Fotografii de topConcursul foto lunar

 

Topic: 154. Ianuarie 2024

21 posts, 3491 views
⚠  Forum Rules

 

Chestionar: Fotografia lunii ianuarie 2024 - departajare

Chestionarul a fost închis:
1. "Cadru de poveste" - LucaTB 36 voturi (58.06%)
5. "The Colors of a Frozen City - Through Snowy Nature's Eyes" - Cezar210 26 voturi (41.94%)

 

 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: 154. Ianuarie 2024 TPB

O paletă de culori
Ianuarie2024.jpg (1.85 MB; downloaded 1404 times)

 


Re: 154. Ianuarie 2024 PTMZ

Start vot! Succes! :yes:

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: 154. Ianuarie 2024 ADK

Nici nu știu ce să aleg... Dacă n-am participat, măcar să votez.

Sunt destule Tatre, și diferite peisaje sau evenimente care nu sunt tocmai unice în ceea ce privește participația cu ele la concursul foto. Adică, pe unele dintre ele le poți repeta cam oricând, plus trebuie și un pic de artistică...

Dar totuși, dacă se permite, niște opinii scurte despre fiecare capodoperă.

1. Troleibuzul Ikarus mergând aproape paralel cu tramvaiul (pare în dreptul depoului BN), nu prea are legătură cu descrierea. Da, e cam ultimul an cu 415T, dar aș fi apreciat mult o poză doar cu aceste troleibuze (lucru ce nu era greu, la un capăt de linie era sigur).

2. Noutățile nu mă dau pe spate, dar reprezintă viitorul. Mergea un cadru cu toate 3 "verzituri" 100% ecologice - autobuzul electric, troleibuzul Solaris și tramvaiul Imperio. Așa...

3. Îmi place mult peisajul, zici că e o imagine de prin 2009 dacă n-ar fi existat acel gard. S-ar putea să-l votez, îmi aduce aminte de vremurile fără grijile de astăzi.

4. E un peisaj artistic acel CHPPC surprins prin brad, dar nu prea sunt pe gustul meu tramvaiele... Adică, nu e vina ta, e preferința mea instinctivă.

5. V3A-2S-urile îmi plăceau o perioadă deoarece erau cam printre cele mai îngrijite V3A-uri (mă rog, find și cele mai noi, deși mergând în 95% doar pe 5, nici nu prea erau mizerabile), poza zici că datează demult dar nu-mi dau seama la ce versiune nouă te referi... La infrastructura zonei?

6. Și asta e o poză faină, acum ceva ani era la scara 1:1 pe linia 5. Și bulevardul pare cel spre capătul Spitalului Județean, e totuși în evidență poza pentru mine.

7. T4R la Mărășești este o noutate cumva, dar n-are acea magie artistică...

8. T4R venind de la Unirii, este oleacă rar printre multele FAUR-uri (uitasem și de CHPPC și acum Imperio) pe linia 32, nu știu dacă mai știe cineva că prin 2014 pe linia 47 au circulat pentru o perioadă scurtă cupluri de T4R-uri. Dar în final, nu e din păcate în preferințele proprii, deși într-adevăr ocazia e acum cam limitată.

9. Poza e frumoasă, dar descrierea nu prea are legătură cu troleibuzul surprins, nu e noua versiune, ci... vechia, poate a liniei pe viitor da. Totuși, merge, mai ales că e surprins un 415T din prima serie.

10. Asta e chiar faină, T4R-uri adunate la Șura Mare, un capăt de linie des tranzitat de mine acum destui ani, când vedeai doar V3A, CHPPC și BLF. Întorseseră odată prin 2014 un cuplu T4R cu ceva defect, dar recent ieșit de la RK, și îl fotografiasem ca pe Michael Jackson (era ceva nou pentru terminal, bine chiar și un oricare tramvai care nu aparținea dep. Dudești sau Victoria). Merge la preferințe.

11. T4R pe Pasajul Basarab, de regulă vagoanele scurte în zona aia erau doar... utilitarele, era totuși interesant de mers cu o Tatră pe 10, dar nu lăsam toate și făceam un drum de peste 100km doar pentru un lucru acum considerat cumva copilăresc.

12. Ar fi mers mai multe electrice surprinse... Deși, chiar și așa, tot nu acordam aici votul, doar poza ar fi fost mai interesantă.

13. Cred că singurul lucru ce-mi place de aici, e doar vechiul logo de pe Lohner. În rest, cele 2 unicate epocale și cel mai vechi BLF sunt interesante, dar le-am mai văzut (într-adevăr, cu epocale n-am circulat niciodată, însă nu se știe).

Oricum, felicitări tuturor!

LE: am votat plugul, mi-e greu să uit de timpurile bune (pentru mine) din București, când existau, adică, cam dinainte de 2012. Deși poza e de anul ăsta, am zis, îmi aduce aminte peisajul splendid 95% identic cu ceva de acum un deceniu și jumătate.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: 154. Ianuarie 2024 GPS

Și totuși nimic despre prima poză din concurs...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: 154. Ianuarie 2024 ADK

Au... Am sărit-o. 🤦‍♂️

Eu care credeam că te referi la poza participată de Rathgeber2523, când știam prea bine că am descris-o și mă gândeam s-o citez. Apoi, îmi aminteam de o Tatră surprinsă între Banu Manta și Pasajul Victoriei, când le redactam pe restul, cu o mică întârziere (iartă-mă LucaTB), și acel cadru e cum îi și spune, de poveste. Așa e când scrii la scrii la 12 noaptea, plecat de la 10 dimineața dar cu creierul intrat în stand-by.

 


Re: 154. Ianuarie 2024 PTMZ

Avem egalitate între fotografiile lui LucaTB și Cezar210, deci organizăm un vot de departajare pentru încă 2 zile între cele două finaliste.
IMG_20240206_095736.jpg (617.2 KB; downloaded 832 times)

Succes!

 


Re: 154. Ianuarie 2024 Gabi23

Fotografia câștigătoare este "Cadru de poveste" a lui @LucaTB  . Felicitări! :applause:

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Concursul foto lunar  • 
Choose destination

Since our 2287 forum members have written 421216 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use