De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

671 posts, 178218 views
 
Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri si articole din presa LArSON

panzer01 wrote:
El e confident dar in teren nu se intampla mai nimic.


Imi cer iertare pentru offtopic dar fiind "Ziua limbii romane" :

CONFIDÉNT, -Ă, confidenți, -te, s. m. și f. Persoană căreia cineva îi încredințează gîndurile intime, tainele. Eram prieteni nedespărțiți, și mai eram și confidentul lui. C. PETRESCU, S. 109. Roșu numai rămase singur pînă la amiazi, deși grozav ar fi dorit să spuie lui Titu, confidentul său de toate zilele, cîteva amănunte extraordinare pe care numai el le cunoștea. REBREANU, R. II 26. ♦ (În teatru) Personaj secundar căruia eroul principal îi face confidențe, îi destăinuiește gîndurile și planurile sale.

:bere:

viewtopic.php?f=258&p=216941#p216894

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! GPS

Linkul: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=17&t=530&start=42#p216966
Mesajul:
GPS wrote:
Totuși au scos doar macazul si atât, pana si încrucișarea acea care urmează după orice macaz  /| a fost lăsată, semn ca nu pare a fi ceva definitiv si acea piatra cubica. :?


Greșeala: In loc de "acea care urmează", este "aceea care urmează". Am marcat cu roșu in mesaj greșeala!

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Multumesc de atentionare, am corectat discret.

 


Re: Stiri si articole din presa panzer01

LArSON wrote:
panzer01 wrote:
El e confident dar in teren nu se intampla mai nimic.


Imi cer iertare pentru offtopic dar fiind "Ziua limbii romane" :

CONFIDÉNT, -Ă, confidenți, -te, s. m. și f. Persoană căreia cineva îi încredințează gîndurile intime, tainele. Eram prieteni nedespărțiți, și mai eram și confidentul lui. C. PETRESCU, S. 109. Roșu numai rămase singur pînă la amiazi, deși grozav ar fi dorit să spuie lui Titu, confidentul său de toate zilele, cîteva amănunte extraordinare pe care numai el le cunoștea. REBREANU, R. II 26. ♦ (În teatru) Personaj secundar căruia eroul principal îi face confidențe, îi destăinuiește gîndurile și planurile sale.

:bere:

viewtopic.php?f=258&p=216941#p216894

Hai fie. "Convins" e bine? :P Si zicem ca ni s-a confesat si noua ca va fi gata?
Haios. Merci. Se mai intampla cand vorbesti mai mult engleza decat romana zi de zi: "he's confident" si cum zice englezul "false friend"

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Baieti, o bere reala sau la club, nimic serios din punctul meu de vedere.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! GPS

Mesajul :
GPS wrote:
Ce pot spune, decât multumesc! Daca nu i-ai fi făcut reclama mi-as fi bătut cuie in talpa, asa am știut cum sa-l ocolesc, folosind DN1,DN74, DN74A si DN75. Asa am reusit ocoli mare parte din dezastru! :)


Linkul:https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=318&t=3837#p216840

Ce e de corectat, este scris cu roșu! Nu stiu ce am avut in cap când am scris mesajul, logic era sa spun "sa ocolesc", nu "ocoli".  :(

 



Re: Să scriem corect româneşte! abc_XC

Exista topicul:Reabiltare iluminat public bulevardul Kiseleff https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=24&t=2577
Am rugamintea de a corecta: Reabilitare
Multumesc!

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

:lol:  :lol:  :lol:
Mi-a trebuit vreo 2 minute sa ma prind unde e greseala. Multumesc, rezolvat.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! GPS

Andrei, cuvântul "or" exista!
Uite aici un link, in care ți se explica si ce însemna; foarte util deoarece face si comparația cu termenul "ori": http://cum-se-scrie.ro/confuzia-dintre-or-si-ori/.

Da, eu l-am folosit greșit, multumesc pentru corectare, dar ce ai scris sub mesaj nu este 100% corect! ;)

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Da-mi linkul unde am corectat, sa revad, daca ai dreptate recorectam. Dar nu  mai stiu unde.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! GPS

Aici e mesajul: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=281&t=777&start=1176#p217719.
Din ce am văzut nu prea ai ce recorecta, dar e bine de știut ca exista si cuvântul "or" :!:

 



Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

NIVEL, niveluri - inaltimea/inaltimile unor puncte, obiecte

NIVELA, nivele - aparate de masura care determina planeitatea/orizontaliatea/diferenta de nivel intre doua puncte

Numele popular pentru NIVELA este... POLOBOC !

POLOBÓC, poloboace, s. n. 1. (Pop.) Butoi. ♦ Epitet dat unui om gras. 2.Nivelă cu bulă de aer.[/quote]
Adica o chestie cu apa in ea, cu o bula de aer care, atunci cand se aseaza corect, spui "Stai asa si nu misca! Asta este orizontalul!"...

 


Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421761 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use