Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor

302 posts, 130008 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Trenurile CAF punmeister

GPS wrote:
Pe You Tube apare un interviu DIGI24 din 2012 in care șobolanii spuneau lucruri de genul: noi nu mazgalim pe geamuri, ne place underground!

Da era un interviu al emisiunii Din Interior cu un psiholog care le-a luat interviu unor grafferi.
GPS wrote:
Plus ca tot in interviu apare nu știu ce director care spune ca ăștia mâzgălesc doar trenuri vechi!

Directorul la vremea aceea era Udriste... Gheorghe Udriste a.k.a mascariciul.
GPS wrote:
P.S.: Dacă astea sunt trenuri vechi, IVA-urile ce  :twisted:  mai sunt :?:  :!:

Era de pe vremurile cand grafferii mazgaleau doar IVA, ca la vremea aceea IVA era la ordinea zilei pe M3 plus cateva BM-uri, ca sa nu mai zic ca atunci grafferii detestau BM-urile.

aztec wrote:
Poate ar trebui topic separat... sa nu "vopsim" si noi topicul asta..
Ca as avea si eu de spus multe pe subiect...

Avem un topic unde aerosolul e la ordinea zilei, adica acesta.
Totodata as ruga un moderator sa ne mute discutiile aici.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile CAF GPS

Da celelalte informații nu le știam!
Mulțumesc pentru completare! :D

 


Re: Trenurile BM2/BM21 BodoMinea

Ne plângeam de grafferi prin alte topicuri, dar ia uitați ce wholetrain a făcut Vodafone cu Haga...  :evil:





Ca tramvaiele RATB cu reclame la diferite cluburi.

 


Re: Trenurile BM2/BM21 andrei11

Da, dar asta e o actiune controlata.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor aztec

Ce este in filmuletul de mai sus macar este platita, teoretic Metrorex incaseaza ceva bani pe asta, este platita atat colantarea cat si decolantarea.
Teoretic prin banii incasati Metrorex ar trebui sa ofere servicii mai bune....bla-bla. Fireste se pierd in buget.. si se cheltuie pe altceva, daca nu este barter, de genul reclama contra abonamente,...
Dar sa revenim la creaturile din neolitic. Ca acolo se vopseau pesterile ca si exprimare artistica...
Eu nu inteleg de ce nu se poate face nimic contra lor.
Care este deosebirea intre a merge pe strada si a intepa cauciucurile la masina, a sparge un geam la case si a vopsi peretii/masini/stalpi/statui etc.. cu spray.
De ce sunt tolerati, pt ca eu cred ca sunt tolerati.
De ce nu sunt condamnati penal si cu inchisoare pt distrugere?
Pt ei o fi o joaca cretina.. dar pt cel ce se trezeste a 30-oara cu peretele cladiri proaspat renovata mazgalit nu cred ca mai poate fi privita ca joaca.
Sincer sunt parinte. Daca l-as prinde pe copil ca ar face din asta ca si pasiune, cred ca l-as bate de ar tine minte toata viata, chiar daca sunt contra violentei.
Ca posesor de obiect vopsit.. l-as vopsi pe impricinat cu o vopsea care sa tina luni intregi si nu poata fi inlaturata...pana si in gaura c***lui. Si apoi chemati si alti posesori de obiecte vopsite ... sa faca ce cred ei e cuvant.
Ca metrorex nu este capabila sa-si asigure perimetrul.. e foarte grav. Noi ne plangem prin presa ca a  cazut un surub si prezinta cateva crapaturi superficiale o perna de aer... dar se poate accesa o rama de metrou de oricine, fara probleme.
Si mai vorbim de siguranta.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor punmeister

@aztec
Indiferent de orice stituatie, nu trebuie sa recurgi la violenta. Copiii care ii vezi ca mazgalesc peretii cu sprayuri sau markere sunt niste copii teribilisti care habar nu au ce fac, care au vazut la altii. Normal il ei pe cale amiabila, ii explici ca ceea ce face este un gest de vandalism. Ca daca il bati, maine poimaine se  fereste ca de :evil: de parinte, adica dintr-un bine faci un rau mai mare.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor aztec

