Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura pentru sport și agrement din București

 

Topic: Parcul Regele Mihai I (Parcul Herăstrău)

248 posts, 65632 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 
 

📖 Pagination options
Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor Florinds

Am fost si eu acum vreo doua weekend-uri si m-am mirat cat de multi oameni sunt. De obicei pustanii merg cu viteza si nu ii intereseaza ca mai sunt si batrani, copii etc. Pustii  astia parca sunt autisti cu totii.

 


Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor Gabi23

Primăria Capitalei dorește să extindă Parcul Herăstrău

Consilierii generali ai Capitalei au adoptat, luni, o hotărâre prin care solicită Guvernului trecerea unei suprafețe de teren de 4,2 hectare din domeniul public al statului și administrarea Ministerului Afacerilor Externe în domeniul public al municipiului București și administrarea CGMB prin Administrația Lacuri Parcuri și Agrement.
Astfel, suprafața respectivă, care reprezintă o secțiune din terenul situat în Șoseaua București-Ploiești nr. 2B, ar urma să fie amenajată ca parc, fiind alipită ulterior Parcului Herăstrău.
În expunerea de motive, semnată de primarul general, Gabriela Firea, se arată că prin alipirea acestui teren la Parcul Herăstrău și amenajarea sa va fi mărită suprafața spațiilor verzi din Capitală.
În raportul de specialitate se menționează că, potrivit Administrației Lacuri Parcuri și Agrement București, terenul respectiv este liber de construcții, dar nu este îngrijit corespunzător, vegetația este neîntreținută pe zone întinse, sunt depozitate gunoaie, iar gardul este distrus.


Sursa: AGERPRES/(AS, A — autor: Irinela Vișan, editor: Mirela Bărbulescu, editor online: Ada Vîlceanu)
https://www.agerpres.ro/social/2017/01/...u-20-24-01

 


Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor Florinds

In sfarsit o veste buna, sa vedem care este contramasura... Ce teren din parc se pregateste sa vanda sau pentru care sa acorde vreo AC. Am ajuns la varsta la care nu mai cred in Mos Craciun. :)

 


Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor shoppy

Deci astia vor sa le dea MAPN o bucata din Clubul Diplomatilor?

 


Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor abc_XC

La adresa Sos. Bucuresti - Ploiesti nr. 2B este Clubul Diplomatilor, dar anul trecut in presa au aparut discutii despre terenul aflat peste lac fata de Clubul Diplomatilor, delimitat de Sos. Nordului, calea ferata si lac. Acel teren chiar este lasat de izbeliste, este zona verde deoarece cresc copaci, dar nu beneficiaza de nici o ingrijire sau amenajare.

 


Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor shoppy

Pai atunci sa spuna Soseaua Nordului 104 / Elena Vacarescu 75, nu cumva sa fie vorba de paduricea asta: http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=44.48...0&z=17&m=b

 


Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor abc_XC

PMB: Municipalitatea a prevazut bani in buget inca de acum 2 ani pentru construirea unei pasarele pietonale peste Herastrau, insa Ministerul Transporturilor nu si-a dat avizul

Primaria Municipiului Bucuresti a incercat inca din anul 2015 sa gaseasca o solutie sigura pentru pietonii si biciclistii care traverseaza neregulamentar parcul Herastrau pe podul de cale ferata. Desi ALPAB avea prevazuti bani in buget pentru constructia unei pasarele, Ministerul Transporturilor nu si-a dat avizul pentru realizarea acesteia. Din pacate, aceasta situatie are urmari neplacute, intrucat seria accidentelor produse in acea zona continua.

Parcul Herastrau, in suprafata de 110 ha, este impartit in doua zone de-o parte si de cealalta a lacului. In ambele zone ale parcului au fost amenajate alei pietonale si piste pentru biciclisti. In pofida semnalizarii "Accesul interzis", trecerea pietonilor si a biciclistilor de pe un mal pe celalalt al lacului Herastrau, respectiv intre cele doua zone ale parcului, se face pe langa calea ferata Bucuresti-Constanta, pe podul de cale ferata.

