De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4355 posts, 897345 views
 
Go to page:  1  ... 244 245 246 247 248 249 250  ... 312
 
 

📖 Pagination options
Re: Clubul "Flacara Rosiatica" orex

Schimbarea directiei de mers? :lol:  :lol:  :lol:
Nici poveste de treaba asta.
Chiar daca ”bizonul” cu Mercedes ar fi virat stanga, de pe o strada laturanica, spre sos. Pantelimon avea, pentru incadrarea pe culoarul de trafic, cel putin 2 obligatii elementare de care poate a luat la cunostinta cand a ”dat” de permis, atat timp cat nu l-a obtinut la Pitesti sau la Bolintin, nu?! ;)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Cristi N

Nu stiu ce a facut el inainte si nici nu cred ca ar conta dar schimbarea directiei de mers e si atunci cand schimbi banda, in cazul asta de pe banda 3 (linia de tramvai) pe banda 2.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" orex

Esti conducator auto?!
Daca da, ce obligatii ai in astfel de situatii, considerand ca soferul Mercedesului ar fi fost de buna credinta (pass la faza asta dar hai)?!

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

"Iuda" ăsta e unul sărit de pe fix. Îi urmăresc postările de vreo 10 ani.
Bine, nici  ăla de pe linia de tramvai n-are toate țiglele acasă.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" orex

”Tacanit” sau nu are dreptate. Poate n-a avut bullbar la duba dar cred ca individul cu Mercedes (care sigur n-are lovele s-o faca intr-un service al acestui brand) o sa sada si-o sa cugete ceva mai molcom inainte sa mai ”taie fata” vreunuia, nu de alta dar poate, data ”aviatoare” o sa fie o masina de gunoi! :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Cristi N

Sunt posesor de cat B de vreo 11 ani si de cat A de vreo 2. Daca e sa citez din memorie cel care schimba banda/directia are obligatia de a se asigura si de a semnaliza intentia cu 25/50m inainte de a efectua manevra propriu-zisa. Daca e sa vorbim pragmatic, in traficul aglomerat semnalizezi si astepti sa te lase cineva sa te bagi. Cel care isi pastreaza banda nu are alta obligatie in afara de a avea grija sa nu intre in fundul celui din fata sa.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Iuda :
1) E moderator pe Failtrafic.ro
2) Probabil vrea câteva zile libere, de aceea și-a tamponat duba. Să stea cu ea în Service.
3) Sau are probleme cu fața și vrea să și-o facă pe banii altora.
_________________
Eu n-am timp să stau cu mașina în Service. Dacă pot evita tamponări, le evit. Obiectivul meu e să ajung din pct A în pct B și să-mi rezolv problema, nu să fac educație rutieră nesimțiților.
Ce te faci dacă celălalt n-are RCA ? Te judeci cu el, blablabla ?

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" orex

@cristi N
Corect, si-ti spun asta de pamplezir, ca acum circa 27 de ani, pe langa ca nu erau atatea vehicule in trafic, chiar se respectau regulile de circulatie!
Intr-adevar, in traficul asta bucurestean, asimilat cu Bombay, chestiunile astea fac parte din cotidian, dar prea se cred unii smecheri si apeleaza la nenumarate sicane! Civilizatie ZERO, coercitie SPRE ZERO!
@andrei11
Cat priveste riscul ca cel cu care intri in coliziune n-are RCA, e asumat, ca circuli pe aceleasi drumuri publice cu unul care e posibil sa n-aiba.
Ce te faci daca are RCA la o societate de tip E.....sau C..... si o sa te despagubeasca la ”Sfantu Asteapta”?!!

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Nu e tot aia, eu am RCA numai la Țiriac sau Generali ( acum  la Țiriac ) și am clauza cu decontare directă, deci îmi fac mașina pe banii lui Țiriac și după aceea Țiriac se judecă cu ceilalți, nu mai e treaba mea. Pentru 100 ( o sută ) de lei în plus pe an la poliță  merită ! De fapt nici 100 nu sunt,  sunt fix 88 lei.
_________________
Toată polița pe un an de zile cu tot cu decontarea directă m-a costat 807 lei ( cum am spus decontarea directă 88 lei ).

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" orex

Bine ca n-ai avut niciun incident ,daramite accident ca sa vezi distractie, ca eu am chiar CASCOtache la Allianz si...in pofida faptului ca am apelat la el, pentru prima data, dupa mai bine de 4 ani de ”membru cotizant”, sa vezi ce repede te despagubeste...numa, numa! Deci, nu te culca pe-o ureche ca s-ar putea sa iei numai plasa...cu FSN-ul! :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

1) Incidente am avut, și din vina mea și din vina altora.
2) Cu mine au fost corecți, atât Alianz cât și Generali.
__________
Chiar am avut destule incidente, circul mult cu mașina, asta e !
_____________
Susțin transportul în comun în București și împrejurimi !

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" orex

Ultima teza, cu transportul in comun, asa ca de raspuns la un chestionar, ”acord total”...atunci cand va fi conform!

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Cristi N

Eu am avut 2 incidente, primul acum vreo 4 ani cu masina cand m-a lovit in spate un Logan asigurat la Euroins. Stiind ca sunt rau-platnici am refuzat sa fac amiabila si am mers la accidente usoare. In final nu am avut nicio problema, am ales reparatie in regie proprie si am primit banii in 2-3 saptamani.
Al doilea a fost asta vara pe motocicleta cand m-a lovit un asigurat la Alianz. Aici am facut amiabila, inspectorul a fost foarte ok bifand tot ce a fost stricat dar am avut ceva probleme cu plata. Au tot insistat ca e obligatoriu ca si vinovatul sa se duca la ei altfel nu o sa faca plata. Dupa vreo 2 mail-uri cu citate din lege s-au razgandit.  :D

Legat de daunele la duba, cel mai probabil are doar cateva zgarieturi pe bara sau in cel mai rau caz bara e sarita din clipsuri si se rezolva cu cativa pumni bine plasati. In schimb, Mercedesul are tabla infundata cel putin pe una din portiere daca nu mai mult.
Teoretic daca n-are RCA te despagubeste fondul de protectie a victimelor strazii. Practic nu stiu daca chiar functioneaza.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

?
La fondul acesta logic ar trebui  să fi înscris ( să cotizezi ), nu cred că te despăgubesc așa, moka.

 


Go to page:  1  ... 244 245 246 247 248 249 250  ... 312
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421837 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use