De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1883 posts, 399805 views
 
Go to page:  1  ... 60 61 62 63 64 65 66  ... 135
 
 

📖 Pagination options
Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Puss in Boots

Perfect de acord. Dupa ce ii epuizam pe unii dintr-un singur partid -ca astia-s la putere deci teoretic trag sforile- trecem si la urmatorii, cei care vor conduce tara ulterior. Dar pusi in inchisoare ca lumea nu cu suspendare sau cu 2-3 ani din care faci unul daca si pe ala... Intrebare e cine o sa conduca tara cand ii bagam la puscarie pe toti? Teoretic cei care ies primii din parnaie, first in, first out :D Salvandu-si fundurile cei sus-mentionati, indirect le salveaza fundurile si celorlalti doar ca in ochii oamenilor ei sunt aia rai (si sunt) si restul sunt aia buni care lupta cu cei rai.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Eu unul nu vad cum vreti voi sa ajunga cineva la parnaie cu un DNA condus pe modelul Kovesi. Acuzatiile si dosarele lor puerile nu fac decat sa intareasca PSD. Daca dupa 10 ani de zile, tot ce i-au gasit lui Dragnea e ca a dus oameni la vot si a angajat 2 tipe, pai atunci Dragnea chiar nu e un hot. Idem Tariceanu, care a fost si achitat, la fel si Ponta.

Daca vrei sa scapam de hoti, trebuie in primul rand sa avem gardieni buni, iar DNA, si procuratura in general, sunt patetici si cu rezultate mult prea slabe pentru resursele pe care le au la dispozitie.

Ca sa nu mai zic de toata imputiciunea cu SRI si protocoale secrete: toate astea dau putere PSD-ului. Nici un om sanatos la cap nu ar intra in politica cu un sistem din asta comunist. Cat timp institutiile de forta se baga in politica, PSD va iesi mereu castigator. Pentru ca nu e treaba SRI si a DNA sa pedepseasca politicienii, ci a omului de rand-la vot. In vest politicienii sunt saltati cand exista probe serioase, altfel se asteapta sfarsitul de mandat... Deh, separatia puterilor in stat.

Eu sunt 100% de acord, sa prinda hotii. Dar sa ii prinda pe bune, nu cu minciunele de copil, ca altfel aia ies dupa 2-3ani si fura iar.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Puss in Boots

Mie mi se pare ca daca nu pupi in dos sau in alte 3 litere DNA-ul esti considerat automat PSD-ist. Si ca daca nu iei lumina de la Digi, de la Europa FM, de la Chirila, esti automat PSD-ist sau simpatizant. Iar daca nu iesi in piata sa tipi, esti vandut PSD-ului. Asta e impresia pe care mi-o lasa toti cei care o pupa-n coor pe Kovesi si care se dau de ceasul mortii ca vai, nu mai e luceafarul Justitiei la butoane. Cum oare ne-am facut noi stat national fara Kovesi dzeu stie... Mie de-asta de multe ori mi-e sila sa mai intru in polemici cu unul si altul. Si nu ma refer exclusiv la forumul asta.

Evident ca oamenii cu scaun la cap NU se baga in politica. Politica e o kurva in caz ca nu stiati.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

De luat aminte  :!:  Am impresia că voi discutați în lipsa unei pregătiri temeinice. Întâi  însușiți-vă tema și după aceea puteți dezvolta pe direcțiile PSD, PD, PL, PNȚ-cd, PMP, etc, etc.
Lectură plăcută !
7-16-2018 3-25-22 PM.jpg (65.65 KB; downloaded 2245 times)

Document obligatoriu de conspectat !
https://www.historia.ro/sectiune/genera ... -comunista

 




Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Cristian

Florinds wrote:
Mai bine vad bagati la racoare numai dintr-un singur partid decat sa nu vad pe nimeni.
Ai dreptate, e clar ca unii scapa pe nedrept, dar puterea exemplului vine si numai cu cei din PSD.