Urmare a numeroaselor reclamatii ale cetatenilor care au semnalat atat pericolul traversarii caii ferate in aceasta zona, cat si accesul dificil pe podul de cale ferata (scari cu trepte si unghi de inclinare mare, atat la urcare cat si la coborare, care fac imposibila trecerea persoanelor cu dizabilitati locomotorii si dificila trecerea peste calea ferata a biciclistilor si a parintilor cu copii in carucior), Primaria Municipiului Bucuresti, prin Administratia Lacuri, Parcuri si Agrement Bucuresti (ALPAB) a prevazut in buget, inca din anul 2015, fondurile necesare pentru intocmirea studiului de fezabilitate in vederea construirii unei pasarele pietonale peste lacul Herastrau in aceasta zona. Tot in anul 2015, prin mai multe adrese, ALPAB a solicitat Ministerului Transporturilor avizul de principiu privind amplasarea unei pasarele pietonale si distanta minima la care se poate apropia cu aceasta de podul de cale ferata.

Atat in 2015, cat si in anul 2016, Ministerul Transporturilor a refuzat propunerea Municipalitatii, argumentand ca solutia propusa nu se incadreaza in regulile privind amplasarea si autorizarea constuctiilor in zona de protectie a caii ferate.

Sursa este Primaria Municipiului Bucuresti:http://www.pmb.ro/pmb/comunicate/presa_com.php?msj=6528
Eu totusi nu inteleg de ce ALPAB si PMB nu cauta un alt amplasament, sau de ce nu fac un pod metalic la nivelul malului, sub podul de cale ferata, deschiderea este maxim 10-12 metri. Bine, ar trebui sa fie ceva mobil ca sa poata trece cu vaporasele si mutat si acel gard cativa metri pe cealalta parte a podului. Mi se pare ca se cauta o scuza, nu o solutie reala la problema.

 


Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor andrei11

:?:
Sper ca nu vorbiti serios.
Ce are Ministerul Transportului cu toata afacerea asta ? Sa se construiasca un alt pod paralel cu podul CFR pentru pietoni / biciclisti. Deschiderea e mica, nu pune probleme. Si nici nu trebuie sa fie mobil, sa se construiasca la inaltimea podului CFR.
3-10-2017 12-16-58 PM.png (1.51 MB; downloaded 3288 times)

 


Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor shoppy

Pai terenul pe care este CF si cativa metri pe fiecare parte este in proprietatea MT.

 


Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor abc_XC

Daca il faci la fel de inalt ca podul CFR trebuie sa-l faci tot cu trepte, ca nu prea ai unde sa faci o rampa langa terenul de golf, portiunea dintre lac si terenul de golf e ingusta. Iar diferenta de inaltime e destul de mare.

 


Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor andrei11

E clar ca nu se vrea. Sa se duca cati metri e nevoie, eventual sa mai puna un stalp / doi daca e cazul. Iarna lacul e gol, nu e nicio problema sa construiasca stalpi. Podul << Bolta Rece / Parcul Sub Arini / Sibiu >> cu deschidere suficient de mare. Dar asa cum am spus, daca le e frica de deschidere sa mai puna un stalp / doi.
3-10-2017 12-24-04 PM.png (942.05 KB; downloaded 3290 times)

_________
Ei n-ai cum sa-i faci rampa.
1)  Iei ceva metri din terenul de golf.
2) Faci rampa in spirala sau chiar o incepi de deasupra lacului.
___________
Câteodată chiar am impresia ca suntem batuti in cap.  ( Nu voi, astia de fac proiecte ). Asa cum am spus lacul se goleste iarna mare lucru sa facem niste stalpi pentru rampa deasupra lacului. Si sa evit replica urmatoare, exista si spatiu suficient pentru vaporase. Stalpii respectiv se feresc cu niste chestii de genul :
agigea.png (1.12 MB; downloaded 3288 times)
oi.png (1.5 MB; downloaded 3298 times)

 


Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor shoppy

Evident PMB vrea sa se lipeasca de podul CF ca sa beneficieze si de deschiderea minima si de rambleurile CF, iar zona propusa de Andrei este plina de conducte care traverseaza si ele lacul.

 


Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor andrei11

E cum stiti voi, pe acolo cred ca am fost maxim de vreo 3 ori  cand chiuleam de la liceu, inPaleozoicul timpuriu  :D . Oricum problema cred ca e rezolvabila.

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor ClaudiuL

Rezolvarea este simpla : CFR inchide accesul pe pod pentru a asigura zona de protectie a CF si apoi sa vedeti cum se va face pasarela in regim de urgenta.
Pacat ca nu au inchis dupa primul accident.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura pentru sport și agrement din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use