Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTroleibuze STB

 

Topic: Solaris Trollino 12M

665 posts, 183869 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: Solaris Trollino 12M Cezar210

Pentru cine nu știa deja, troleibuzele circulă pe autonomie de pe Bd. Iuliu Maniu până la Complex Apusului și înapoi. Captatorii sunt coborâți automat, la fel și ridicați, unde sunt ghidați de două pâlnii montate pe fir pentru a nimeri exact pe acesta.
IMG_4193.jpg (1.62 MB; downloaded 3557 times)
VideoCapture_20240219-213217 (1).jpg (1.06 MB; downloaded 3547 times)

Pe unele troleibuze (cât și pe unele autobuze) am văzut inscripția ”Fosta linie 336”, ceva foarte inteligent, mulți călători fiind obișnuiți cu linia de autobuz ce a circulat aproape trei decenii.
IMG_4244.jpg (1.62 MB; downloaded 3558 times)

În încheiere, o imagine cu ecranul interior și una cu ecranul unui validator.
IMG_4248.jpg (1.76 MB; downloaded 3558 times)
IMG_4249.jpg (1.47 MB; downloaded 3558 times)

 



Re: Solaris Trollino 12M idk_vlad

O curiozitate: se simte din troleibuz cuplarea/decuplarea capatorilor de la rețea?

 


Re: Solaris Trollino 12M valy

Doar se aude un troncănit.

 


Re: Solaris Trollino 12M virgil23

Un mic film din primul weekend al noilor troleibuze pe linia 93.



 


Re: Solaris Trollino 12M reiny2000

Am mers și eu cu ele ieri pe 93. Câteva impresii:
- Silențioase, atât la interior cât și la exterior
- Dispunerea scaunelor mai bună decât la Irisbus Citelis
- Scaune foarte confortabile, să vedem cât de bine le curăță
- Ferestrele mari și luneta dau senzația de spațiu deschis
Totuși a avut loc un incident când eram la Orizont. După ce a făcut stația captatorii au intrat pe rețeaua spre Răzoare (probabil din cauza macazului antic), așa că șoferul a trebuit să oprească în mijlocul drumului și să se dea jos ca să-i repoziționeze. În astfel de cazuri nu ar putea să meargă pe autonomie până la următoarea stație?

 


Re: Solaris Trollino 12M WT_fan06

În cazul decuplării neintenționate ce se întâmplă? Trece automat pe baterii? Există un "delay" de câteva secunde (pentru cazurile când trece peste încrucișări / separatoare) și apoi trece pe baterii? Sau șoferul trebuie să comute manual pe modul autonom?

Dacă trece automat pe baterii, atunci logic ar fi să continue până la următoarea stație, pe baterii.

Dacă NU, atunci nu sunt sigur... Pe de o parte troleibuzul ar trebui să elibereze cât mai repede drumul, nu să rămână în drum. Pe de altă parte, un ciclu scurt de încărcare-descărcare în plus pentru câteva sute de metri nu este ideal...

 


Re: Solaris Trollino 12M BGP2597

E plauzibil ca șoferii să fie instruiți să nu folosească autonomia în cazuri de genul și să mute captatorii manual tocmai pentru a nu face cicluri scurte?

 


Re: Solaris Trollino 12M reiny2000

Eu m-am gândit în primul rând la siguranța șoferului și în al doilea rând la trafic. Dacă ciclul scurt de încărcare/descărcare nu este ideal atunci traseele inițiale pe care trebuiau să intre aceste troleibuze nu au sens.

 


  • Pok
  • Posted:
  •  

Re: Solaris Trollino 12M Pok

La Brașov mi s-a întâmplat să merg cu un Solaris 18S, au deraiat troleele cam la 50% din traseul către zona fără rețea, șoferul pur și simplu a comandat decuplarea din mers - nici o încetinire n-a schițat și a mers așa mai departe.
A făcut ~60% din traseu "fără rețea".

 


Re: Solaris Trollino 12M SirVlady

5404 a beneficiat de un update de un soft, spațierea textului îmbunătățindu-se pe firma frontală, pe firma laterală însă a rămas la fel. Mai sunt și alte Solaris care au beneficiat de acest update, unele prin 93, dar nu am văzut care sunt.
Solaris Trollino 12 IV Medcom #5404 (61) - Universitate - 20.02.2024.JPG (1.94 MB; downloaded 2457 times)

Urmează și monologul meu legat de aceste troleibuze, cu o galerie foto mai mare.  ;)

 


Re: Solaris Trollino 12M Chev Celios

Se poate face update oricand, chiar si cand acesta este in traseu. Deci pana la ora asta posibil deja toate sa fi primit update-ul.

 


Re: Solaris Trollino 12M ikarus13

Acest "update" se face automat din Thoreb ( la Solaris, ZTE, Imperio, MB Hybrid si Otokar). Trebuie resetata instalatia electrica(generalul de la baterii). La restul vehiculelor, cum ar fii MB euro3 si 4, aceste "update-uri" se fac la fiecare vehicul in parte cu ajutorul unui stick.

 


Re: Solaris Trollino 12M ByOnu

Ma uit la poza precedenta: vehicul spre Piata Rosetti afiseaza sus si mare APUSULUI.

Oh well, APRECIEZ enorm ca am scapat de cuvantul INUTIL "comercial". Ce "complex comercial" este la Apusului? 3 tarabe in soare si poarta o titulatura similara cu Baneasa. Daca fiecare butic a devenit complex comercial...

Complex Apusului este suficient (din partea mea Apusului ar fi perfect). Am remarcat update-ul acesta cu eliminarea cuvantului si la autobuzele de pe linia 61, nu se mai plimba textul pe afisaje. Pacat ca a fost nevoie de disparitia lui 336 pentru ceva atat de simplu.

Multe denumiri ar trebui simplificate.

 


Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Troleibuze STB  • 
Choose destination

Since our 2385 forum members have written 430477 posts in 5346 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use