Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăTransport rutierAutobuze, autocare, microbuzeMercedes-Benz

 

Topic: Mercedes Citaro C2 (euro 5,EEV,6)

20 posts, 8395 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Mercedes Citaro C2 (euro 5,EEV,6) Cristy

Si acum uitati-va la noul Mercedes Citaro :o
wallpaper_01_1024x768_05-2011.jpg (142.67 KB; downloaded 5188 times)
wallpaper_04_1024x768_05-2011.jpg (220.93 KB; downloaded 5188 times)
wallpaper_02_1024x768_05-2011.jpg (114.99 KB; downloaded 5190 times)
wallpaper_05_1024x768_03-2011.jpg (203.64 KB; downloaded 5189 times)
wallpaper_06_1024x768_03-2011.jpg (190.58 KB; downloaded 5191 times)
wallpaper_07_1024x768_03-2011.jpg (171.04 KB; downloaded 5187 times)
wallpaper_08_1024x768_04-2011.jpg (152.2 KB; downloaded 5187 times)
wallpaper_09_1024x768_05-2011.jpg (185.97 KB; downloaded 5188 times)

 


Re: Discutii diverse Cristy

Alte vederi cu aceasta minunatie 8-)
QPMXPTQXPDNVVQSKIKKCERCXACOLHSTDVAUSWCXS.jpg (32.3 KB; downloaded 5186 times)
CEHTXGJXLDGVURMULOPPWEMTBIUYCIGRJQJUDQMO.jpg (46.79 KB; downloaded 5183 times)
GSDTKYKTJPDQVKJYSPEHIGAFBZOWPFAISFUBOYFI.jpg (13.65 KB; downloaded 5182 times)
LSKKHRGAIXAPLUCLOAXJVPTATTUNMOSKQJOWFLZJ.jpg (51.52 KB; downloaded 5183 times)
BJZKJFFQWBDPNEVVTGVAMUCRQLPIHKQBAYCVUQCC.jpg (62.77 KB; downloaded 5183 times)

 


Re: Discutii diverse Cristy

Prima fotografie nu am pus-o cum trebuie dar se pot observa cele 3 versiuni: articulat, cu 2 usi, respectiv cu 3 usi

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse Utilizator anonim

Autobuze adevarate, abia astept peste cativa ani sa merg cu ele pe 336, 178...  8-)

 


Re: Discutii diverse Cristy

Crezi ca noi vom avea parte de ele daca deja avem 1000? Vor mai fi cumparate?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse Utilizator anonim

Astea 1000 nu sunt forever  :lol: Si oricum in perspectiva unei dezvoltari a transportului in comun mai sunt necesare minim 200 autobuze fata de cele 1000. O licitatie de 300 masini e pregatita de doi ani, acum ramane sa existe fondurile pentru ca sa aiba loc.

 


Re: Discutii diverse Der Hofmeister

Dragos, sunt aceleasi si aceleasi chestiuni pe care le reiei la nesfarsit, precum o placa stricata. In timpul asta, cei de la Daimler Buses raporteaza profituri anuale peste media concurentei, inregistreaza si onoreaza comenzi si primesc nenumarate premii si distinctii la targuri de profil (gen UITP). Bineinteles, probabil ca toate acestea sunt doar minciuni, caci realitatea sta altfel, cel putin din punctul tau de vedere. BTW, te anunt ca problema cu incendiile spontane a fost onorabil asumata si remediata de catre Mercedes-Benz.

Daca nu te-as cunoaste catusi de putin, as zice ca esti rau voitor. Oricum, esti irepetabil cu ura ta fata de Citaro.

Atat te mai rog: nu incerca, cel putin pe mine, sa ma convingi cu alte asemenea detalii despre acest autobuz, pentru ca nu vei reusi. S-ar putea sa cunosc mult mai multe informatii din domeniul autobuzelor decat iti poti imagina. Andrei stie la ce ma refer si poate certifica - daca si eu doresc acest lucru.

P.S.: Bineinteles, ma astept sa te ataci rau de tot dupa mesajul meu (sper totusi sa ma insel). Ai in vedere insa faptul ca eu nu ma iau si nu m-am luat niciodata de iubitele tale DAC-uri, MAN-uri, IKARUS-uri, SOLARIS-uri, Graf & Stift-uri si asa mai departe. E o problema de optiune, iar daca aceasta devine o patima (cum e in cazul tau), lasa-ma sa am rezerve. In multe privinte...

 


Re: Discutii diverse Aron

In alte ordine de idei, inafara de modelul acesta, care din cate am citit pe net, iese pe piata la sfarsitul acestui an(corectati0ma daca gresesc), cel mai resuit, dupa parerea mea e acesta:





:D  :D

 


Re: Discutii diverse Aron

Si treaba asta cu incendiile, nu e ceva "extraterestru", si in Germania, prin 2009 a luat un Citaro foc, probabil au mai luat de atunci, dar asta e, pana sa se faca autobuze perfecte o sa fie mereu cate-un caz izolat.....

