MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stația Mihai Bravu

10 posts, 2078 views
Stația Mihai Bravu cris_m

Din colectia domnului Andrei Barsan, postate pe blogul personal www.abujie.ro
Mihai Bravu
t123-2331_IMG-980x480.jpg (229.58 KB; downloaded 4637 times)
t-123-2334_IMG-980x480.jpg (171.58 KB; downloaded 4634 times)

 


Stația Mihai Bravu Gabi23

”Mihai Bravu” este o stație construită prin metoda execuţiei în săpătură deschisă. A fost inaugurată la 28 decembrie 1981.
Nu știu dacă s-a mai discutat subiectul pe forum, știe cineva de ce această stație accesele nu au acoperiș realizat la momentul construcției? (situația este prezentă la mai multe stații). Cred că ar fi o investiție bună realizarea unora pentru protecția călătorilor la condițiile meteo nefavorabile...
Stația Mihai Bravu - 07.01.2023 (1).jpg (351.89 KB; downloaded 2115 times)
Stația Mihai Bravu - 07.01.2023 (2).jpg (468.5 KB; downloaded 2115 times)
Stația Mihai Bravu - 07.01.2023 (3).jpg (447.25 KB; downloaded 2115 times)
Stația Mihai Bravu - 07.01.2023 (4).jpg (441.13 KB; downloaded 2115 times)

 


Re: Stația Mihai Bravu Gabi23

O fotografie cu un tren direcția Republica, preluată de pe siteul: https://etimpu.wordpress.com/2011/02/12/ ... curesti/
statie-de-metrou-mihai-bravu-bucuresti.jpg (295.19 KB; downloaded 2111 times)

 


Re: Stația Mihai Bravu STB Spotting 21

Gabi23 wrote here:
Cred că ar fi o investiție bună realizarea unora pentru protecția călătorilor la condițiile meteo nefavorabile...
Intr-adevar, nu cred ca sunt primul care se confrunta cu problemele la ploaie, ninsoare, in urma carora suprafata devine extrem de alunecoasa.... S-a intamplat sa cobor la statia asta acum 3 saptamani cand a fost ninsoarea abundenta in oras si era foarte usor sa te dezechilibrezi. Macar niste nisip sa fi fost presarat pe acolo.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Mihai Bravu sab

Cum sa presare nisip? Se presară substanțe speciale contra inghetului, nu nisip.
@Gabi23
S-a discutat indelung subiectul. Toate stațiile din zona centrala/semicentrala nu au fost prevăzute cu copertine din cauza aspectului inestetic al acestor "acoperisuri" . In cartierele muncitoresti nu conta aspectul și s-au construit copertine peste tot.

Ce mi se pare mie interesant la aceasta stație este ca a rămas printre puținele fără lift. Probabil ca structura nu permite o asemenea lucrare, cu toate  ca toate celelalte statii "gemene", construite după același proiect (Grozavesti, Poenaru, Timpuri Noi), au lift. Chiar și la Apărători s-a găsit o soluție.

 


Re: Stația Mihai Bravu cris_m

Mie nu prea imi seamana cu Grozavesti sau Timpuri Noi, mai degraba seamana cu Eroilor sau Obor. Problema principala este ca balcoanele de acces nu se afla deasupra peroanelor, ci la capetele acestora. Este extrem de complicat de facut lift, ar insemna sa reduca din scari undeva...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Mihai Bravu sab

Exista mici diferențe, însă in esență este fix același proiect  la toate statiile cu peroane laterale enumerate. Eroilor si Izvor sunt unicat, iar despre fostele stații de tramvai Obor și Muncii nu discutam. Ma rog,la Eroilor poți sa vezi și o stație laterala formata din liniile 1 și 2...
Cu sau fără balcoane, la celelalte statii s-a găsit solutie. Inclusiv la Apărători, unde s-au construit acele "buzunare" în lateral.
Mihai Bravu cred ca este singura stație cu adevărat de metrou fără lift. Nu vorbim de fostele stații de tramvai, inca o data.  .

 


Re: Stația Mihai Bravu Gabi23

Mihai Bravu
20240111_213104.jpg (1.65 MB; downloaded 1028 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Mihai Bravu sab

Operațiune de înlocuire a travertinului cu tencuiala + lavabila, probabil, la accesul B.
20240414_084807.jpg (1.83 MB; downloaded 396 times)
20240414_084820.jpg (1.34 MB; downloaded 396 times)

 


Re: Stația Mihai Bravu Budy187

Pacat. In loc sa curete chimic piatra au ales varianta cea mai ieftina. A cheap shot is a cheap shot ! Eu l-as trece la capitolul "regres".

 


Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 421058 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use