Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul local din București (partea a II a)

411 posts, 66041 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 30
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) Aron

Uau, de unde au dedus prețul? A fost cu tarif și anul trecut? Știam că era fără plată. Uneori doar mai verificau dacă călătorii aveau bulet/brătară de festival.

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) shoppy

Cică din cauza traficului a ajuns semicursa și la 90 de minute, unii pasageri ajungând să se certe cu șoferul că nu este normal să stea în trafic că au plătit 22 lei și cerând să coboare prin Mogoșoaia ca să se descurce pe cont propriu.

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) Aron

Când îi aud cu astfel de reproșuri (pentru banii ăștia nu stau în trafic) mă gândesc serios dacă persoanele în caiză au vreun discernământ. Daa, e o rută secretă pe sub pământ din Clăbucet până fix în poarta domeniului Știrbey dar nu a vrut soferul de autobuz pe acolo…. Organizatorii festivalului au specificat clar intervalele orare cu ore de vârf și au atenționat că cei care totuși merg în acel interval orar sa se astepte la trafic intens…

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) Dragos31

Dupa cum s-a comunicat in spatiul public, incepand cu data de 06 August 2023, traseele liniilor 205 si 361 au fost comasate, linia 205 fiind astfel prelungita pe Calea Victoriei pana la Piata Unirii, renuntandu-se la deservirea Garii de Nord.

Pe noul traseu placutele de statie au fost actualizate (sau au fost montate unele noi acolo unde nu erau), iar firmele autobuzelor au fost actualizate in ultimele doua saptamani cu noile destinatii. Ca o parere personala, frecventa liniei e mult mai buna decat ce se oferea inainte pe vechile 205/361, iar numarul de calatori din zona Calea Victoriei chiar s-a marit :D

Harta 205 - 17.08.2023.png (976.77 KB; downloaded 1981 times)














Mai departe, o serie de imagini cu cateva autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid de pe noul traseu.

7002 - Linia 205 - Bd. Schitu Magureanu (Statia ''Colegiul National Gheorghe Lazar'') - 14 August 2023





7004 - Linia 205 - Gara Baneasa - 17 August 2023





7007 - Linia 205 - Calea Victoriei - 17 August 2023





7076 - Linia 205 - Bd. Schitu Magureanu - 14 August 2023





7079 - Linia 205 - Piata Unirii - 14 August 2023







 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) Dragos31

7081 - Linia 205 - Bd. Schitu Magureanu/Strada Stirbei Voda - 14 August 2023





7084 - Linia 205 - Gara Baneasa - 17 August 2023



 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) edi1717

Pe InfoTb este afisat faptul ca 205 opreste si in statia Piata Unirii din Strada Halelor, comuna cu liniile 104,123,385, pe ambele sensuri ale sale. Totusi, nu am vazut ca autobuzele care vin dinspre Straulesti sa efectueze oprirea in statie. Poate ma insel, dar am vazut de mai multe ori ca opresc acolo doar cele care tocmai au plecat de la Piata Unirii. Este o greseala din partea aplicatiei? Din cate stiu, acolo fiind stalpisorii pentru linia de autobuz dedicati e imposibil ca acesta ulterior sa se incadreze pe banzile de virat la stanga, asta daca nu chiar e ilegal sa se faca acel viraj.

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) drbm

Sincer, actualul traseu al lui 205 mi se pare o imensă prostie. Nu are nicio fluență, unește două puncte deja unite prin metrou, se încrucișează des între sensurile de deplasare trecând prin artere mult departate. Unica realizare este apariția unui traseu prin Schitu Măgureanu și Popa Tatu, unde nu e o zonă cu densitate mare a populației. Bucla prin Piața Unirii e chiar stupidă, ardem motorina și poluăm degeaba cu o nouă linie de autobuz, chiar și hibrid.

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) cris_m

Repet intrebarea, si ce era mai bine sa se faca?

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) edi1717

Mie personal mi se pare un mare avantaj faptul ca frecventa este mai buna, acum putand lua in considerare autobuzul care circula pe Calea Victoriei. De asemenea, persoanele care doresc sa mearga la Radio Romania, si nu folosesc masina proprie, pot ajunge mai usor. Nu cred ca sunt prea multe persoane care sa mearga cu 24 si 44 acolo. In concluzie, mi se pare o decizie foarte buna aducerea autobuzului pe Strada Schitu Magureanu si Popa Tatu.

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) linia 69

Personal consider ca s-a luat o decizie foarte buna cu suspendarea celor doua linii 131, 361 si prelungirea liniei 205 la Piata Unirii.
Am folosit linia 205, e adevarat ocazional, de la Piata Unirii 2 pana la Piata Buzesti, nu la ora de varf. Tocmai am scapat un autobuz si la 10 minute a venit altul, minunat ! Astfel am ajuns dintr-o bucata, decent si rapid unde aveam nevoie, traseu pentru care alfel trebuia sa schimb doua linii, pierzand cu siguranta mai mult timp.
Vom vedea cum va fi dupa ce se termina vacantele, incep scolile si circulatia revine la "normal".
Oricum, in opinia mea, s-a  luat inca o masura utila insa mai sunt si altele de luat, sa vedem daca cei de la A.D.T.P.B.I. le observa !

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) drbm

cris_m wrote here:
Repet intrebarea, si ce era mai bine sa se faca?

Putea fi lăsat sensul către Unirii pe Calea Victoriei.

 



Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) drbm

Nu, traseul este prin Lascar Catargiu - Magheru - Bălcescu.
Tocmai de aceea: fie îl lăsau prin Calea Victoriei (și atunci avea rațiune înconjurarea Pieței Unirii), fie, în configurația actuală, de la Hanul lui Manuc putea continua direct pe Splai.

 


Re: Discuții despre transportul local din București (partea a II a) ByOnu

😅🤣

Verifica traseul, te rog. Este traseul lui 361 prin Calea Victoriei. Nu Catargiu sau Magheru.

Poate nu te uiti la linia corecta. Vorbim despre 205, nu?

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 30
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421284 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use