MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Staţia Gorjului

107 posts, 17114 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Staţia Gorjului subway guru

Statia Gorjului a fost construita in doua etape succesive, separat pe fiecare linie.

 


Re: Staţia Gorjului punmeister

Stiu ca a fost facuta in etape (nava 1 in '94 si nava 2 in '98), dar eram curios daca exista poze de atunci.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului sab

Eu asta am , de pe site-ul Agerpres, pentru nava 1. Se pare ca nu s-au făcut prea multe poze sau nu sunt publice..
Nu mă prind de ce scrie "str Desișului" pe acel indicator, este cam departe strada....Ar trebui sa fie Dezrobirii, nu Desișului.
Gorjului 1.jpg (119.35 KB; downloaded 1600 times)
Gorjului 2.jpg (104.76 KB; downloaded 1600 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului Utilizator anonim 2

Str. Cetatea de Balta se numea atunci Desisului.  Poate fotografia sa fie facuta la iesirea a doua, nu cea de la intersectia Dezrobirii cu Maniu ci vecina dinspre est, mai aproape de Cetatea de Balta/Desisului.

Cine or fi personajele din imagine? Or mai trai? A trecut atita timp :(

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului sab

Da, sigur de acolo este, pentru ca stația nu avea decât acea ieșire la inaugurare. Este ministrul Aurel Novac cel care taie panglica, iar cel inalt cu parul alb este Gheorghe Octavian Udriște , director Metrorex la inaugurare. A nu se confunda cu Gheorghe Udriște cu mustață (si el director Metrorex), cel care vedea metroul prin tot Bucurestiul pana in 2020.
Nu stiu cine este doamna cu ochelari de lângă ministru, pare importantă.

 


Re: Staţia Gorjului punmeister

Nu-mi dau seama ce au de gand.
20230516_172655.jpg (744.54 KB; downloaded 1396 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului sab

Cred ca m-am prins, taie faianța laterala, de aceea au învelit scările. Probabil ca ceva a dat cu virgula la montaj, or fi luat scari mai late. Sau se vedea urat după ce au montat lateralele, pentru ca scara din a doua poza avea lateralele montate, acum nu mai are pe partea dinspre perete.
20230518_075702.jpg (1.64 MB; downloaded 1257 times)

Versus
20230518_084651.jpg (1.71 MB; downloaded 1257 times)

Este clar ca nu au luat în calcul ceva. Unde nu este cap..  durează un an montajul a doua scari rulante...
Rămâne misterul de ce le-au mai ridicat de pe poziție după ce părea ca finalizasera montajul. Sper ca nu o uitaseră pe Ana lui Manole sub scara... 😀

 


Re: Staţia Gorjului punmeister

In contract era trecut 8 luni pentru executie.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului sab

Atunci cred ca încă sunt in grafic. Dar mi se pare mult, sincer... Noroc ca mai exista alte scări rulante

 


Re: Staţia Gorjului punmeister

Ca fapt divers scara de la accesul C e cam pe duca :popa:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului sab

Da, se apropie și ea de venerabila vârstă de 30 de ani.
Am avut dreptate, taie faianța . Și destul de mult..se vede diferența fața de dimineață.
20230518_174032.jpg (1.59 MB; downloaded 1127 times)

În mod normal, aceasta era o lucrare care trebuia făcută înainte de montajul scării. :!:

 


Re: Staţia Gorjului subway guru

Si ce naiba vor pune in loc?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului sab

Tabla de inox, cel mai probabil.

 


Re: Staţia Gorjului punmeister

N-as crede, ca acolo nu e ca la scarile Schindler montate in perioada 2009-2010.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use