Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

Topic: Tatra T4R

2719 posts, 648770 views
⚠  Forum Rules

Go to page:  1  ... 160 161 162 163 164 165 166  ... 195

📖 Pagination options
Re: Tatra T4R Dragos31

Cateva cadre cu vagoanele din Depoul Victoria de astazi.

De mentionat ca sunt in jur de 7-8 bucati, retrase definitiv din circulatie.

3302

3332

3368

3415

• ADK
  • Posted:
  •  

Re: Tatra T4R ADK

Era și timpul... Locul lor nu mai era demult în circulație publică cu călători, mai ales în starea asta, dacă nu s-o vrut (sau putut, că la noi e și varianta asta) întreținerea ca la orice vehicul. Trebuia demult făcută curățenie și la tramvaie, că la autobuze văd că au avut grijă, și găsite soluții atât pentru vagoanele actuale cât și pentru unele noi sau măcar second-hand la ceva decent. Vagoanele din imagini, nu cred că sunt atât de ”rele” (ca și  caroserie) dar după mine, mai pot avea o șansă ca alea vândute în Chiajna sau chiar... bărăci (chiar în ogrăzile proprii, sau donate/vândute pentru cei interesați de ele, nu tăiate toate într-o noapte cum le e obiceiul). Nu o mai fi la modă, cel puțin prin București unde na, e capitală, UE :roll:, să faci bărăci din autobuzele sau tramvaiele vechi, când o construcție de la zero e mult mai decentă și mai adecvată pentru așa ceva. Acum, cum le-o fi soarta...

Re: Tatra T4R Nenea_titi

Au aproape 50 ani. Care V3A are această vârstă, și care V3A original a atins această vârstă? V3A 93, cel mai bătrân este 354 (culmea, arată și foarte bine, probabil e și întreținut sau se aplică și la V3A 93, ca la vin, cu cât mai vechi cu atât mai bun...) și multe din cele ce nu au nici 20 ani sunt aproape ireparabile...transformarea în PPC nu face altceva decât să le mai lungească suferința. Dacă ar fi fost un proiect mai cu cap, se putea face un tramvai articulat, parțial LF, chiar și stil BUCUR V2A T. Eu am o idee cum s-ar fi putut, dar URAC nu se desparte de vetustul boghiu purtător de articulație al V3A. Acum e târziu...marea mea supărare este că întâi s-au casat tramvaie, apoi s-au gândit că trebuie pus ceva în loc. Întâi trebuiau aduse tramvaie, apoi treptat retrase...

• GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tatra T4R GPS

354 arată bine pentru că a avut RK. V3A clasic numai există.

Ultimele V3A clasice au fost 131, 136, 172 și 264. Nu știu dacă erau numerele lor originale sau erau tramvaie făcute în prima parte a anilor 90 (maxim 1991), renumerotate ulterior cu numere de tramvaie ale anilor 70...probabil renumerotate și răsrenumerotate.
Sunt curios însă dacă la Tatre s-a făcut vreodată renumerotare...știu doar că 3339 a lipsit mereu, din diverse motive (a ajuns la ruși, a fost accidentat pe drum, exista un vehicul itb cu acest număr - parcă era un DAC 117, dar multe DAC 117 aveau numere suprapuse cu T4, a ajuns defect și folosit ca piese, etc... Legende sunt multe). Dar nu știu dacă au fost vreodată renumerotate, aveau însă numărul de parc pe și pe o tăbliță pe interior.

• GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tatra T4R GPS

131 a fost scurtat și transformat în vagonul V2A 4035, în anul 2006.

• Tom
  • Posted:
  •  

Re: Tatra T4R Tom

Nu are sens să redeschidem subiectul 3339. Nu avem o corespondență a numerelor de fabricație ČKD cu numerele de parc ITB, deci restul e legendă. Cert este că a fost fabricat un vagon care nu a fost livrat din motive probabil generatoare de birocrație, altfel nu se explică de ce nu s'a livrat altul cu același număr și s'a livrat altul ulterior. Deși la ITB, totul e posibil.
Dar dacă ar fi existat și era furnizor de piese (deci era stricat din vina ITB sau a operatorului care făcea descărcarea), nu făceau caterincă prin depou să trimită manevranții noi la ora 4 dimineața să aducă vagonul pe canal și care după ce alergau după el print tot depoul, veneau și spuneau că nu-l găsesc (ca flota turcilor care n'a găsit Malta și au trimis telegramă că "Malta yok").
În privința suprapunerii numerelor de Tatra cu autobuze:
(3262-)3301..3341 = DAC 112UD (nu UDM!)
3342-3407 = DAC 117UD
3408-3431(-3433) = IK4
3339 a existat ca DAC 112UD, probabil la Ferentari, dar numerotările ETA și ETE erau paralele, deci discuția e de amorul artei.

Re: Tatra T4R FabiM

3383 a fost cosmetizat.

• ADK
  • Posted:
  •  

Cuplul 3314 +..? în vara anului 1998 în depou.
Autor: phototrans.eu/hinerkduetz

Pe fundal se vede 3360 fără boghiuri. Unul dintre cele folosite pentru Bucur. 3314 umbla de regulă cu 3315. Așa erau de regulă cuplate, numere succesive, însă nu era regulă. Unul din cele mai longevive cupluri a fost 3411+3412, nu le-am văzut vreodată despărțite. Nu bag mâna în foc că nu or fi fost, dar așa erau cuplate mereu. La fel 3343+3407 și 3333+3423, dar acestea din urmă, în final au fost separate și împrăștiate funcție de care era master și care slave, nu prea mai conta numerotarea.
La fel cum au făcut după 1995 cu remorcile la EP-V3A, nu mai era de exemplu 6148+6348, ci 6137 + 6348. Funcție de cum se defecta remorcile și vagoanele motoare.

• ADK
  • Posted:
  •  

3346 și 3347 în anul 2003 în uzinele URAC.
Sursa: Transira

Re: Tatra T4R Costin

Link direct catre imagini?

• ADK
  • Posted:
  •  

Să fiu sincer nu-l mai știu (probabil la subiectul Tatra T4R de pe forumul lor). Eu am avut fotografiile salvate demult în calculator menționând doar sursa într-un notepad.

Re: Tatra T4R FabiM

Șanse mici sa mai fie găsite.

Go to page:  1  ... 160 161 162 163 164 165 166  ... 195

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420556 posts in 5240 topics and 513 subforums.

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”