Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai

120 posts, 15112 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai zapacitu

Aia clar nu se poate face decat daca bucata orizontala este tunel, deci nu cred ca are rost sa o lasam aici.

 


Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai ByOnu

Cum adica nu are rost sa o lasam aici?

Esti constient ca extinderea la Baneasa este unul dintre cele 4 proiecte pentru ca sunt in lucru acum SF-urile, nu?

Lotul 3 vizează prelungirea liniei de tramvai cu aproximativ 1,4 km între str. Grațioasa şi complexul comercial Băneasa

 


Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai shoppy

Schema este propunerea unui membru, nu are rost sa o stergem, chiar daca se dovedeste a fi gresita.

 


Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai zapacitu

Am discutat amplu chestia asta, concluzia era ca nu e fezabila. Asteptam SF-urile si vedem.

 


Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai ByOnu

[MESAJ UTIL] Trecere în revistă a intențiilor oficiale / proiectelor de extindere a rețelei de tramvai:


ianuarie 2023: Studii de fezabilitate (SF) în curs de elaborare pentru:
- Piața Unirii (Str. Sf. Vineri - Bd. Regina Maria)
- Inel median de est (secțiunea Bd. Basarabia - Șos. Giurgiului, via. Bd. Grigorescu – Hațieganu – Vitan-Bârzeşti – Str. Luică)
- Complex Comercial Băneasa
- Complex Comercial Colosseum

IMPORTANT: AM ATAŞAT ACESTUI MESAJ CAIETELE DE SARCINI CS PENTRU ACESTE 4 PROIECTE.



Prevăzute în diverse documente oficiale, în diverse momente de timp:

În planurile urbanistice zonale (PUZ) pentru construcția Inelului Median Rutier de Nord, Tronsoanele de referință 2 și 3, din anul 2011, reactualizate în 2014:
- Conectare Str. B. Văcărescu - Bd. D. Pompei
- Extindere Șos. Petricani - bariera CFR Pertricani M800 - viitoare dezvoltare urbană cuprisă între Șos. Petricani și A3

În planul urbanistic zonal (PUZ) al Primăriei Capitalei pentru lărgirea Bd. Prelungirea Ghencea, din anul 2019:
- Extindere Bd. Prelungirea Ghencea, inclusiv Park & Ride Domnești/Ghencea

În planul urbanistic zonal (PUZ) al Primăriei Capitalei pentru construcția viitorului Spital Metropolitan de pe Șos. Pipera, din anul 2019:
- Extindere Bd. D. Pompei - Șos. Pipera - Terminal Spital Metropolitan

În planul urbanistic zonal (PUZ) pentru construcția secțiunii Str. Brașov - Șos. Alexandriei din Inelul Median Rutier de Vest, din anul 2020:
- Străpungere Str. Brașov - Șos. Alexandriei

În Hotărârea de Consiliu Local a Primăriei Sectorului 2, din anul 2021, reconfirmată public în 2022:
- Str. Doamna Ghica
- Șos. Vergului

În Hotărârea de Consiliu Local a Primăriei Sectorului 2, din anul 2021:
- Orașul Pantelimon
(avem subiect dedicat pentru discuții)

În Studiul Primăriei Sectorului 3 pentru proiectul Pasajului rutier suprateran IKEA Pallady / STB Titan / str. N. Teclu, din anul 2021:
- Complex Titan - rond A2


Incerte/neprecizate/orizont îndepărtat de timp:
- Inel median de vest (secțiunea Șos. Alexandriei - Șos. Giurgiului)
- Străpungerea Berzei - V. Pârvan - B.P. Hașdeu - Uranus - Piața de Flori - G. Coșbuc
CAIET DE SARCINI LOT 1.pdf
CAIET DE SARCINI LOT 1.pdf (5.17 MB; downloaded 96 times)
CAIET DE SARCINI LOT 2.pdf
CAIET DE SARCINI LOT 2.pdf (5.22 MB; downloaded 76 times)
CAIET DE SARCINI LOT 3.pdf
CAIET DE SARCINI LOT 3.pdf (5.83 MB; downloaded 175 times)
CAIET DE SARCINI LOT 4.pdf
CAIET DE SARCINI LOT 4.pdf (5.65 MB; downloaded 68 times)

 


Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai orex

Lot 3 bani aruncati pe apa sambetei! :yes:

 


Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai Zetterberg

orex wrote here:
Lot 3 bani aruncati pe apa sambetei! :yes:

I-auzi..

