De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4356 posts, 898596 views
 
Go to page:  1  ... 232 233 234 235 236 237 238  ... 312
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

@misterr
In primul tau citat era vorba de ora exacta referentiala a Metrorex nu de ora oficiala a Romaniei care e pe un alt ceas atomic separat ce insa nu poate fi accesat de utilizatori, cu exceptia directorului de la metrologie!
In ceea ce priveste acel procent de risc mentionat de mine, tineti cont ca sistemul GPS functioneaza <la liber> doar atata vreme cat doreste guvernul USA, in caz de <necesitate> poate fi suspendat fara <preaviz> pentru mocofani si pus la dispozitia exclusiva a armatei americane. E un scenariu ce poate parea putin probabil dar chiar e posibil, depinde doar de pixul lui Trump.
Din acest motiv au cheltuit europenii o gramada de euroi pentru a dezvolta un sistem GPS propriu care e insa inca in stadiul <partial color>.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex misterr

Cum să „nu poată fi accesată de utilizatori ora exactă, cu excepția directorului de la metrologie”? Doar pentru asta a fost făcută, tocmai ca să nu depindem de alții!
Poate că Metrorex, care a ajuns la sapă de lemn după prostiile pe care le-a făcut cu Astaldi, a rămas fără buget și nu-și mai permite costurile de conectare, dar asta e altceva, hai să nu aruncăm cu noroi aiurea.
Chiar mă cunosc personal cu d-na Director Mirella Buzoianu, e un om deosebit, chiar mă faci curios s-o întreb, deși n-aș vrea s-o deranjez cu asemenea acuzații absurde.
Eu nu știu care sînt tarifele, s-ar putea să fie chiar gratis dar Metrorex să fie prea tembeli ca să se conecteze, dacă tot e să facem presupuneri și acuzații nedocumentate.

În ce privește partea cu GPS-ul sigur că ai dreptate, deși acum par bine intenționați, au renunțat la degradarea semnalului pentru civili.
De pe https://www.gps.gov/ cetire:

Is military GPS more accurate than civilian GPS?

The user range error (URE) of the GPS signals in space is actually the same for the civilian and military GPS services. However, most of today's civilian devices use only one GPS frequency, while military receivers use two.

Using two GPS frequencies improves accuracy by correcting signal distortions caused by Earth's atmosphere. Dual-frequency GPS equipment is commercially available for civilian use, but its cost and size has limited it to professional applications.

With augmentation systems, civilian users can actually receive better GPS accuracy than the military. LEARN MORE

Doesn't the government degrade civilian GPS accuracy?

No. During the 1990s, GPS employed a feature called Selective Availability that intentionally degraded civilian accuracy on a global basis.

In May 2000, at the direction of President Bill Clinton, the U.S. government ended its use of Selective Availability in order to make GPS more responsive to civil and commercial users worldwide.

The United States has no intent to ever use Selective Availability again. LEARN MORE

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Chiar te rog informeaza-te si informeaza-ne!
Eu ce stiu ti-am spus (si nu e prima data...) si nu e nicio rautate, treaba cu directorul de la metrologie e preluata de la tine! Sau nu ti-o mai asumi???
Daca e sa-l creditam pe colegul shoppy, si de data asta nu avem de ce sa ne indoim, lucruri de o gravitate maxima ce tin de siguranta nationala gen sistemul energetic national se reazema tot pe GPS si nicidecum pe ceasul atomic romanesc de la metrologie!?!
Oare aia sunt de 10x10ori mai <tampiti>???...ca doar n-a inventat Metrorexul roata, fie ea si <patrata> pe alocuri...
:bere:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex misterr

Secretariatul și biroul Directorului General sînt la etajul I, unde în holul mare, la loc de cinste, e și afișajul cu pricina, am trecut de nenumărate ori pe lîngă el.
Dar asta nu înseamnă că e pus acolo doar pentru a fi privit de Director, era și pe vremea cînd director era dl. Dragoș Boiciuc, și pe vremea cînd director era dl. Aurel Millea...
Chiar pe saitul Institutului scrie:
Tipuri de activitati si servicii:
(...)
b) asigura referinta nationala pentru diseminarea informatiei de data si timp

Oricine poate întreba la Laboratorul Timp-Frecvențe (tel. 021 334 48 30 / int. 125, 168) și se lămurește, nu e nici un secret.
Dar o să întreb și eu săptămîna viitoare, chiar sînt curios, că eu nu mă ocup cu tarife.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse ADK

1689 wrote:
ADK wrote:
De când comandă călătorii ce autobuze să circule și ce nu? :lol:



De cind platesc pentru ele cu virf si indesat. Direct si indirect.


