MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex

218 posts, 8854 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

subway guru wrote:
Statia Straulesti nu e in afara teritoriului municipiului

?
Bucureștiul acolo e până-n centură !
M 5.2,  M 5.3 și M 6  n-au ce căuta pe harta aceea.  Nici măcar punctate.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Mie total nepotrivita mi se pare denumirea de statia Pantelimon, chiar daca fabrica a disparut, Antilopa era mult mai simpatica si mai potrivita locului ce n-are nicio treaba cu Pantilimonu
@Andrei
Pai asta am si zis si eu, de la cimitir si pana la giratoriul cu DNCB mai mananci o franzela!
:bere:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

Antilopa e denumirea corectă.
Dacă o luăm așa nici stația Timpuri Noi nu mai are nicio corespondență.
Corespondențe aiurea sunt și  la stațiile Petrache Poenaru /  Dimitrie Leonida / Anghel Saligny.  Nici  cu Costin Georgian nu mă împac.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Stefan28

Antilopa apare si in computerele dispecereratelor...
@subway guru fabrica când a dispărut?
Segmentul Republica- Pantelimon este inaugurat in Ianuarie 1990, deci daca fabrica mai era atunci, asa i s-a dat denumirea si asa a ramas si in prezent!  :bere:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Si eu pledez pentru pastrarea denumirilor istorice pentru ca astea pastreaza cel mai bine identitatea locului. Cum ar fi daca parizienii ar sterge de pe harta Piata Bastiliei pe motiv ca au demolat-o demult??? Dar noi de ce-l pastram pe Matache Macelarul, ca si ala e mort si ingropat???
P.S.
Nu conteaza neaparat cand s-a inaugurat, conteaza cand s-a demarat!

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Stefan28

Am alta întrebare. De ce în harta din 2013 aparea Tudor Vladimirescu pe harta, apoi au schimbat in DT34, si apoi s-au sucit iar in Tudor Vladimirescu?? Hartile actuale inca arata DT34...
Si Valea Argeșului cu Drumul Taberei când le-au mai schimbat si pe alea??

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

In 2013 unde era Udriste Gheorghe???...ca el e faptasul aberatiei.
Valea Argesului n-a fost niciodata decat o intentie nematerializata.
Parc Drumul Taberei s-a dorit a fi schimbat in Sergiu Celibidache dar s-a opus sinodul pe motiv ca era adeptul budhismului zen si asta in mintea lor si a olteanului nostru era un pacat impardonabil...!?!

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex SirVlady

Valea Argesului/Targu Neamt era in planurile initiale. Pana la urma s-au hotarat sa ramana la numele de Constantin Brancusi, care nu are absolut nicio legatura cu Cartierul Rezidential Constantin Brancusi.  :rofl:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Ha, ha, ha...le stii matale mai bine ca mine?
:bere:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Stefan28

Legat de Pantelimon, de ce nu au urmat exemplul cu IMGB/ Depoul IMGB din 2009?
Fabrici moarte, asadar salutare la aceste denumiri!  :bere:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Si daca au decedat trebuie sa le stergi din istorie??? Mai baiete doar nazistii si comunistii au practicat eradicarea si rescrierea istoriei asa cum le convenea lor!

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

Și stația Râul Doamnei era trecută în acte la un moment dat << Drumul Taberei >>. Ca să fie  Politically correct față de minoritățile religioase din Ro.  Până la  urmă văd că a rămas Râul Doamnei.  Brâncuși e totală aiurea denumirea. Ăștia care au pus denumirile acestea ori  n-au văzut în viața lor metrou ori  au fost beți.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Sau au uitat sa-si lase opincile la soseaua de centura la bariera?
Si sa nu cumva sa ma provoci sa-ti reamintesc ca si matale locuiesti dincolo de bariera la Vergului!!!
:bere:  :bere:  :bere:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

subway guru wrote:
Mie total nepotrivita mi se pare denumirea de statia Pantelimon, chiar daca fabrica a disparut, Antilopa era mult mai simpatica si mai potrivita locului ce n-are nicio treaba cu Pantilimonu

Pai depoul cum se numeste ? Antilopa ? Nu tot Pantelimon ? Avea sau nu avea legatura cu zona, asa s-a numit de cand a fost proiectat, depoul Pantelimon,  Au numit statia similar cu depoul, sa stim o treaba, doar nu putem sa spunem ca denumirea depoului este potrivita si a statiei situata la cativa metri de depou este nepotrivita, ca nu se mai incadreaza in "peisaj".;)
Trecand la M5, au "jonglat" cu Valea Argesului-Brancusi si DT34-T. Vladimirescu. Se vede in diversele harti de mai sus , cand se mergea pe o combinatie, cand pe alta, in functie de "toane". Ori uitau sa actualizeze o denumire din doua, ca la cat profesionalism este la Metrorex, numic nu este de mirare.... Pentru ca in 2013 era T.V., in 2017 se revenise la DT34, pentru ca in final sa se "adjudece" denumirea T.V., ceea ce pare extrem de ciudat.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421284 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use