Parintii copiilor astia, care mai sunt copii...sunt imbecili.
Pt ca ei ii finanteaza, pt ca ei stiu ce fac copii si ii lasa, si daca nu stiu, pt ca nu stiu.
Si ma repet, vinovati sunt politistii, pt ca sunt tolerati.
Pt ca daca te duci sa reclami un astfel de incident... esti pus la coada clasamentului importantei unei reclamatii si clasata ca autor necunoscut.
Ma intreb cate reclamatii penale de distrugere-acces fraudulos/vandalizare o fi facut metrorexul pana acum, sau se multumeste ca firma de paza e obligata sa curete?
Identic si RATB-ul.
Bine.. si legea e tampita.. de fapt o amenda extrem de mica. Si nici nu se vrea.

Si totusi "joaca asta a copiilor teribilisti "ne loveste pe toti la buzunar, chiar daca nu vedem imediat.
Firma de paza plateste inlaturarea efectelor, chltuieli care sunt incluse in contract. Deci contract mai mare.. Metrorex de fapt e "obligata" sa plateasca (cat de fapt?) firme de paza ce sa aiba grija sa nu se vandalizeze ramele...sute de paznici.



Si lista poate continua..pt ca vine un imbecil cu un spay de 7 lei si tu cheltuiesti sute in cel mai bun caz sa stergi ce face prostul....

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor andrei11

Copii ? Ai  :evil: copii, copil esti pana-n 14 - 15 ani.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor 133 313

Uite de asta tin depourile cu dintii de vagoane.
112, vagon care a rezistat eroic pe otelul rosu in linia 1, cea mai lunga si mai asediata de trafic a iesit din Dudesti impecabil si acum la Colentina nu doar ca umbla in continuare busit lateral fata si rugina se extinde ci se umple si de mazgaleli.
112
IMG537.jpg (100.38 KB; downloaded 4917 times)
IMG539.jpg (103.7 KB; downloaded 4914 times)

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor misterr

TOP: Care sunt cele mai vandalizate autobuze şi tramvaie RATB. Cât pierde Regia din acest motiv

Deşi pierderile cauzate de acte de vandalism au fost mai mici în 2015, la RATB, faţă de 2014, Regia a pierdut aproape 1 milion de lei în anul care a trecut din cauza călătorilor care au provocat pagube în mijloacele de transport, fiind înregistrate 269 de astfel de cazuri. Autobuzele cel mai des distruse sunt cele de pe linia 116, 104 şi 202. În ceea ce priveşte tramvaiele, cel mai mult au avut de suferit, printre altele, cele de pe liniile 11, 41 şi 32. Când vine vorba de troleibuze, primele care ocupă topul celor vandalizate sunt 65, 62, 66, 69 şi 86.

Regia anunţă că pierderile cele mai mari au fost înregistrate, în 2015, la autobuze, respectiv 685.352,34 lei, valoare care este cu 26,95% mai mică decât în anul 2014. Mai precis, numărul actelor de vandalism săvârşite în autobuze a scăzut de la 304 în 2014 la 269 în 2015.

Pagubele suferite de autobuze constau în 252 parbrize şi geamuri sparte la autobuze, valoarea acestora ridicându-se la 659.502,87 lei.

Autobuzele vandalizate cel mai des sunt cele de pe liniile: 116 (12 cazuri), 104 şi 202 (câte 11 cazuri), 335 şi 381 (câte 9 cazuri), 141 (8 cazuri), 139 şi 330 (câte 6 cazuri), 101, 102, 117, 133, 336, 655 (câte 5 cazuri) şi 123, 112, 178, 226, 232, 331 (câte 4 cazuri).

11 cazuri de vandalism au fost produse pe liniile preorăşeneşti, o frecvenţă mai mare fiind înregistrată pe liniile 408 (Ghencea – CFR Domneşti) şi 438 (Depoul Alexandria - Bragadiru).