Taxe și impozite plătim cu toții, am înțeles ce vrei să spui. Nici mie nu-mi convine să plătesc atâtea, dar dacă nu le plătesc mi se bagă bețe-n roate dar asta-i altă discuție. :roll:
Nenea_titi wrote:
ADK wrote:
De când comandă călătorii ce autobuze să circule și ce nu? :lol:


Ție ți s-ar părea normal ca în tot Buzăul să meargă exclusiv DAC? Probabil societatea de transport ar falimenta demult.
Hai să nu mai evoluăm. Hai să rămânem tot la carul cu boi și casa din paiantă, iluminatul cu lumânare.
Acolo unde nu e un transport în comun calitativ, e vai de orașul cu pricina. Deci, ca și călător, am dreptul de a circula civilizat, nu ca un sac de cartofi într-un transportor de găini la tăiere. Altfel, am mașina proprie unde e curat, am climă, nu stau și respir bășinile și borhăiala din autobuze și alte vehicule fără climă. Cum era ca STB să mențină DACurile? Bine, în anii 80 și 90 nici verile nu atingeau 40 grade, maxim 30, și asta câteva zile pe an.

Ai înțeles total greșit... e pur adevărat că trebuie evoluat, dar România nu e o țară care să ”merite” să evolueze având în vedere educația care persistă, salariile care sunt, legile foarte blânde pentru criminaliști, și lume care din păcate ne-am reîntors ca pe vremea lui Vodă ”bogați și săraci”. Ca fapt-divers în Buzău, un om oarecare muncește să plătească 3/4 chiria plus utilități și patronul are cel mai nou Mercedes. Revenind, sunt de părere că am fost ”spălați pe creier” de când s-a intrat în Uniunea Europeană deoarece aici nu sunt avantajele noastre, ale poporului de rând, ci ale celor ce ne conduc și cazuri care se vor întâmpla la nesfârșit ca dosarul ”Colectiv”, ”Caracal” etc. Adică ni s-au impus niște chestii care nu ni le putem permite să zic așa, și nu numai, mergem la ITP cu mașina care depindem ca de aer, la salariul de 15 mil lei vechi, chirie de plătit, utilități etc și unde mașina este respinsă de la cel mai minor lucru ”băgat de UE” (dar în UE nu ai salariu de 15 mil lei vechi). :evil: Și te obligă să-ți iei mașină nouă, care nu e mai ieftină de 8000eur, unde ești iar obligat să faci împrumut... apoi s-o dai pe aia veche la casat după ce ai băgat o groază de bani și până nu demult cu ITP-ul ”valabil” că asta-i mafia în mult iubita Românie. Poate că am o boală cu chestia asta, și am toate motivele. Nici mie nu-mi place să folosesc mașina, doar ce o duc la spălătorie la un timp dar în rest mai mult stă că n-am unde mă duce într-un oraș atât de mic, doar dacă plec prin țară, sunt cu familia și am destule bagaje, dar nu pentru o sticlă de ulei sau la noul mall. În rest baza mea este autobuzul, tot consumă motorină, plus că acum pe timpul verii sunt destul de goale dar am prieteni și vecini care nu ar lăsa mașinile alea măcar o zi... ce să mai zic că majoritatea le au pe motorină, când aud asta parcă-mi dă cineva cu un par în cap. :headbash:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Costin

Tie ti-e frica de evolutie. Lucrurile "bagate de UE" sunt pentru evolutia in bine a tarii, sunt standarde ce impun calitate mai buna a serviciilor. Dar tu nu poti concepe ca trebuie crescuta calitatea serviciului de transport public si ca si calatorii au drepturi, nu doar soferii, pentru ca asta inseamna evolutie. Ti-e frica de evolutie. Fie ca tine, tu iti stii viata cel mai bine, dar nu poti pretinde ca toti ceilalti din jurul tau sa nu evolueze doar pentru ca tu nu vrei. Traim in 2019 si e absolut normal sa avem pretentii la servicii de calitate, in permanenta imbunatatire, si la standarde de calitate impuse de UE daca statul roman nu e suficient de puternic sa o faca singur. Altfel, ramaneam la nivelul anului 1999 ca servicii prestate, si ca mentalitate, in toate domeniile. Nu stiu cat de bine ai experimentat tu nivelul anilor 90, ca si calitate a vietii, serviciilor si produselor in Romania, dar eu unul nu vreau sa ma intorc acolo. Dar na, nu putem fi toti la fel, trebuie doar sa intelegi ca eu, unul, traiesc in 2019 si am aceste pretentii. Si daca astia ca mine sunt mai multi, macar sa poti intelege ca asta e curentul de gandire actual al majoritatii. Ca pe temele astea de servicii prestate in transportul public si drepturile calatorilor versus drepturile soferilor, de exemplu, ti-ai cam furat-o de fiecare data pe forumul asta. Eu zic ca esti in minoritate.

