Hibrid
-- Otokar 12m.

 


Re: Să scriem corect româneşte! cris_m

Topicul are mai multe roluri, sigur. Nu e nici o problema in a ne corecta unii pe altii, limba romana sufera foarte multe schimbari (unele impuse aiurea de Academie ca asta e...)
Si da, nu contest ca este foarte greu sa scrii de pe mobil, eu in 90% din situatii moderez de pe telefon, ceea ce e si mai distractiv in varianta de mobil. Evident, m-am adaptat din mers. ;)

 


Re: Să scriem corect româneşte! Costin

ByOnu wrote:
Dragi moderatori, va inteleg perfect si imi cer scuze, doar ca de pe mobile chiar este un pain in the a*s sa copiezi citatul si apoi linkul.

Acum nu mai e :)

 


Re: Otokar Kent C - 12 drbm

@andrei98 și alți colegi de forum grăbiți...

"comfort" = confort

"barile" = barele

"o data" = odată

"planfon" = plafon

"abea" = abia

"cate unu" = cate unul


" Lista poate continua dar nu am destul timp sa enumar tot.E clar ca lumina zilei ca sunt sub Mercedes sau alte marci din vest consacrate (ca totusi nu exista doar Mercedes si atat) dar unii fac niste comparatii penibile si scot Otokarele mai bune."

@andrei98
Opinia poate fi validă, dar exprimarea? Ai dreptate, lista poate continua....

Scuze, nu am mai rezistat măcelului limbii române!

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

@drbm,
foarte buna interventia...

Dar...
drbm wrote:
"o data" = odată

Stiu ca Academia a acceptat varianta legata, dar nu este singura prostie acceptata...

Legat este doar in cazul: "Am fost in vizita la ei odata, demult."
Nu trebuie legat daca este  "M-am intalnit cu ea doar o data sau de doua ori."
Eu am sa respect aceasta veche regula, care este mai de bun simt.

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=24&t=753&start=1372#p309391
Inca o data (vezi postarea mea precedenta...  :lol: ) se dovedeste ca cea mai grea matematica este limba romana....
Albert wrote:
Degeaba ai bulevarde cu 4 benzi, daca se parcheaza pe prima banda si ramai cu 3, din care se mai poate circula decat pe 2 benzi.

SAU
"...ramai cu 3, din care se mai poate circula DOAR pe 2 benzi."
SAU
"...ramai cu 3, din care NU se mai poate circula DECAT pe 2 benzi."

Combinatia lui Albert da palpitatii oricarui vorbitor de limba romana corecta...

EXEMPLU CORECT:
"Am vrut sa cumpar un covrig, desi NU mai aveam in buzunar DECAT 3 lei. Din fericire, covrigul a costat DOAR 2 lei..."
(Preturile din exemplu NU sunt DECAT orientative... Sau sunt DOAR orientative... :lol: )

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Dă-i un MP luicris_m, să corecteze el, el e cu subtilitățile astea, pe mine m-ai pierdut pe drum, în sensul că am făcut /fac / voi face  greșelile astea sigur.  :bere:

 


Re: Să scriem corect româneşte! cris_m

Am rezolvat eu acum. Citisem printre randuri postarea respectiva, nu mi-a sarit in ochi greseala  :)

 


Re: Să scriem corect româneşte! Dragos31

Mercedes-Benz "Sprinter"[/i:2tnkwved]":2tnkwved]Asta vroiam să zic și eu.

Corect este "voiam"/"vream", ci nu "vroiam".

viewtopic.php?f=372&t=4531#p309390

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Mulți cad în capcana asta, inclusiv eu ! A corectat cris_m.

 


Re: Să scriem corect româneşte! Dragos31

Otokar Kent C-12[/i:22rbm0vf]":22rbm0vf][...]Daca stiti ce va poate îmi confirmati.


Cuvântul "ceva" se scrie legat.

viewtopic.php?f=12&t=4444&start=896#p310736

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Mulțumim,  corectat.

 


Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420657 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use