De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Alte hobby-uri sau pasiuni?

10 posts, 708 views
Alte hobby-uri sau pasiuni? ByOnu

In afara de mobilitate / transport public samd, aveti si alte hobby-uri pe care ati vrea sa le prezentati?

Pe langa modelismul, cu precadere feroviar, prin 2019-20 mai pictam in timpul liber. Cum acest timp cu adevarat liber a disparut, ..asa am si renuntat la pictura. Iti trebuie si un spatiu potrivit pe care in apartament cu greu il ai.

01.jpeg (280.69 KB; downloaded 733 times)

02.jpeg (364.51 KB; downloaded 733 times)

03.jpeg (211.11 KB; downloaded 733 times)

04.jpeg (160.77 KB; downloaded 733 times)

05.jpeg (205.33 KB; downloaded 733 times)

 


Re: Alte hobby-uri sau pasiuni? Pavlov195

Eu colecționez discuri de vinil.
Iată câteva titluri pe care le-am achiziționat în urmă cu câțiva ani de la un târg de discuri din Coventry - U.K.  :D
Vinyl.jpg (332.84 KB; downloaded 647 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Alte hobby-uri sau pasiuni? ADK

Personal mă pasionează și ce se găsește în hobby-ul transportului în comun (cel puțin în ăla mai old, adică îmi e mai tentant), cum ar fi electrica, ceva mecanică, revopsirea și alte lucruri ce ține de întreținere și îmbunătățire. Adică, nu doar vehiculul și atât, doar să-l privesc/călătoresc/pozez.

Ca locuință, mă pasionează la fel electrica (tot ce ține de fire, instalații, întrerupătoare, prize, lumini, diverse gadgeturi cum ar fi adaptoarele, etc), instalații de apă (bateriile sanitare, furtunele etc), ceva lăcătușerie (zăvoare, balamale, încuietori, șuruburi etc), renovările/revopsirile, plus la fel tot ce ține de întreținere și îmbunătățire.

Mai am o oarecare pasiune pentru ceasuri de perete/birou (cele de mână prea puțin), baterii/acumulatori, scule, de puțin timp pentru îmbrăcăminte, și cred că cam atât. Pasiunile astea (unele întâlnite și acum mai mult de 10 ani), au înlocuit oficial colecționările de bilete și parțial de machete, optând la nevoile curente. Decât să-mi mai cumpăr o machetă, prefer lucruri casnice (în centrul Buzăului există un minimagazin casnic în general cu orice produs la 3 lei - inclusiv un patent bun, înainte find cu 2, unde găseai și găsești destule foarte ieftine, iar dacă ești client fidel poți negocia dacă cumperi mai mult).

 


Re: Alte hobby-uri sau pasiuni? subway guru

Nu ar fi totuși mai benefic să ne limităm la transportul public?…altfel ajungem la un talmeș-balmeș fără sens.
Sunt destule alte forumuri publice pentru toate celelalte teme.
Mergeți acolo pentru a vă întâlni cu cei pasionați de temele voastre preferate…

 


Re: Alte hobby-uri sau pasiuni? Costin

E OK subiectul, conform cu subforumul in care se afla.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Alte hobby-uri sau pasiuni? ADK

Forumul, ca și un loc de muncă, poate crea prietenii mai bune dacă fiecare este deschis și - bineînțeles - dorește asta. Tema este într-adevăr una, a transportului cam de orice fel și ce ține de dezvoltările acestuia, dar pot exista și subiecte dedicate altor domenii, atâta timp cât acestea sunt decente și nu depășesc granițele.

Uitasem să adaug în mesajul de mai sus că o altă pasiune mai există pentru oferte de tip "chilipir", și personal de orice dau într-un număr mai mare le mai ofer și amicilor, așa consider omenesc și frumos. Pentru cei ce doriți să fiți mai la curent cu diverse vouchere/reduceri, în cazul în care nu cunoașteți deși se spune peste tot de existența lor, este vorba de aplicațiile hipermarketurilor pe care le găsiți pe Magazin Play dar și de raioanele cu "ultimele bucăți" (unde reducerile pot fi și de peste 90%).