Asta-i bata politica si nimic altceva. Cand un golan ca Basescu scapa de aproape 30 de ani nepedepsit iar pe tine te intereseaza sa fie luati aia din PSD fiindca, vezi Doamne, sunt la putere (castiga alegerile adica, ca nu i-a pus nimeni acolo ca pe Ciolos, si nici ca pe alianta DA, cu "solutii imorale" & shit, remember?), asta e doar politica, nu te amagi ca e anticoruptie si alte cuvinte frumoase. Asta ti-o poti spune tie, daca o crezi, nu in public.  :D

Daca facea unul de la PSD ce-au facut Ciolos si sinistrul ala al Culturii cu statuia aia a lui Brancusi, au negociat ei niste milioane, multe, pentru ceva ce nu poate iesi din tara, cred ca-i luau toata familia, si tot cartierul, ii puneau pe toti sa jure cu mana pe Bibilia aflata pe capota masinii de serviciu, ca doar avem exemple, suntem rodati.  :D

Si apropo, aceeasi intrebare si pentru tine; ai protestat pentru abuzurile "indurate" de Ponta, Ghita, Olguta, Grebla (groaznic asta, avea struti iar sotia avea rochie de seara, eheee) ? Atentie, nu te-am intrebat daca iti plac astia de mai sus, nu facem sondaje de opinie aici.
Nope, n-ai facut-o, stiu deja raspunsul; "luati-i pe toti fiindca merita", am citit mai sus ce-a postat andrei11.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Costin

Va reamintesc ca topicul este despre politica si CURENTE DE GANDIRE nu despre propaganda. Ramaneti in limitele unor discutii nepartizane, va rog. Nu e ca si cum cineva isi schimba acum orientarile politice ca asa a zis Cristian. Deci fara propaganda, va rog.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

@Cristian:
Pai nu protestez impotriva abuzurilor pentru ca nu cred ca sunt abuzuri. Nu ii cred nevinovati pe cei pe care i-ai insirat acolo (nici pe Grebla nu il consider nevinovat, a se vedea cum se iau deciziile in CCR, la toaleta) si imi doresc si eu ca si tine ca Base sa ajunga acolo unde ii e locul. Din pacate, Udrea i-a fost foarte loiala, dar poate pana la urma cedeaza alta caramida.
Dupa cum vezi, nu sunt asa partizan ca tine, vreau sa fie luati din ambele parti. :)

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Costin wrote:
Va reamintesc ca topicul este despre politica si CURENTE DE GANDIRE nu despre propaganda. Ramaneti in limitele unor discutii nepartizane, va rog. Nu e ca si cum cineva isi schimba acum orientarile politice ca asa a zis Cristian. Deci fara propaganda, va rog.


Poate din exterior pare altfel dar eu unul nu cred ca cineva face propaganda, si nici nu am impresia ca cineva face munca de convingere. Fiecare isi spune punctul de vedere si in mare parte discutia este civilizata. Bine, unii sunt mai patimasi decat altii, dar nu putem fi toti la fel.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Cristian

Florinds wrote:
@Cristian:
Pai nu protestez impotriva abuzurilor pentru ca nu cred ca sunt abuzuri. Nu ii cred nevinovati pe cei pe care i-ai insirat acolo (nici pe Grebla nu il consider nevinovat, a se vedea cum se iau deciziile in CCR, la toaleta) si imi doresc si eu ca si tine ca Base sa ajunga acolo unde ii e locul. Din pacate, Udrea i-a fost foarte loiala, dar poate pana la urma cedeaza alta caramida.
Dupa cum vezi, nu sunt asa partizan ca tine, vreau sa fie luati din ambele parti. :)


Pai stai mai frate, omule..cum sa-ti zic eu, ca sa nu te simti jignit; e vorba de ce credem noi, sau de ce spune legea ?
Au zis judecatorii ca aia insirati mai sus, plus multi altii, sunt nevinovati ? Au zis. Si atunci cum e vorba despre ce credem noi ? Adica e ca in cazul CCR, nu ne place noua cum a iesit, deci nu credem ca asa e bine ?!

