Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Pasaj suprateran IKEA Pallady / STB Titan / str. N. Teclu (2022 - 2023)

64 posts, 12336 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj suprateran IKEA Pallady / STB Titan / str. N. Teclu Andrei98

Mie nu mi se pare nimic drept din imagini, totul e neregulat.

 


Re: Pasaj suprateran IKEA Pallady / STB Titan / str. N. Teclu omirica

cris_m wrote here:
Record-record, dar doar mie mi se pare ca sunt foarte valurite aceste pasaje?


Dacă vălurit înseamnă că rampele au declivități mari, da, e adevărat, cel puțin podul pe sensul de intrare în București.

 



Re: Pasaj suprateran IKEA Pallady / STB Titan / str. N. Teclu cris_m

omirica wrote here:
cris_m wrote here:
Record-record, dar doar mie mi se pare ca sunt foarte valurite aceste pasaje?


Dacă vălurit înseamnă că rampele au declivități mari, da, e adevărat, cel puțin podul pe sensul de intrare în București.


Nu, declivitatea e ceva normal la un pasaj suprateran. Problema e ca acea rampa nu e uniforma, ci are ca niste cocoașe...

 


Re: Pasaj suprateran IKEA Pallady / STB Titan / str. N. Teclu orex

N-or fi avut ”baetii” ultima ”tegnologie”, cu GPS, pentru controlul automat al cotei finale a stratului de asfalt si a grosimii acestuia pe finisorul de asfalt. Nu i-as condamna, ca situatii d-astea se intampla si la case mult mai mari, cu pretentii.
Mergi pe DEx 12, Slatina - Robanesti, si sa vezi ca pe anumite portiuni autovehiculul e ca barca pe valuri, si acolo se circula cu 120 km/h! ;)

 


Re: Pasaj suprateran IKEA Pallady / STB Titan / str. N. Teclu BGP2597

Am trecut pe aceste pasaje în acest weekend. Intr-adevar e o ușoară senzație de barcă pe val, dar nu deranjantă. În schimb mi se pare că rampele pasajului de pe sensul spre oraș au o declivitate foarte mare.

 


Re: Pasaj suprateran IKEA Pallady / STB Titan / str. N. Teclu cris_m

orex wrote here:
N-or fi avut ”baetii” ultima ”tegnologie”, cu GPS, pentru controlul automat al cotei finale a stratului de asfalt si a grosimii acestuia pe finisorul de asfalt. Nu i-as condamna, ca situatii d-astea se intampla si la case mult mai mari, cu pretentii.
Mergi pe DEx 12, Slatina - Robanesti, si sa vezi ca pe anumite portiuni autovehiculul e ca barca pe valuri, si acolo se circula cu 120 km/h! ;)

Daca era asfaltul era bine, problema e ca grinzile sunt foarte arcuite, eu nu am mai vazut niciodata sa fie asa pronuntata curbura lor...
Grinzi pasaj Ikea.png (1.7 MB; downloaded 1285 times)
Grinzi pasaj Ikea 2.png (1.7 MB; downloaded 1276 times)

 



Re: Pasaj suprateran IKEA Pallady / STB Titan / str. N. Teclu cris_m

Mie nu prea mi se pare iluzie optica... vazut si la fata locului. Am adaugat si a doua poza unde se vede si mai bine ceea ce zic.

 


Re: Pasaj suprateran IKEA Pallady / STB Titan / str. N. Teclu alexandru_gr

Nu e nicio iluzie optică chiar sunt arcuite.

 


Re: Pasaj suprateran IKEA Pallady / STB Titan / str. N. Teclu survola

Câtă vreme săgeata este în sus, nu e nici o problemă.

 


Re: Pasaj suprateran IKEA Pallady / STB Titan / str. N. Teclu shoppy

Orice grinda are "contra sageata", nu este nici una dreapta.
In weekend a incercat o cunostinta sa mearga cu masina personala la Ikea si si-a regretat indelung decizia, provizoratul de sub pasaj a creat un mega blocaj.

 


Re: Pasaj suprateran IKEA Pallady / STB Titan / str. N. Teclu cris_m

Atentie, nu am zis sa fie perfect dreapta, ma uitam si la alte pasaje din Bucuresti ca nu sunt perfect drepte, insa curbura este mult-mult mai lina...

 


Re: Pasaj suprateran IKEA Pallady / STB Titan / str. N. Teclu Andrei98

Am vazut mai multe discutii despre grinzile folosite de PS3 cum ca unele nu ar fi noi. Grinzile arcuite in felul asta de obicei se pun in varful pasajului dar la rampe sunt drepte.

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421198 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use