MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stațiile Piața Victoriei 1 și 2

137 posts, 44584 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Imagini vechi Piata Victoriei 2, Piata Romana andrei11

Nu cred ca detine cineva de aici asa ceva, de fapt exista si topic dedicat pentra statiile din Piata Victoriei, fix aici.
Probabil ca acolo va ajunge si prima poza care intradevar este unicat, si noi o asteptam de mult. De unde ai a II - a poza ? Seamana izbitor de mult ( usa aceea deschisa, fix patratelul de unde a fost facuta  poza ) cu fotografia colegului nostru # misterr de pe aceeasi pagina indicata mai sus.
Cat priveste afirmatia ta :
In primul rand vreau sa multumesc tuturor pentru toate informatiile de pe acest site, mi-au ajutat foarte mult pentru disertatie si diploma. m-a facut sa zambesc pentru ca - in ceea ce ma priveste - unele schite / desene pe care le-am realizat sunt gresite. Am in lucru altele, dar stii cum stam cu timpul. Oricum eu am anuntat din timp ca schitele s-ar putea sa nu fie adevarate, sa contina inavertente.
hsr wrote:
dar eu sunt de parere ca poate fi si frumoasa aceasta arta urbana.

Ti se pare ca acele mâzgălituri aduce a arta urbana ? E doar o intrebare.
_______________
Da, un indiciu, detaliu imi spune mie ca a II - a fotografie e a lui @ misterr. Garantat 100 %

 


  • hsr
  • Posted:
  •  

Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 hsr

Scuze ca am gresit topic-ul! :D

A doua poza este de pe aici de pe forum, da. Toate fotografiile le-am luat de aici, chiar si linkul filmului din care a rezultat prima poza, etc. Nu am vrut sa insinuez ca am facut-o eu, scuze daca asta s-a inteles :).

Cat despre schitele gresite: Nu cu schite am fost ajutat, ci cu informatii despre existenta a Almanahului 1986 Scanteia, Revista Arhitectura 1984 nr.4 (care apropo am cumparat-o saptamana trecuta, pot pune poze daca vrea cineva), Memoriul primului proiect de metrou din anii '50, cartea lui Tanasache, si chiar discutiile voastre.

Cat despre graffiti, sunt de acord ca 90% este vandalism, dar in unele cazuri, in anumite locuri, mazgaliturile si desenele facute corect si proportionate bine sunt frumoase :D. Nu are cum sa nu ma atraga pentru ca, e amuzant, dar sunt legat de graffiti de mic, de cand mergeam cu metroul sa vad toate tag-urile si desenele din statii (in special P. Romana, de aceea caut poze). Graffiti-ul mai departe m-a impins catre arhitectura, si la diploma am ales reabilitarea unei statii de metrou. Poate o sa te supere ideea dar la un moment dat ma gandisem sa introduc un perete special (legal wall) in interiorul statiei pentru graffiti. A fost doar o mica idee, nu am mers pe asa ceva, dar in disertatie am avut capitol intitulat Arta Urbana - Graffiti, fie ca vrem fie ca nu vrem, ea face parte din sistemul de metrou.

Revenin la subiect, macar stie cineva de ce a fost dat jos acest finisaj? Eu am analizat toate finisajele din statiile de metrou si asta mi se pare cel mai frumos.

 


Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 andrei11

Daca pozele sunt despre metrou si ai cum sa le scanezi ( si nu te costa prea mult  :roll: ), evident ca da.
Vezi, conform regulamentul forumului ( nu-l citesc decat putini ) dimensiunea maxima a pozelor trebuie sa fie 1024x1024, nici un pixel mai mult.
Orienteaza-te si tu la topicuri si pune pozele unde crezi de cuviinta.
Daca te incurci in anumite lucruri treci pe la Club si pune o intrebare. Cu siguranta cineva se va "impiedica" de ea ( de intrebare ) si se rezolva.
Daca revista respectiva are si alte poze in afara de metrou, vezi ca ai topice cam pentru toate domeniile de activitate in ceea ce priveste transportul.
Finisajul initial a fost dat jos pentru ca a fost prins defectuos si din cauza vibratiilor suplimentare ( Pasajul Rutier / M 2 ) pur si simplu s-a desprins.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