Si daca vrei sa vezi cum era Romania fara UE, fa o vizita prin Ucraina sau Rep. Moldova si mai vorbim dup-aia despre asta.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" ADK

Nu știu dacă pot spune că îmi e sau nu frică de evoluție, e vorba că electronica asta o să ne termine... De fel, într-adevăr, sunt de modă veche fiindcă e mai bine să fiu un om simplu și să mă pot înțelege cu toată lumea decât ultimul fițos și cu pretenții de toate felurile. Mai bine într-o Dacie prin mediul rural ascultând CC Catch decât într-un Mercedes în București cu ultimele rap-uri ieșite... (acum spre exemplu ascult Modern Talking). Îmi aduc aminte cât de simplă putea fi lumea, cât am putut înțelege și eu ca copil, când tatăl meu lucra pe Ikarus în linia 101 și eram zilnic la el (prin 2004-2005), când încă nu exista atâta asfalt și lume rea. Trecând timpul, într-adevăr, Bucureștiul s-a schimbat (și în mare parte din țară) și am decis că numai e de mine acolo, fiindcă gălăgia, căldura, atâtea clădiri, fițele de ”București” și multe altele m-au trimis în Buzău unde și de aici o să-mi caut un mediu mai retras, unde pot respira aer, nu noxele mașinilor la toți pe motorină, undeva unde pot sta afară pe pământ, la umbră, și să vin în oraș doar pentru cumpărături dar nu pentru a mai sta vreodată. Asta e decizia mea, mai ales pe viitor va fi foarte bine. Bătrânii în general după pensie pleacă din București la țară (cazul tuturor rudelor mele, s-au împrăștiat prin Bacău, Iași etc) pentru a avea o pensie liniștită. Acum mai ajung prin București doar pentru diverse treburi sau cumpărături, și mă bucură enorm faptul că vin doar în vizită. :yes:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

@misterr
Metrologia isi face treaba bine acolo unde e locul si rolul lor, la etalonarea si certificarea diverselor instrumente de masura, asta stiu, asta fac...si fac bine. In rest...pauza.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex misterr

Uite și poza cu ora oficială a României din holul de la etajul I al INM (unde poți să vezi și ocaua lui Cuza etc...):





E, nu i-ar sta bine și la metrou, decît tot felul de improvizații și cîrpeli decalate și aproximative?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

I-ar sta daca si Grivei ar sti latra...
:bere:
Deocamdata e mai la indemana un simplu <bark>.
:lol:
Ti-am explicat ca la ora actuala acel ceas atomic nu serveste la nimic altceva in afara de etalonari si ora 12 la radio Bucuresti Romania Actualitati...bip, bip, bip, fleosc...
:roll:
In loc sa te dezbati cu mine mai bine ai incerca sa <misti: ceva din loc, eu m-am cam lecuit sa ma tot lupt cu morile de vant de unul singur.
:bere:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex survola

La mine nu merge timp.mcsi.ro :(

 



Re: Discutii diverse despre Metrorex misterr

subway guru wrote:
In loc sa te dezbati cu mine mai bine ai incerca sa <misti: ceva din loc, eu m-am cam lecuit sa ma tot lupt cu morile de vant de unul singur.
:bere:
Ok. Am discutat astăzi cu șefa Laboratorului Timp-Frecvențe de la INM.

