Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Autobuzele de ȘCOALĂ ale STB

56 posts, 3437 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Autobuzele de ȘCOALĂ ale STB Gabi23

Gabi23 wrote:
4191 de la Autobaza Titan este in URAC pentru unele modificări.

Mai precis este in uzina pentru unele modificari, deoarece se are in vedere ca el sa devina in viitor primul autobuz Mercedes Citaro "Scoala". (Au mai fost folosite si altele pentru specializarea soferilor cu vreo 2-3 ani in urma, gen: 4616, 4730, 4734 s.a.)

4191 - URAC - 12.07.2011 (1).jpg (585.41 KB; downloaded 9057 times)

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB 3mil

Si va fi folosit exclusiv ca autobuz de scoala?

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Gabi23

Vom vedea in urmatoarele luni ce si cum exact cu acest autobuz.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanta autobuzelor RATB Dr2005

RATB deja se laudă pe site că are şcoală de autobuze cu Mertzane...

ratb.ro wrote:
Vă punem la dispoziţie un curs de instruire cu dotări de înaltă calitate:
   * Autoturisme Dacia Logan noi
   * Autobuze Mercedes Citaro
   * Tramvaie, troleibuze moderne
   * Simulatoare auto
   * Săli de clasă cu dotări moderne

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB ByOnu

Si asa mai pierde Bucurestiul un autobuz... daca e sa le punem si pe cele defecte prin autobaze, in special Citaro, ma mir daca mai merg 700 (ma refer strict la Citaro) in prezent.

NE BATEM JOC DE ELE!! In alte localitati (mai sarace, evident) fiecare autobuz este dramuit cat se poate. :geek:

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB fider

Intr-adevar politica RATB din ultima perioada tinde catre o "eficientizare" cinica, evident in detrimentul serviciului public de baza in sine. Inutil sa mai spun ca in trecut regia nu isi permitea luxul sa transforme in vehicule "scoala" autobuze, troleibuze sau tramvaie ce aveau mai putin de 3-4 ani de la achizitie. In prezent se pot gasi autobuze pentru trasee dubioase ecumenice, un 331 bis in loc de linie urbana obisnuita si multe alte "afaceri" stranii dar probabil banoase pentru cine trebuie.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanta autobuzelor RATB Dr2005

ByOnu wrote:
ma mir daca mai merg 700 (ma refer strict la Citaro) in prezent.


După repartizări, cel puţin până acum o lună trebuiau să meargă 836.

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Gabi23

Si sunt functioanale apte de traseu in acest moment peste 900!!! Si restul pana la 1000 stau pentru chestii firesti pentru care stateau si Rocarurile si DAFurile in anii lor de glorie, asa ca hai sa nu ne lamentam atat  :roll:. Ce mare chestie ca o sa avem Mercedes "Scoala"?!? Era si cazul sa avem Mercedes, ca nu mai poti sa faci cam nimic cu cele 4 Rocaruri, desi astazi 1042 era "in actiune" pe Sos. Progresului ;). Din nou ma gandesc daca pe viitor sa mai zic anumite chestii pe forum, care mai bine ar fi sa le tin pentru mine, sa fac si eu ca Utilizator anonim care si-a impus acest lucru de multa vreme!

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB fider

Despre autobuze Citaro pentru scoala se discuta de mult timp si nu cred ca era un secret. Asa cum unele autobuze au devenit in mod obisnuit alocate pentru transport elevi, si daca dadeam numere de parc pe aici cred ca se suparau unele persoane pentru ca se vedea cum se alocau vehicule in lunile Noiembrie - Decembrie, deci teoretic perioada de varf cand transportul public de calatori prima, nu cel semi-privat, nu stiu cat de secret era. Tot asa nu cred ca are sens sa mentionez ca un autobuz Citaro a transportat la un moment dat sticle cu apa si nu cred ca era singurul autobuz disponibil la acea autobaza pentru asa ceva. In aceeasi ordine de idei am impresia ca deja se discuta ca un Irisbus sa devina vehicul scoala. O posibilitate ar fi 5399 sau 5400 de la Vatra Luminoasa avand in vedere ca nu au prea multi km parcursi.

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Gabi23

Da s-au transportat baxuri de apa minerala cu Mercedes Citaro in special in anul 2009, in 2010 s-au folosit alte vehicule din parcul regiei pentru aceste lucruri.
Cat despre posibilitatea ca 5399 si/sau 5400 sa devina vehicule de scoala, in proportie de 99,99% NU se va intampla acest lucru in urmatorii ani. Treaba cu km mai putini este si pentru ca sunt ultimele sosite si au ramas poate printre putinele vehicule din parcul regiei cu un regim special.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanta autobuzelor RATB Tom

Daca tot se face un Mecedes de scoala, nu pot transforma un DAF in autobuz de catering, cum a fost 2539 sau au externalizat serviciul cu totul?

 


Re: Discutii diverse 3mil

Autobuzul Mercedes Citaro scoala al RATB-ului #4191 azi la treaba pe Sos. Pantelimon.
(Din pacate eram pe partea cealalta a drumului si imaginea lasa de dorit...)
IMG00858-20120504-1358.jpg (137.79 KB; downloaded 2418 times)

 


Re: Mercedes Citaro 1 (euro 3) SprinterXP

Mercedesul de scoala 4191 in actiune pe Bd. Camil Ressu. 8-) Interesant faptul ca i-au lasat statia de emisie-receptie.




4191 - S - 23.08.2012 (800x600) by SprinterXP, on Flickr

 


Re: Mercedes Citaro "day by day" Axel

4191>> SCOALA in zona Salajan.

http://www.youtube.com/watch?v=EWkwan-HufQ

 


 
Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421242 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use