Daca lucrurile sunt asa de simple si chiar nu conteaza cum arata o statie, sa facem pe viitor toate statiile la fel. Nu ne mai batem capul cu finisaje diferite, concursuri  de teme si chestii de genul asta..  Este simplu si ieftin. Am vazut abordarea asta pe afara si mi se parea ca trec prin aceeasi statie de nu stiu cate ori.
Da, ideea este sa faca ceva, indiferent ce este acest "ceva", ca este vopsit negru sau un finisaj cat de cat. Insa ei doar au dat jos geamurile si nu au mai facut nimic de ani buni. Asa cum arata acum incepe sa semene a paragina. Probabil ca nu sunt hotarati, pentru ca respectivele statii NU au fost proiectate sa stea cu "maruntaiele" la vedere. Ar trebui ascunse toate cablurile si ce mai era tras prin plafonul fals.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

Se pune o plinta,  indiferent de situație. Si la Victoriei au dat jos faianta de pe stalpi, dar a ramas un rand pe post de plinta. Explicatie este simpla, cand da "tanti" cu mopul pe jos, sa nu se murdareasca si frumusete de finisaj de vopsea...
Va avertizam ca va fi o vopsea simpla, cel mult o tencuiala decorativa .. Au mers pe modelul de la Piata Victoriei, o tencuiala bruta (este adevarat, cu un un pic de model) si o lavabila...Atat. :(

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București PTMZ

Nu la Victoriei au dat faianța jos, ci la Ștefan cel Mare.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

Victoriei s-a inaugurat cu faianta pe pereti.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București PTMZ

Aha, atunci înseamnă că vorbim despre lucruri diferite, aveam impresia că te referi la Ștefan cel Mare, unde au dat jos faianța de pe stâlpi și au revopsit stația acum un an și ceva.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

Avand in vedere calitatea materialelor folosite pe vechea M3, nu ma mira ca toate statiile sa fie "dezgolite" de finisaje.
Victoriei avea o combinatie de faianta maro cu ceva galben-bej, daca imi aduc aminte bine. Din diverse motive a inceput sa cada, asa ca au dat-o jos de tot si au facut o tencuiala simpla pe care o vedem azi.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București subway guru

Lavabilul pe pereti la statiile cu peroane laterale e o prostie...
Solutia corecta acolo ar fi fost un finisaj uscat de sus pana jos.
Asa cum e acum e exemplul perfect de pierdere de timp si de bani pentru spoieli efemere...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

Cred ca totusi la metrou nici macar lavabila nu se foloseste, avand in vedere ca se imprastie...cu pompa. Poate doar din aia super-diluata, doar aceea se poate imprastia asa.
Depinde ce pui la placajul uscat, sa nu se sparga,  poate doar niste table fara prea mari pretentii artistice.. Dupa mine, daca nu ai probleme cu infiltratiile, placajul umed este ...sfânt, nu il sparg "smecherii". Altfel, Gorjului este "praf", accesul M2 de la Magazinul Unirii este praf, etc. Sa vedem cat rezista noii stalpi la E1...

@PTMZ   Piata Victoriei  M1 cu faianta si fara.
@Stefan 28 Se vede ca si Victoriei există plinta
Screenshot 2021-03-18 172421.jpg (56.69 KB; downloaded 3970 times)
Screenshot 2021-03-18 173040.jpg (67.57 KB; downloaded 3958 times)

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București subway guru

Placajul uscat trebuie sa fie demontabil/remontabil pentru a permite interventia cu injectii de etansare direct in structura de rezistenta in caz de infiltratii iar plinta e obligatorie.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București Stefan28

Continuă cosmetizările în stațiile de metrou, de data asta la Piața Victoriei. Stâlpii de susținere și ambii pereți laterali la peroane în stație au fost vopsiți în roz deschis. Nu știu cât de bine se vede în poză, scuzați calitatea...  :oops:
20210327_135553_compress22.jpg (1012.76 KB; downloaded 3418 times)

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București subway guru

Eu zic sa puneti imagini cum a fost la nastere si cum e acum ca sa putem judeca obiectiv valoarea artistica a mazgalelilor Mrex
Sincer si onest arata mai rau ca la tara...e ca zicala aia trista, nu sunt in stare nici sa zugraveasca ce au construit altii...
:rofl:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use