 


Re: Discutii diverse ByOnu

Ce tot ii dati cu acele 'bijuterii'. Ce mare branza, au lucrat putin la caroserie + ceva detalii de interior. Mari inovatii tehnologice n-au ce sa fie, poate doar un aer conditionat... care sa funtioneze!! :o  :lol:

Fiti seriosi. :roll:

Mie unu' mi-ar placea niste autobuze mai 'bine hranite', Citaro par foarte foarte firave, au structura si scheletul foarte subtiri si in rest sunt facute doar ca un puzzle. Nu m-ar deranja sa experimentam si alta marca, Solaris poate, sau altceva nou din domeniu, ca doar au venit anu' trecut pe la noi vreo 6 modele, si aia-i doar 'crema'. :D

Hai sa vedem 'lumea' si mai departe de Citaro.. ;)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse Dr2005

Hoffmeister, n-am negat profiturile şi comenzile EvoBus-ului, am încercat doar să văd de ce oraşele mari din Germania NU mai cumpără Citaro (vezi Berlin, Muenchen, Bremen, Leipzig, Dresda etc.).

Apropo de distincţii, autobuzul anului 2011 e.. VDL Citeea.

 


Re: Discutii diverse Der Hofmeister

Dr2005 wrote:
Hoffmeister, n-am negat profiturile şi comenzile EvoBus-ului, am încercat doar să văd de ce oraşele mari din Germania NU mai cumpără Citaro (vezi Berlin, Muenchen, Bremen, Leipzig, Dresda etc.).

Apropo de distincţii, autobuzul anului 2011 e.. VDL Citeea.


Dragos, ma bucura sa vad un raspuns clar si concis din partea ta. Iti inteleg opinia, o respect, desi nu o sustin.

Stiu ca autobuzul anului 2011 e VDL Citea. M-am referit si la alte distinctii, pe care le-a obtinut Citaro de-a lungul carierei sale inceputa in 1997 (printre care e si Bus of the Year 2007). Pana la urma, nu vad de ce ar fi dracul atat de negru, daca cerere exista. Da, au fost probleme cu incendii si da au fost rezolvate, prin reproiectarea anumitor componente suspecte ale motorului, prin refacerea galeriilor de ventilatie si prin instalarea unui set de senzori de detectie, care la nevoie, pot taia automat alimentarea motorului, reducand astfel riscurile unei eventuale situatii critice. Si NEOPLAN, divizie a MAN, a avut probleme cu cateva exemplare trimise catre regia din Lausanne - asta insa nu face din MAN si/sau NEOPLAN producatori de mana a doua. Pur si simplu, s-a intamplat. La fel ca si in cazul Citaro, nu cred ca isi dorea cineva un asemenea eveniment si nu cred ca au facut rabat de la calitate. Erori de constructie pot exista oricand intr-un proces de productie in masa; cu cat exista mai multe masuri care sa le contracareze, cu atat este mai bine si in beneficiul clientului.

Si hai sa fim seriosi: o pozitie de lider cum este cea a Daimler Buses (nu neaparat EvoBus GmbH, care e un produs unic pe piata ca si imagine si pozitionare) nu se cladeste pe gioarse si nici pe interese de moment, oricat de greu ar parea de crezut, pentru ca pana la urma clientii isi dau seama, iar efectul se vede in vanzari imediat. Iar in cazul de fata, e un plus, nu un minus.

Iar referitor la scandalul spagii, aceea era o metehna a trecutului ramasa de pe vremea lui Jürgen Schrempp, un bou intergalactic care a condus intregul concern Daimler catre cea mai nefasta perioada din istorie printr-un management defectuos si rauvoitor (printre fanii marci - ma refer aici strict la automobile - acest idiot e de mult persona non grata si aruncat la lada de gunoi a istoriei). La ora actuala, sub conducerea lui Dr. Dieter Zetsche si sub prefigurata viitoare conducere a lui Dr. Wolfgang Bernhard, nu se mai intampla si nu se vor mai intampla asemenea mismasuri financiare care sunt capabile sa traumatizeze adanc imaginea unui brand serios.

P.S.: Nu vreau sa par ca incerc sa ma dau de ceasul mortii sa fiu convingator - imi exprim parerea si aduc argumente pe care le consider valide si, sper, nepartinitoare. Cum am mai spus, e doar o problema de optiune.

 


Re: Mercedes Citaro 3 (euro 5) Goldmund

Mercedes-Benz
Das Beste oder nichts


 


Re: Mercedes Citaro 3 (euro 5) George

Indiferent ce cumparam, ar fi bine sa renuntam la tigania si la aberatia cu scaunele de plastic, sa cumparam autobuze cu aer conditionat si sa le si intretinem un pic. Afisajul la noi e vraiste, curatenia lasa mult de dorit. E si chestiune de mentenanta, nici in Germania nu sunt toti calatorii ingerasi.

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Mercedes-Benz  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420538 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use