Regiunile RomânieiMunteniaJudețul Brăila

 

Topic: Achiziție 23 autobuze electrice - PNRR

18 posts, 3676 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Achiziție 23 autobuze electrice - PNRR PTMZ

Consiliul Local Municipal Brăila a aprobat două proiecte de asociere a Municipiului Brăila cu comuna Chiscani, cu scopul de a obţine finanţare prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă în vederea achiziţiei a şapte tramvaie şi a 20 de autobuze electrice noi. Proiectul privind achiziţia celor şapte tramvaie are o valoare totală de 82.012.182 lei, iar cel legat de achiziţia de autobuze electrice de 72.756.521,46 lei.

Sursa: Administrație.ro

 


Re: Achiziție 20 autobuze electrice - PNRR PTMZ

Proiectul și nota de fundamentare aferentă. Autobuzele vor circula pe liniile 3, 4, 5 și 33:
fisier406921.pdf
fisier406921.pdf (6.21 MB; downloaded 113 times)

 


Re: Achiziție 20 autobuze electrice - PNRR stefan_br

La PNRR pot participa si producatori non-UE?

 


Re: Achiziție 20 autobuze electrice - PNRR punmeister

Cei din China n-au voie.

 


Re: Achiziție 20 autobuze electrice - PNRR stefan_br

Detalii legate de lungime sunt? Nu le-am observat in documentul atasat.

 



Re: Achiziție 20 autobuze electrice - PNRR stefan_br

Tinand cont ca linia 33 circula pe stradute din centru nu m-ar mira sa vad Karsan Jet electric. Iar pentru 3, 4 si 5 niste "conserve" de 6-8 metri, asta in timp ce pe stradutele centrale din alte orase se folosesc lejer autobuze de 12m.

 


Re: Achiziție 20 autobuze electrice - PNRR PTMZ

Dacă te consolează cu ceva, în ghidul de la Ministerul Dezvoltării se specifica disponibilitatea doar pentru electrice de minim 10m.

 


Re: Achiziție 20 autobuze electrice - PNRR Puss in Boots

Cand se vor si demara proiectele prin PNRR nu s-ar putea muta intr-un topic dedicat? Pt usurinta cautarii. Indiferent cine le lanseaza si pt ce (bus, tram, troleu).

 


Re: Achiziție 20 autobuze electrice - PNRR CiprianTRB

Atâta timp cât licitațiile sunt organizate de autoritățile locale nu prea ar avea sens ca toate achizițiile sa fie într-un topic separat.

 


Re: Achiziție 20 autobuze electrice - PNRR PTMZ

Exact. Dacă și când vom obține dovada de centralizare, voi insista pentru efectuarea modificărilor necesare, cu subiecte noi la topicul de inițiative comune.

Altfel, cum a spus Ciprian, e mai bine să fie fiecare licitație la fiecare oraș, deoarece e mai ușor de urmărit și mai logic.

 


Re: Achiziție 20 autobuze electrice - PNRR Puss in Boots

Intrebare valabila pt toate achizitiile prin PNRR dar nefiind cred un topic dedicat o pun aici: cele 50 de tramvaie si parca tot 50 de autobuze sunt SEPARAT de alte bugete pe care le primesc orasele? De exemplu la Iasi banii merg spre construirea de locuinte pt tineri si n-ar mai fi loc de tramvaie (desi 9 sau 10 milioane chiar si luau o gramada de tramvaie....).
Ma gandesc ca si la Braila daca ei vor 7 tramvaie si 20 autobuze ca in cele X milioane de euro pe care le primesc ca resedinta de judet nu intra si astea. Altfel le-ar trebui lejer 20 si ceva de milioane de euro.

 


Re: Achiziție 20 autobuze electrice - PNRR PTMZ

Confunzi autobuzele cu troleibuzele. Întrebarea e cam neclară, dar o să încerc o explicație. Fiecare oraș primește bani pe componenta de pe care solicită, iar componentele au valori fixe. MTC-urile (Mijloacele de transport în comun) sunt separate față de altele, deci dacă Iași vrea locuințe, poate cere și MTC-uri fără probleme. Nu e vorba de valori fixe acordate per localitate, ci per componentă.

Îți recomand să cauți pe Internet mai multe detalii, deoarece e mult mai probabil să găsești ceva mai lămuritor.

 


Re: Achiziție 20 autobuze electrice - PNRR Puss in Boots

Corecta confuzia de care zici dar nu e esentiala pt problema. Componenta C10 este cea care include la capitolul I1.1 mijloacele de transport si la I2. construirea de locuinte.  Fiecare cu bugetele ei. Surse din PMI imi spun ca daca au luat bani pt locuinte nu mai pot accesa tramvaie de ex. Ceea ce eu cred ca e fals.

Am cautat pe internet dar nicaieri nu scrie negru pe alb ca daca aplici pt una nu pot aplica la cealalta sau care sunt limitele fiecarui oras per componenta sau sub-componenta. Asta pt ca si Pucheanu la Galati mentiona ca exista o limita in ceea ce priveste fondurile primite prin PNRR intrun interviu dat acum ceva timp.

E putin off-topic (desi si on topic pt ca banii din PNRR vor veni pt aceste autobuze) ce vorbim noi aici dar nu stiu unde sa continuam discutia ca sa poata interveni si alti doritori. Rog un moderator sa mute discutia unde considera necesar.

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Brăila  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421249 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use