În privinţa troleibuzelor şi tramvaielor, pierderile suferite ca urmare a actelor de vandalism au fost în valoare totală de 82.517,14 lei (8,83% din valoarea pe regie), adică aproape jumătate faţă de anul 2014, cu toate că numărul cazurilor a scăzut cu numai 20,57%, de la 141 în anul 2014, la 112 în anul 2015. Principalele pagube provin din spargerea de geamuri şi parbrize (79, în valoare de 43.006,02 lei), precum şi din distrugerea validatoarelor Sistemului Automat de Taxare (12, în valoare de 27.769,46 lei).

Depourile care au înregistrat cele mai mari pierderi ca urmare a actelor de vandalism, au fost Alexandria şi Dudeşti – la tramvaie, iar la troleibuze: Bucureştii Noi şi Bujoreni.

Zonele în care au fost vandalizate cel mai des tramvaie sunt Şos. Petricani, Terminal "Şura Mare", Bd. Timişoara/Vasile Milea, Calea Rahovei, Teminal "Mezeş", Terminal "Piaţa Presei Libere", Şos. Progresului, Şos. Alexandriei, Terminal "Complex RATB Titan".

Dintre troleibuze, cele mai multe vandalizări au suferit cele care circulă pe Calea Grivitei, Str. Reşiţa, Bd. Iuliu Maniu, Drumul Taberei. Cel mai des vandalizate sunt tramvaiele de pe liniile 11, 41, 32, 1, 25, 45, 10, 24, 47 şi 16, precum şi troleibuzele liniilor 65, 62, 66, 69 şi 86.

Raportând cele 381 cazuri de acte antisociale îndreptate asupra tramvaielor, troleibuzelor şi autobuzelor la numărul zilelor din an, rezultă că, pe lângă reviziile şi reparaţiile planificate, în medie, în fiecare zi, cel puţin un vehicul a necesitat intervenţii suplimentare de remediere a avariilor.

"În anul 2015, valoarea pagubelor produse Regiei a fost de 934.100,34 lei, cu 24,82% mai puţin decât în anul 2014. Numărul actelor de vandalism a scăzut cu 13,56%, de la 1.077, în anul 2014, la 931 în 2015. Scăderea faţă de anul trecut a acestor acte antisociale şi, implicit, a pagubelor suferite, este un efect al colaborării RATB cu Poliţia Transporturi şi cu Jandarmeria. În perspectivă, RATB intenţionează o colaborare mai strânsă cu cele două instituţi, dar şi cu Poliţia locală.", explică reprezentanţii RATB.

"Pe lângă pagubele rezultate din înlocuirea pieselor distruse, RATB a pierdut şi în urma imobilizării şi a curselor neefectuate de către vehiculele avariate care au trebuit să fie retrase din trasee înainte de terminarea programului. RATB îi roagă pe călători să îşi exprime spiritul civic, în sensul de a anunţa imediat, la numărul de telefon 112, orice manifestare anti-socială.", îndeamnă sursa citată.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor 133 313

Dati CA-uri la Colentina...  :twisted: Sunt curios daca or sa reusesca performanta sa-l scoata pe 063 in traseu pictat gata.
IMG570.jpg (152.17 KB; downloaded 4757 times)

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor florin

Dacă îl mai scot, poate încep direct să-l descompleteze!  :twisted:

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor ByOnu

Pai la asemenea paza, cred ca pot sa-mi scot si catelul la plimbare prin Depoul Colentina, eventual si cu un picnic intre sine si nu-mi zice nimeni nimic. Pana acum cateva luni nu exista aceasta problema. Daca vad ca se intra ca in branza, spre deosebire de celelalte depouri, de ce nu se iau masuri? Paza este externalizata la RATB? Daca da, sunt buni de plata.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor punmeister

Sunt si tramvaie lasate peste noapte la capat de linie, unde iti imaginezi ca acolo sunt lasate de izbeliste.
Sfanta Vineri
12132954_440047772853121_880127693_n.jpg (53.25 KB; downloaded 4639 times)

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420986 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use