Cred că ați văzut pe tot TikTokul inși care și-au luat baxuri de ulei cu 1 ban sticla de la Kaufland, deși ceea ce au făcut era aproape ilegal (conturi peste conturi, sau conturi șterse și recreate). Personal mi-am luat și eu sticla cu tot cu măștile de erau disponibile aceluiași preț, în aceste cazuri chiar de poți părea că "te-ai scos" dar nu arăți decât cât ești de sadic...

 


Re: Alte hobby-uri sau pasiuni? Nenea_titi

Eu sunt pasionat de călătorii mai ales cu rulota, de sport, de mașini, de fotografie, muzică, am colecție de viniluri, precum și dyi de diverse tipuri. E drept că de când a venit copilul pe lume am mai redus că deh, ai responsabilități (am 2 fete dar numai una a mea, cealaltă e din fosta căsnicie a soției). La fel și în casă, prefer să mă ocup eu decât vreun Gigel sau Nelu meseriașu'.

 


Re: Alte hobby-uri sau pasiuni? nokia2110

Pe mine mă pasionează cam orice ţine de trecut.
Prezentul nu-mi dă o stare de spirt bună, deşi o duc mai bine ca acum 20 de ani.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Alte hobby-uri sau pasiuni? ADK

Personal și pe mine la fel, doar că mulți consideră că (și) trăiesc cu trecutul...

Încerc să optez pentru stilul din viața anilor 2000 maxim, dar (și) cu îmbunătățirile actuale. Adică, clar e cam prea depășit să (mai) scot apa din fântână în loc să am apă curentă, sau să spăl în gârlă cu săpun de casă când sunt mașini de spălat și detergenți de tot felul, nici chiar așa. Nu sunt nici adeptul caselor cu forme și ornamente din anii 1800, dar nici vilele de lux cu capacul la toaletă cu telecomandă, astfel de lucruri nu-mi plac și nu-mi dau o energie bună (sunt prea moderne, sofisticate, de pretenții chiar și eu prefer mereu ce e mai simplist), deci făcut cumva un mixt între ce era bun înainte și ce e acuma.

Mă gândeam uneori dacă nu era mai bine să fi trăit prin anii '40-50, deși cam discutabilă treaba deoarece atunci se mergea la război, erau multe mafii (nu că acum n-ar fi, dar varianta mai modernă), regim comunist, dar în sine viața day-by-day simplă și fără (prea multe) griji. Complexitatea însă ne face teoretic să trăim mai bine, dar ne dă senzația să vrem tot mai mult și să fim mai greu de mulțumit...

 


Re: Alte hobby-uri sau pasiuni? nokia2110

Eu cam aceiaşi perioadă aş vrea-o. Adică 2004-2006. Cu ceva avans al medicinei şi poate aparate foto digitale.
În anii '40-'50 era mişto în S.U.A., dar dacă erai pasionat de transportul în comun, nasol, că vedeai multe chestii frumoase dispărând...
Visul meu să mă mut în bloc interbelic sau la casă veche. Dar până fac rost de bani, dispar locuinţele amenajate pe stil vechi. Vreau un apartament care să arate ca atunci, singurele lucruri mai noi fiind o maşină de spălat (poate chiar una din anii '60), unele electronice, computerul, poate alte chestii. Aş vrea şi un frigider de atunci, dar foarte greu de găsit. S-au vândut şi în România, dar erau extrem de puţine în interbelic şi probabil multe au fost aruncate.
Ca altă pasiune, am ciclcismul. Nu fac sport, dar mă plimb. Urăsc mersul pe jos - dacă pot, merg şi o staţie cu tramvaiul, dar îmi place să merg cu bicicleta. Bun mod de a explora oraşul şi de-al cunoaşte mai bine. Bucureştiul, în zonele ante-comuniste are mult farmec.
Cu bicicleta învăţ oraşul. Cu ajutorul internetului şi a tipăriturilor vechi, am aflat în ultimii informaţie când am aflat în mai bine de 25 de ani...

Frumoasă pasiunea iniţiatorului. Oricât m-aş chinui, nu prea am eu talent la desen şi pictură. Chestii, precum mobilă mai pot desena, dar ce face el, nu.
Cât despre discuri, am colecţie de LaserDiscuri. Mama/tatăl tuturor discurilor optice moderne. Videodiscuri în general mari cât un disc de vinil. Laser frate. Îmi plac şi vinilurile, încă de când eram mic.

 


Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421249 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use