Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Tramvaiele ȘCOALĂ ale STB

215 posts, 12498 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse Chev Celios

Si pentru ca multi or sa iasa la pensie. Pana anu asta au fost blocate pensionarile la RATB.

 


Re: Discutii diverse Gabi23

Nu cumva ai vrut să zici angajările? Că de pensionat, s-au tot pensionat, cunosc cel puțin 15-20 de șoferi care s-au pensionat la termen în ultimii 2-3 ani.

 


Re: Discutii diverse andrei11

Pensionarile nu le poti bloca. Chiar nu ai cum.

 


Re: Discutii diverse cris_m

Intr-un fel poti sa le prelungesti contractul, doar daca si angajatul este de acord. Astfel de situatii pot aparea cand angajatul preferea sa mai profeze si sa aiba un venit mai mare decat pensia, fie din lipsa acuta de personal...

 


Re: Discutii diverse andrei11

Da, dar eu am spus altceva. Daca omul vrea sa se pensioneze nu-l mai poti tine. Mai ales ca pensia nu mai depinde de societatea unde a lucrat iar societatea respectiva prin lege in maxim 90 de zile ( asa era ) este obligata sa trimita dosarul la casa de pensii.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse 133 313

11 saptamani si 5410 lei? Niste doamne/domnisoare foarte determinate.

 


Re: Discutii diverse macheta218

Calificare la locul de munca. 8-)

 


Re: Discutii diverse Chev Celios

Daca eu va zic ca anu trecut au fost blocate pensionarile. Pur si simplu le refuzau dosarele la toti. Cel putin in ultima jumatate a anului trecut au fost blocate.

 


Re: Discutii diverse andrei11

E ca tine pentru ca stii mai bine, dar demisia este unilaterala in toata lumea asta. Ai anii, ai totul, iti dai demisia si-ti faci tu singur dosarul de pensie, ca acum merge. S-a mers la intimidare si la frica omului de a alerga  la tot  felul de institutii pentru a beneficia de ce-i garanteaza legea.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse 133 313

Chev Celios wrote:
Daca eu va zic ca anu trecut au fost blocate pensionarile. Pur si simplu le refuzau dosarele la toti. Cel putin in ultima jumatate a anului trecut au fost blocate.

In baza carei legi?  :twisted:

 


Re: Discutii diverse barbuandrei

Are dreptate cand spune ca s-au blocat iesirile la pensie , doar ca s-au blocat cu acordul angajatilor , iar acestia au fost platiti in continuare pentru munca depusa

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse 133 313

Nu exista in legislatie o astfel de prevedere gen "blocarea pensionarii". Singura varianta cand un om nu se poate pensiona este cand nu i-au fost achitate/virate darile aferente muncii inregistrate catre buget si deci dosarul de pensionare nu s-ar putea incheia nici daca il face individual si nu prin RATB, pana nu se achita sumele de contributii aferente ultimului contract de munca valabil. Asta inseamnand ca RATB a avut intarzieri la plata contributiilor sociale pentru angajati in anul 2015.  :twisted:
Dar nu asta ar fi speta cea mai presanta acum, pe mine in formula asta ma ingrijoreaza altceva. Avem vagoane care stau la gard din lipsa de vatmani?  :|

 


Re: Discutii diverse Gabi23

Da, avem vehicule funcționale care staționează din lipsă de personal (cel puțin la autobuze).  :popa:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse GPS

Ieri am văzut un tramvai cu afișajul Școala, dacă nu ma înșel era 184, oricum nu făcea parte din cele 4: 108,200,281,291!
Se dorește modificarea mai multor tramvaie in tramvaie Școala?
P.S.: L-am văzut la Mall-ul de pe Giurgiului!

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421269 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use