Dar parcă noțiunea de P&R era ceva bun, acum nu mai e?

 


Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai shoppy

Acolo trebuie un terminal, P+R si statie pe M800.

 


Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai ByOnu

Hai sa nu vorbim in loturi, ci sa spunem clar si raspicat -- cu ARGUMENTE -- la ce ne referim si ce anume sustinem. Nu imi plac ghicitorile.

orex wrote here:
Lot 3 bani aruncati pe apa sambetei! :yes:

 


Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai orex

Citeste ce-i in CS prevazut a se edifica pentru lotul 3 si apoi discutam dacă coțcăria (cu sensul de impostură) are rost! ;)
In rest, bagi autobuze electrice (simple, articulate, dublu articulate) unde vrei tu, pana unde pot ele! :yes:

 


Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai ByOnu

Daca te referi la solutia tehnica propusa pentru extinderea la mall (respectiv "catenara la sol" si linie simpla - parca), nu imi place si cred ca se pot cauta mai multe solutii pentru a "trage" o cale dubla cu fir aerian pana acolo.

Daca insa te referi la extinderea tramvaiului, ca principiu, esti in eroare. Centrul de interes este la mall. Aero Baneasa este o zona moarta in realitate, fara obiective de interes si fara prea mult trafic pietonal pe care sa-l genereze.

Autobuze (electrice) care sa ce? Care sa dubleze tramvaiul 6km pe Barbu Vacarescu doar pentru a mai merge o statie? 605 (si acum 330) a avut un succes enorm tocmai prin deservirea acestei relatii. Lumea vrea la centrul comercial ...fara transbordari. Fie ca isi fac cumparaturile la Carrefour, ca au iesit la un film sau ca lucreaza acolo, oamenii vor acolo, iar pentru a ramane atractiv si pentru a justifica investitia in modernizarea liniei, tramvaiul trebuie sa ajunga acolo. Astazi, 5-ul pe Aerogarii, din cate am observat, este o cutie goala care se umple pana la refuz doar pe relatia Sos. Pipera - Stefan cel Mare.

Limitarea tramvaiului la Aero Baneasa este, in esenta, sabotarea atractivitatii lui. Daca orasul se extinde, iar punctele de interes se schimba, atunci si retelele de transport public trebuie sa o faca odata cu el. Iar extinderea transportului public nu inseamna inghetarea in timp a tramvaiului / troleibuzului si dublarea cu autobuze (fie ele electrice sau plutitoare).

 


Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai Costin

orex wrote here:
Citeste ce-i in CS prevazut a se edifica pentru lotul 3 si apoi discutam dacă coțcăria (cu sensul de impostură) are rost! ;)
In rest, bagi autobuze electrice (simple, articulate, dublu articulate) unde vrei tu, pana unde pot ele! :yes:

Ti s-a cerut un argument si ai emis o opinie. E ok sa ai opinii, dar macar emite-le ca atare (eu cred ca...) nu ca adevăruri absolute (e o impostura,  sa se faca altfel), ca atunci mesajul aluneca spre trolling, penalizabil conform regulamentului.

 


Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai shoppy

Dacă tot ți-ai investit timpul ca să citești ditai documentația și ai găsit o tâmpenie atunci numește-o, câștigam timp cu toții, nu spune "este o tâmpenie, du-te și citește și tu".

 


Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai TrainWrecker

Deci, inteleg din mesajul lui @ByOnu ca se vrea linie simpla pe extinderea Gratioasa - Mall Baneasa? Daca da eu zic ca e o decizie proatsa din partea STB-ului.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421826 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use