De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

669 posts, 173878 views
 
Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Corectat și la Dragos31 și la PTMZ. Acestea sunt scăpări, nu greșeli, nicio problemă, e bine că le autosemnalați. Și greșelile dacă le sesizați le puteți autosemnala.
:bere:

 


Re: Să scriem corect româneşte! bobby

Am o mică "sesizare" la colegul 1689. Î din i se folosește la începutul și sfârșitul cuvintelor, iar â din a se folosește în interiorul cuvintelor.

 


Re: Să scriem corect româneşte! punmeister

Referitor la scrierea cu î din i.
De ce scriu cu î din i?

° scrierea cu â a fost introdusă prin reforma ortografiei din 1993, cînd președinte al Academiei Române era Mihai Drăgănescu. Acesta a luptat în mod agresiv pentru impunerea acestei reforme, uneori prin mijloace de forță, în condițiile în care practic toți lingviștii s-au opus! Este notabil faptul că M. Drăgănescu era de formație electronist (a fost chiar profesor în facultatea noastră), și totuși a reușit să impună o reglementare lingvistică, într-un domeniu în care nu avea nici o autoritate, împotriva argumentelor specialiştilor şi ale institutelor de profil!

° un rezumat foarte bun al tuturor argumentelor împotriva scrierii cu â a scris George Pruteanu in acest articol

° această pagină scanată dintr-o carte din 1893, cînd era în vigoare scrierea etimologică, arată scrierea sunetului "î" prin toate vocalele a,e,i,u (exista şi o, de exemplu în fôntână).
D.p.d.v. logic, se pot accepta atît principiul etimologic (scrierea pe baza originii cuvîntului), cît şi cel fonetic (scrierea aşa cum se pronunţă). Dar, reforma din 1993 nu s-a bazat nici pe unul, nici pe celălalt, introducînd în mod arbitrar 2 scrieri pentru sunetul "î", fără nici o logică, singurul argument fiind cel politic (facem aşa pentru a ne îndepărta de scrierea doar-cu-î care s-a folosit în perioada comunistă).

° mişcarea de "rezistenţă" împotriva scrierii cu "â" este destul de importantă, ca dovadă că multe reviste româneşti de cultură, mulţi autori importanţi precum Andrei Pleşu, chiar şi un număr de edituri, au continuat scrierea cu "î".

http://ham.elcom.pub.ro/idini/idini.htm

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

E o prostie, totdeauna s-a scris cu î din a, adică â. Comuniștii au introdus î din i.
George Pruteanu se credea mai deștept decât a fost, bine că s-a dus.

 


Re: Să scriem corect româneşte! aztec

Problema e ca multi ani , atat in scoala cat si dupa am fost invatati  ca se scrie si citeste "corect" intr-un fel..apoi acel ceva se schimba...e greu sa nu faci "greseli"...

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

La mine  schimbarea am făcut-o la aproximativ 29 de ani. Și n-am avut probleme. Nici de vorbire  (suntem ) nici de scriere.

 


Re: Să scriem corect româneşte! bercenicity

punmeister wrote:
Referitor la scrierea cu î din i.
De ce scriu cu î din i?
° această pagină scanată dintr-o carte din 1893, cînd era în vigoare scrierea etimologică, arată scrierea sunetului "î" prin toate vocalele a,e,i,u (exista şi o, de exemplu în fôntână).
D.p.d.v. logic, se pot accepta atît principiul etimologic (scrierea pe baza originii cuvîntului), cît şi cel fonetic (scrierea aşa cum se pronunţă). Dar, reforma din 1993 nu s-a bazat nici pe unul, nici pe celălalt, introducînd în mod arbitrar 2 scrieri pentru sunetul "î", fără nici o logică, singurul argument fiind cel politic (facem aşa pentru a ne îndepărta de scrierea doar-cu-î care s-a folosit în perioada comunistă).


Si mie imi place scrierea etimologica a ă si î cu ăĕŏ, respectiv âêîôû. Mi-ar placea in plus si semnalizarea semi-vocalelor  (eventual cu caciulita inversa sub - a̯e̯i̯o̯u̯ ă̯ĕ̯ŏ̯ ê̯î̯ô̯û̯. Si semnul de palatalizare (i-ul de la pluralul lui an -> ani) sa fie reprezentat ca ʲ sau ' (apostrof)
Si ͡tș (c din ceapa) si ͡dj (g din gem) sa fie scrise ca č și ğ (sau ď)

Dar tendinta este spre simplificare, asa ca astea raman doar visele mele ortografice umede.

Și mie îmʲ plače scriere̯a etimoloğică a ă și î cu ăĕŏ, respectiv âêîôû. Mʲ-ar plăče̯a în plus și semnalizare̯a semi-vocalelor (eventu̯al cu căči̯uliță inversă sub - a̯e̯i̯o̯u̯ ă̯ĕ̯ŏ̯ ê̯î̯ô̯û̯. Și semnul de palatalizare (i-ul de la pluralul lui̯ an -> anʲ) să fie reprezentat ca ʲ sau̯ ' (apostrof)

Și ͡tș (c din če̯apă) și ͡dj (g din ğem) să fie scrise ca č și ğ (sau ď)

Dar tendința este spre simplificare, așa că aste̯a rĕmân do̯ar visele mele ortografiče umede.


Lectura interesanta pe marginea subiectului: Încercare statistică asupra ortagrafierii cu â și î
Un citat:
Capture.PNG (73.23 KB; downloaded 2237 times)

 


Re: Să scriem corect româneşte! Albert

Georgica2704 in “Discuții despre traseele locale ale STB (din Bucuresti)” wrote:
Se umblă și la linile 11 și 16 ? Se vor scurta asa cum se anunța-se.

anunțase nu “anunța-se”. https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=228&t=104&start=3360#p326441

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Da, știu, am corectat eu  înainte să citesc aici. Mulțumim pentru observație.  :bere:

 


Re: Să scriem corect româneşte! Albert

CiprianTRB in “Achiziții de troleibuze noi in perioada 2017-2020” wrote:
@Solaris, de unde ști? În SEAP apare încă în evaluare financiara, și pe Pagina de Facebook a"Duamnei" e liniște!

Stii, nu “sti”. https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=13&t=3906&start=266#p326821

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Mulțumim, corectat.  :bere:

 


Re: Să scriem corect româneşte! Dragos31

Propuneri de stații RATB/STB noi[/i:3rb9c1go]":3rb9c1go][...] banda 1 care oricum e blocată de  cocalarii care le e lene să parcheze pentru țigări.


cărora :bere:

viewtopic.php?f=228&t=3142&start=14#p326898

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

:lol:
Da, așa este, mulțumesc, precum vezi am corectat cu roșu.  :bere:

 


Re: Discutii diverse Albert

Pune-o/pune-ti. Off, gramatica asta... :headbash:

 


Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419370 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use