Ce am aflat, din discuție și din alte surse:

- în România încă nu există un timp oficial! Este blocată de cîțiva ani în sertar la guvern Legea timpului (Lege pentru sincronizarea la nivel național a informației de timp și stabilirea timpului legal în România / Alinierea legislației naționale la practica Europeană). Acest aspect e foarte important, pentru că are implicații în industrie, transporturi, comerț, sectorul financiar-bancar etc. De exemplu în sistemul bancar nu se poate aplica un timestamp legal pentru decontări (plăți), ca să dau doar un exemplu. Deci #guru, ai greșit, nu e vina specialiștilor de la INM că dna. Dăncilă ține legea în sertar

- pe cale de consecință, în lipsa legii, timpul comunicat de INM nu are statut legal (de exemplu nu poate fi luat în calcul în litigii, să zicem cînd banca nu recunoaște că tu ai făcut o plată înainte de termenul final - ora 23:59:59 a datei limită, chiar dacă tu aveai calculatorul sincronizat cu ora României de la INM, pentru că banca avea ora în server sincronizată după banca mamă din Austria)

- specialiștii de la INM și-au făcut datoria din punct de vedere tehnic, au implementat etalonul național de timp Stratum 0 (cel cu orologii atomice cu fîntîni de cesiu), și l-au racordat la sistemul global (e comparat permanent cu etaloanele de la celelalte institute naționale)

- la INM există serverele de timp Stratum 1, la care se pot conecta ceilalți

- serverul de timp Stratum 2 de la Ministerul Comunicațiilor și Societății Informaționale (MCSI) a fost inițial conectat prin fibră optică la serverul Stratum 1 de la INM. Dar asta a fost inițial, cu ani în urmă. Acum serverul de la MCSI nu mai e conectat la INM, de aceea apare raportat ca Stratum 3. Echipamentele pe care le-au folosit pentru conectare cei de la MCSI sînt și acum, prăfuite, la INM, dar nu au mai fost folosite de mult. Nici cei de la INM nu știu de unde își iau acum timpul cei de la MCSI

- INM oferă public timpul etalon al României, după cum e listat și la BIPM (International Bureau of Weights and Measures), la adresa ntp.inm.ro (INM este înregistrat ca „NIMB”):

https://www.bipm.org/utils/en/pdf/time_ann_rep/Time_annual_report_2017/23_timeservices_TAR17.pdf

NIMB (1)
1 NTP server is available:
Address: ntp.inm.ro (STRATUM 1) with an open access policy
Server is referenced to UTC(NIMB).


- timpul este oferit doar prin internet, evident că pentru a beneficia din plin e nevoie de o conexiune bună, cu latențe mici (fibră optică etc.)

- nu sînt disponibile alte canale (emițătoare radio pe unde lungi, canale în satelit etc.), deci doar internet

- accesul e gratuit, nu se percep costuri

- rămîne de rezolvat partea cu statutul legal, dar asta nu mai ține de INM

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Goldmund

subway guru wrote:
@misterr
In primul tau citat era vorba de ora exacta referentiala a Metrorex nu de ora oficiala a Romaniei care e pe un alt ceas atomic separat ce insa nu poate fi accesat de utilizatori, cu exceptia directorului de la metrologie!
In ceea ce priveste acel procent de risc mentionat de mine, tineti cont ca sistemul GPS functioneaza <la liber> doar atata vreme cat doreste guvernul USA, in caz de <necesitate> poate fi suspendat fara <preaviz> pentru mocofani si pus la dispozitia exclusiva a armatei americane. E un scenariu ce poate parea putin probabil dar chiar e posibil, depinde doar de pixul lui Trump.
Din acest motiv au cheltuit europenii o gramada de euroi pentru a dezvolta un sistem GPS propriu care e insa inca in stadiul <partial color>.


De unde frica de GPS? UE are (aproape) GALILEO(2021?), rusii au Glonass si toate impreuna(satelitii) lucreaza impreuna la o exactitate(un salt urias) marita a unui obiectiv descris. Mai exista un sistem japonez si unul indian...Exista si un GPS militar, dar asta e altceva..."Qualitätssprünge werden durch die Kombination der unterschiedlichen Informationsquellen verschiedener Systeme (GPS, GLONASS etc.) erwartet." Asta inseamna ca mari progrese vor fi cand cele (minim!) trei sisteme(mai intai GALILEO!) vor conlucra impreuna intr-un viitor apropriat. Bineinteles ca si pentru GALILEO, masura de referinta ramane GPS, si, GALILEO are si o parte militara(ESVP), "de aparare" ca si celelalte sisteme existente in lume...
Vreau sa spun ca atata timp cat nu va fi un nou razboi mondial(...), GPS(sau alt sistem, sau toate impreuna) se vor regasi in fiecare masina, metrou, aeroport. Iar "pixul lui Trump" nu poate decat cat ii permite Constitutia, Camera Reprezentantilor si Senatul, asadar, mai nimic! Acolo e chiar o democratie stabila.

 


Go to page:  1  ... 232 233 234 235 236 237 238  ... 312
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422056 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use