Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Subteran Piața Sudului (INAUGURAT 23.07.2017)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4579 posts, 857595 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 328
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj Subteran Piata Sudului truscamihai

Da corect , dar sa nu fie varianta in care trebuie sa imi darmane mie blocul :D

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Subteran Piata Sudului darknight

Odata cu inceprea acestui pasaj vor demonta liniile de tramvai aproape noi si 11 iar nu va fi pe traseul de baza :lol:

 


Re: Pasaj Subteran Piata Sudului andrei11

De unde si pana unde ai auzit tu ca se darama vreun bloc la constructia pasajului ? Eu am cautat pe harta si n-am gasit niciunul. Posteaza tu blocul cu pricina, te rog !
gabynet wrote:
Odata cu inceprea acestui pasaj vor demonta liniile de tramvai aproape noi si 11 iar nu va fi pe traseul de baza :lol:
.
Se vor demonta numai liniile aferente constructiei. 11 - le pot sa-l si desfiinteze, si asa este un tramvai fantoma !
Cat priveste alte linii de tramvai in Berceni - cu tot respectul nu le vad rostul.

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Subteran Piata Sudului darknight

Pardon te inseli in timpul saptamani merg zilnic cu el este foarte aglomerat si foarte multa lume il foloseste,va deveni si mai cautat dupa ce va reveni pe traseul de baza ,nu este deloc o linie fantoma,informeazate inainte sa spui ceva!

 


Re: Pasaj Subteran Piata Sudului andrei11

11 - le linie fantoma inseamna ca nu-l prea vad pe traseu - nici la cap. Din cate stiu are un cap comun cu 41, nu ? Nu am vrut sa spun ca nu este folosit, ci doar ca are ture putine si un interval de succedare care nu-l face prea "agreat" - cel putin de mine.
Tot timpul am preferat sa merg cu altceva decat cu 11.(Evident cand am avut nevoie de el - nu - l folosesc zilnic )

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Subteran Piata Sudului darknight

Da are cap comun cu 41, are ture destul de putine,vine cam la 15 minute acesta este intrevarul la care se vin ,o suplimentare  a turelor ar fi o minune bine primita,poate asteptam ceva odata  cu  revenirea pe traseul de baza,iar desfintarea acestui tramvai care traverseaza bucurestiul ar fi o mare gresala  :!:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Subteran Piata Sudului Dr2005

11 dimineaţa la Ghencea vine plin până la refuz în staţia de urcare... se urcă mulţi din staţia de coborâre (a se citi FOARTE mulţi, din staţia de urcare abia mai prinzi loc pe scară). Şi multă lume merge mai departe de Eroii Revoluţiei, unde se limitează 173-ul. De asta rămân la părerea că 11 e cel mai bun lucru care s-a putut întâmpla cartierului Ghencea (după 41). 173-ul chiar e inutil în aceste condiţii... un traseu mai bun ar fi prin Bd. 1 Mai - drumul dintre 1 Mai şi Dr. Sării (cu condiţia să fie asfaltat) - Str. Sebastian şi de acolo traseul actual, dar prelungit la Şura Mare (cum a mai fost), că jemecherii de mall pot parca în parcarea cu plată, mai ales dacă li se vor ridica maşinile parcate ilegal în capătul RATB de la Şura Mare.

 


Re: Pasaj Subteran Piata Sudului truscamihai

Ce am incercuit cu culoarea rosie sunt cele 3 blocuri , iar cu culoarea albastra este zona care va disparea .
Asa arata proiectul care trebuia sa il execute Fam Ceausescu .
333.JPG (114.71 KB; downloaded 4810 times)

 


Re: Pasaj Subteran Piata Sudului andrei11

Sunt foarte mari nepotriviri. Prima la mana : De unde stii cum ar fi aratat pasajul pe vremea lui Ceausescu ? Destul de putine persoane isi mai amintesc de acel proiect. Nici macar eu nu-l mai stiu - bine, nu am stat niciodata in zona, deci nu m-au interesat amanunte de genul acesta -
A doua la mana : Stai linistit, nu se darama nici o constructie in noua varianta, nici macar ce ai incercuit tu cu albastru. Pasajul urmareste trama stradala si in acea portiune nu cred ca are mai mult de 20 metri latime !

 


Re: Pasaj Subteran Piata Sudului truscamihai

In 1989 trebuiau sa primeasca apartamente in alte zone si pe urma incepeau lucrarile . O sa incerc sa aflu mai multe despre vechiul proiect .

 


Re: Pasaj Subteran Piata Sudului andrei11

OK, dar numai pentru istorie. Sigur nu mai este cazul acum. Noul proiect vad ca respecta trama stradala - asa cum am spus, nu este cazul sa te agiti. Cele 3 blocuri la care ai facut referire sunt si vor ramane la locul lor. Cred ca stii, vezi ca la pagina 1 al acestui topic este postata schita pasajului si blocurile respective sunt departe de zona de santier - chiar foarte departe.
9-5-2010 3-47-42 PM.jpg (116.56 KB; downloaded 4749 times)

 


Re: Pasaj Subteran Piata Sudului truscamihai

Ce ai  incercuit acolo cu culoare neagra a fost pana anul trecut scoala pt elevi cu probleme mintale , de cateva luni a revendicat o persoana acel spatiu si a facut o terasa " Terasa SUN " sau ceva asemanator are numele . Sediul politiei comunitare este in Blocul nr 1 , ( sau mai bine zis blocul cu posta ) .

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj Subteran Piata Sudului darknight

Stie cineva daca incepe la primavara ? Sau chiar mai devreme?

 


Re: Pasaj Subteran Piata Sudului subway guru

Se doreste cu finantare europeana, deci trebuie sa treaca mai intai de 'furcile caudine'...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 328
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Subteran Piața Sudului (INAUGURAT 23.07.2017)  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use