CKD/Tatra

Discuţii şi noutăţi în domeniul tramvaielor

Re: Tatra T4R

Mesajde 1689 » Joi, 25 Iul 2019, 13:35

Puss in Boots scrie:Botosaniul are in primul rand grija refacerii caii de rulare. Era proiect, nu stiu ce s-a mai ales.

Nu cred ca - daca Praga vrea intr-adevar sa scape de ele - vor costa o avere...
Cu atit mai mult, daca se incearca refacerea caii de rulare, ar fi si mai bine daca ar putea pune pe ea niste tramvaie moderne (chiar comparat cu ceea ce au)...

Ultima data cind le-am vazut, acum citiva ani, T3-urile din Praga aratau ca proaspat iesite din fabrica...
1689
Membru Silver

Mesajde Nenea_titi » Joi, 25 Iul 2019, 13:59

În Praga T3 și T4 sunt emblematice.
Nu am semnătură. Nu am Facebook. Nu am Instagram. Nu am LinkedIn.
Nenea_titi

Mesajde shoppy » Joi, 25 Iul 2019, 15:48

Aspectul nu este un criteriu de cat mai este pana la casare ca la noi, acolo nu o sa vezi sa circule ciuruit de rugina, cu balans in toate partile si cu un zgomot de zici ca a scapat scularia la vale, daca nu e impecabil atunci nu circula, chit ca maine il caseaza sau il vinde pe nimic la republica bananiera.
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK (București)
shoppy
Membru Silver

Mesajde BogdanPetrini » Joi, 25 Iul 2019, 15:54

De T3-uri nu cred că vor scăpa prea curând, în schimb până la finalul anului vor fi retrase toate T6A5-urile, deși au fost fabricate în 1995. Multe au ajuns deja în Sofia sau în Kiev, altele au fost casate, iar din totalul de 150 mai au undeva în jur de 35 din ce știu, care vor fi retrase pe rând pe măsură ce își ating numărul de kilometri.
Linka 1: Sídliště Petřiný - Vozovna Střešovice - Hradčanská - Strossmayerovo Náměstí - Palmovka - Ohrada - Spojovací
Linka 2: Sídliště Petřiný - Vozovna Střešovice - Hradčanská - Staroměstská - Národní Třída - Výtoň - Nádraží Braník
Linka 101: Krajský Nemocnice - Severní Restaurace - Centralní Trh - Jižní Nádraží
Linka 102: Krajský Nemocnice - Severní Restaurace - Sídliště Červený Vrch - Západní Nádraží
BogdanPetrini

Mesajde Tom » Vin, 26 Iul 2019, 11:48

Ca idee, la cehi, T3R actuale nu au legătură cu T3R clasic de la Galați. La ei,"R" vine de la "reconstruit". Dar sunt T3R, nu T4R.
http://prag-straba.de/01_fahrzeuge_stra ... to-t3.html
Dar este o idioțenie că nu au adus la București Tatre de la Praga sau Berlin (modernizate). Polonezii, bulgarii, ucrainenii și chiar nord-coreenii au făcut-o. Numai alții stau cu nasul pe sus și așteaptă naveta Enterprise de la URAC sau Imperiul Autentic de la Blidar.
Nu poți spune că ești OM dacă n'ai plantat un POM și nu ai crescut un TOM!
Tom
Pisică

Mesajde bercenicity » Vin, 26 Iul 2019, 16:00

Tatrele de Praga ca de altfel si restul de T3-uri si T6A5-uri sunt prea late pentru Bucuresti (2.5m).
bercenicity
Membru Silver

Re: CKD/Tatra

Mesajde Puss in Boots » Lun, 29 Iul 2019, 09:53

Ipotetic (si doar ipotetic), s-ar putea "lua la pila" la Urac?
Puss in Boots
Membru Bronze

Anterior

Înapoi la Tramvaie