Asta cu partizanatul e relativa; eu nu fac "munca de convingere" pe aici, nu fac prozelitism, nu fac propaganda.
Dar, daca nu-ti place tie PSD-ul, nu crezi in el, in politica propusa sau facuta de el, asta nu inseamna ca-s puscariabili din start fiindca nu-ti plac. Una-i una, alata e alta, vorba tovarasului Kim si-a filosofiei sale, ciuce.

De fente din astea gen "auzi tu esti cam pesedist, asa, nu vrei sa intre astia in puscarie, le iei apararea, beneficiezi de avantaje de la ei, esti platit de ei, esti asistat, stirb, bugetar, te platesc Putin si KGB-ul" sunt cam satul, abia asta e propaganda.  :D

Si da, asta e un curent de gandire, prinde la 15% din populatie, mai mult sau mai putin.

Serios acum, repet ce spuneam mai in urma, eu am absolvit dreptul, inca singurul pe vremea aia, sau pe aproape, inca scoala comunista, m-au dus sa-mi arate putza lui Terente (ceva de vazut, oricum) cand inca nu putrezise la criminalistica, bla-bla. N-am fost un eminent, mai degraba mijlocas (mediocru mi s-ar fi spus pe vremea aia), 7,87 media generala daca tin bine minte, dar pe mine nu ma prosteste nimeni cu propaganda din asta gen "s-a legalizat furtul in limita a 50.000" si alte prostii din astea. Abia asta e propaganda, ce face DNA-ul cand vorbeste despre rochii de seara e propaganda, coruptia constand in like-uri pe FB si notorietate, voturi, e propaganda. Asta in timp ce sutele de milioane din Microsoft sau EADS stau bine mersi la aia la care au ajuns.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Tu extrapolezi numai cand iti convine.
Dragnea daca e prins pentru furt de voturi si de bani care ar fi trebuit sa ajunga la copii, inseamna ca e mai curat decat astia cu Microsoft si EADS?  :D Sa nu uitam ce domenii imparatesti are dl. Dragnea. De ce sa consider ca se fac abuzuri? :) Bunul simt imi spune ca nu s-au facut abuzuri.
Sa fim seriosi cu solutiile de achitare, e vorba doar de niste spete si nu ar fi prima data cand am avea solutii gresite. Chiar in cadrul aceluiasi complet sunt mai multe opinii.
Nu inseamna ca daca a fost data o solutie de achitare pentru Tariceanu de exemplu, nici usturoi n-a mancat si nici gura nu-i miroase...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Logica ta e foarte periculoasa, istoric, numai regimurile totalitariste au folosit o astfel de abordare.

Nu conteaza cate opinii separate sunt, suntem o democratie, majoritatile decid, asta e si logica completelor de judecata formate din nr impare de membrii. Nu vei gasi niciodata un sistem mai bun. Si nu vei gasi niciodata unanimitate.

Daca Tariceanu a facut ceva, sa dovedeasca cei care acuza ca a facut ceva. Daca ai fi tu om nevinovat si te-ar acuza unii de crima, ai vrea sa te bucuri de prezumtia de nevinovatie... Nu lua altora dreptul doar pentru ca ai tu impresii. Asa au facut si comunistii in 48.

Statul de drept inseamna lege egala pentru toti. Nu poti cere politicienilor sa il respecte daca omul de rand inchide ochii cand ii convine. Asta tot un fel de coruptie e....

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Stii ca nu prea iese fum fara foc, nu? :)
Cine se poate imbogati in Romania cu atatea taxe si atatea piedici pe care ti le pune statul?
Cati au scapat fara audieri dintre cei care dau mita pentru a iesi bine la control?

 


Go to page:  1  ... 60 61 62 63 64 65 66  ... 135
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420657 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use