MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stația Timpuri Noi

121 posts, 15758 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Stația Timpuri Noi survola

omirica wrote here:
Pe principiul ăsta ar trebui să dispară și Mihai Bravu și Ștefan cel Mare. Cred că și Nicolae Grigorescu, [...]

Tu esti din Bucuresti?
Stațiile sunt pe bulevardele respective, nu sunt în altă parte.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Stația Timpuri Noi Utilizator anonim 2

Cu statiile de autobuz e alta poveste. Sint foarte multe si pentru a fi denumite distinct trebuie ales un reper din imediata vecinatate. In felul asta denumirile ajung sa fie la fel de perisabile precum reperul. E normal sa fie inlocuite la un moment dat daca zona ajunge sa fie numita altfel sau obiectivul respectiv dispare.

Statiile de metrou, in schimb, au un "bazin hidrografic" mult mai extins si imprumuta numele unui intreg cartier sau bulevard.

Toate actiunile astea trebuie subordonate unui singur scop: orientarea facila a calatorilor. Cinstirea eroilor neamului se face cu statui si monumente.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Timpuri Noi sab

survola wrote here:
Stațiile sunt pe bulevardele respective, nu sunt în altă parte.

Or fi, numai ca de multe ori bulevardul este atât de mare încât nu prea îți dai seama unde ești doar după denumirea stației=bulevard. Statia este fie la un capăt al bulevardului, fie la mijloc, fie la celalalt capăt.
De exemplu, eu acum mulți ani trebuia sa ajung la o adresa de pe Bd Pacii (actual Iuliu Maniu) și m -am orientat după acest "principiu", am ieșit la statia Pacii. Numai ca, surpriza, adresa era la cca 2km, la Stația Armata Poporului. (actuala Lujerului).  Culmea, statia Armata Poporului nu era sub bulevardul omonim, ci fix după ce acest bulevard se termina. 😀
Metrorex are tendința asta tâmpită de a denumi statii după diverse personalități și a facut-o în ultimii ani. Singura redenumire bună a fost când NU a dat numele unei personalități, ma refer la Lujerului.
Dacă nu ma insel, Timpuri Noi a fost și atunci pe "lista neagra", însă au decis sa nu schimbe denumirea. Ce s-a schimbat de la analiza de atunci pana acum? Doar neuronii de la vârful Metrorex..
P.S. Nici cu Rozorea nu imi este rușine, dar asta cu Udriste parca le întrece pe toate.

 


Re: Stația Timpuri Noi shoppy

Daca a disparut uzina Semanatoarea atunci trebuiau sa asepte o vreme sa vada cum evolueaza cultura locala si dupaia sa ii schimbe numele, corect ar fi fost Sema Parc sau Ciurel.
Vad ca pe 1 Mai o lasa asa la infinit desi de bine de rau ne-am obisnuit toti cu bulevardul Mihalache, ar trebui sa se schimbe in Clabucet, sigur o sa vina cu o celebritate care nu are nici o elgatura cu zona.

La Metrorex am ramas cu niste nulitati care nu dau socoteala nimanui si sunt disperate sa ramana in istorie, singura lor varianta fiind sa tot modifice aiurea numele statiilor.

 


Re: Stația Timpuri Noi punmeister

Daca chiar se dorea ceva bun, puteau denumi un BM4 dupa el, dar nu mai zic nimic.

 


Re: Stația Timpuri Noi ByOnu

Uite asta e o idee faina!!

Unele garnituri de pe Elizabeth Line au primit nume, precum in zilele bune ale British Railways.

 


Re: Stația Timpuri Noi punmeister

Noi am preluat traditia C20-urilor din Stockholm, ceva ce la noi continua, iar la ei a luat pauza cu venirea C30-urilor.

 


Re: Stația Timpuri Noi survola

omirica wrote here:
Aici se ridică o întrebare: are Metrorex dreptul să denumească stațiile după cum îl taie capul?

Chiar nu putem face nimic?
Nu am nimic cu persoana respectivă, dar acest nume nu spune nimic nimănui, nici pasagerilor metroului, nici locuitorilor din cartier.

 


Re: Stația Timpuri Noi shoppy

Sa dea asociatia un comunicat ca, independent de meritele acestei persoane sau ale altora, practica este una ilogica, daunatoare si care trebuie sa inceteze.

 


Re: Stația Timpuri Noi survola

Subscriu.
Rog Asociația să publice un punct de vedere în acest sens, dacă membrii săi sunt de acord, bineînțeles.
Meritele personale sunt una, logica denumirii stațiilor de metrou este alta.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Stația Timpuri Noi Utilizator anonim 2

Corect!

 


Re: Stația Timpuri Noi aztec

Ce zice primarul sectorului 6..pe Facebook

"Dacă tot a votat CA Metrorex schimbarea denumirii stației de metrou "Timpuri noi", și cu ocazia asta vor schimba toată semnalistica cu liniile din rețeua Metrotrex, este momentul PERFECT să îndreptăm greșeala de denumire din rețeaua M5, astfel încât stația de la Cartierul Bâncuși să se numească C. Brâncuși (nu Valea Ialomiței, ca acum) iar stația de la V. Ialomiței să se numească V. Ialomiței (nu C. Brâncuși ca acum).

Le-am trimis astăzi o scrisoare în acest sens cu rugămintea de a vota și rocada asta și să revenim la normal.

Cînd le-au proiecatat cred că consumaseră ceva, De regiune superior...

Altfel, Iliescu, Artanu & Co, FOREVER!"

 


Re: Stația Timpuri Noi shoppy

Nici platformele industriale Pipera, Republica si Grivita nu mai exista de ani buni, dupa logica lor si aceste nume trebuiesc schimbate.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Stația Timpuri Noi Utilizator anonim 2

Pipera cred ca era la origini un sat. A fost si aerodrom militar si abia dupa aceea platforma industriala.
Oricum, sa lase in pace statia Timpuri Noi.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421297 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use