Regiunile RomânieiDobrogeaJudețul ConstanțaTransportul în comun din municipiul Constanța (CT BUS SA)

 

Topic: Discutii diverse

47 posts, 8841 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuze MAZ 103 (2002-202x) LucaCDK

TKH nu este sigur retras permanent... Mecanicii spunând că îl vor băga în hala de reparații din ianuarie.
La MAZ 107 adaug: EZP ( care este dezmembrat in garaj), FCA (este retras deja de o lună, probabil îi vor da reclama jos, și îl vor vopsi), FCH (a carui bara frontala este la LXL, nu a mai ieșit din martie din garaj), FEY (retras permanent), FEZ (fiind aproape tot dezmembrat neavând geamuri, motor, bări, etc...), la MAZ 203 adaug EVX ( retras permanent din spusele titularului, acum dacă conducerea se răzgândește, îl vom vedea iar pe traseu 🤷🏻‍♂️ )

 


Re: Discutii diverse Stefan_79

Îmi pare rău dar ceea ce spui... sunt vorbe de garaj, multe mașini din cele spuse de tine încă circulă. Totuși, ce ar mai putea repara la TKH? Vorba lui @deprodio, este o jignire să readuci în traseu un autobuz vechi de 20 de ani, doar pentru noi, pasionații mai este o fericire să vedem astfel de vehicule, trebuie totuși să evoluăm de la ele...  În schimb, cu situație incertă din lista ta ar fi CT-10-FEZ și eventual CT-10-FCH, restul le-am văzut să circule bine mersi, EZP pe linia 102, FCA circulă regulat pe linia 48, FEY este unul dintre titularii liniilor 101/101M, iar EVX pe liniile 5/40, 5b.
Titularii pot spune multe doar ca să te inducă în eroare, totuși, dacă un autobuz nu a mai ieșit pe traseu de 3-4 zile asta nu înseamnă că e "retras", probabil trece printr-o mentenanță, sunt N motive.

 


Re: Discutii diverse PTMZ

De la moderator citire
@LucaCDK te rog sa folosesti mai rational functia "Citeaza" si sa lucrezi asupra ortografiei utilizate. Multumesc pentru intelegere!

 


Re: Discutii diverse LucaCDK

EZP este mașină de coloana 5 ( 44,48,51,51B) , nu de linia 102.. cât despre FEY care este retras de 2 luni , și nu mai este titularul pe nicio linie , iar FCA nu a mai fost pe traseu de o lună , mai verifică și tu site-ul.

 


Re: Discutii diverse Jeorje

Am facut un Spreadsheet pe care urmeaza sa il completez cu toate autobuzele din modelele inca in circulatie. Daca aveti informatii despre autobuze sau observati vreo greseala voi modifica/adauga. De asemenea, exista vreo lista cu fiecare autobuz si carei coloane apartine? Ar fi un detaliu bun de adaugat.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ASgiIqjgU1XjgnLgvfjgRSemrJjPsVxRfwHHNtVJSNw/edit?usp=sharing

 


Re: Discutii diverse Stefan_79

TKU încă există fizic în fostul depou de tramvaie, iar EZW este în serviciu cu călători, are un tur scurt pe linia 1 dimineața.  De restul părerile diferă așa că nu o să comentez.

 


Re: Discutii diverse stefan85

Stefan_79 wrote here:
TKU încă există fizic în fostul depou de tramvaie, iar EZW este în serviciu cu călători, are un tur scurt pe linia 1 dimineața.  De restul părerile diferă așa că nu o să comentez.

Daca tot ai pomenit de TKU, iata si o poza cu acesta.
Poza este facuta pe 23.06.2023, la fostul depou de tramvaie.
WhatsApp Image 2023-12-27 at 11.13.26.jpeg (303.81 KB; downloaded 1795 times)

 


Re: Autobuze MAZ 103 (2002-202x) stefan85

Stefan_79 wrote here:
deprodio wrote here:
Stefan_79 wrote here:
(poate se va face o minune ca în cazul lui TKY :) ).

Sau poate aceste "minuni" inceteaza "sa se mai faca"si sa se modernizeze si Constanta.O "MINUNE" ar fi ca de pe 1 ian sa iasa la traseu si celelalte electrice achizitionate si Isuzu-urile de pe 3,42 sa fie redistribuite pe 101 in locul MAZ-urilor.


Cât despre autobuze de 10 metri pe linia 42, oricare ar fi ele, electrice, convenționale sau zburătoare (metaforă) mi se pare o tâmpenie crasă, când pe această linie DEABIA fac față Isuzurile. idem și cu linia 3. Pur și simplu autobuze de 10m nu sunt potrivite pentru un oraș de dimensiunile Constanței, sunt potrivite pentru linii foarte mici, sau slab solicitate, nu pe linii care deservesc cartiere întregi.

Niște autobuze perfecte și eficiente pentru unele linii de transport public ale Constanței (nu toate) sunt cele de 15 metri cu ultima axă (Axa B?) orientabilă, adică viratoare, oricare ar fi ele, MAZ, Mercedes, Isuzu, etc. sau, eventual, autobuze (dacă spun troleibuze presupun că cer prea mult) de 18 metri, articulate cu o capacitate mare de transport de călători.

Cele 50 de MAZ 107 au fost relativ salvatoare după evenimentul nefericit de renunțare la tramvaie în Constanța. Sper ca următoarele administrații să nu rupă acest lanț și să renunțe la dimensiunile acestor autobuze, ci să le înlocuiască cu același tip de autobuz (Atenție tip nu model!) sau poate să crească eficiența și să se revină la transportul public de înainte de venirea Dl. Mazăre. Vise


Cât despre autobuze retrase, acestea sunt:

MAZ 103:
TKC
TKE
TKG
TKH
TKS
TKT
TKU
TKV
TKX
TLX

9/14


MAZ 107:

FCI
FDO
FFO

3/50


MAZ 203:

EWA
EXF

EZY
EZZ
4/15

Vehicule de intervenție:
Depanatorul IK4 CT-35-YTC
Și un autocar MAZ 153 de culoare albă cu 2 dungi orizontale, una neagră și una roșie, dar nu l-am indentificat după nr. de înmatriculare (Au existat mai multe autocare MAZ la fostul RATC?)


Autocarul MAZ 153 are nr. de inmatriculare "CT 17 LXA", iar cel mai probabil a fost folosit pentru transportul angajatilor CT bus.
Cat despre ultima intrebare, stiu ca CT bus a mai detinut un autocar MAZ 152.062, inmatriculat "CT 08 HCM", el fiind scos din uz in aceeasi perioada cu lotul de MAZ 103.041, plus un autocar MAN, cu nr. de inmatriculare "CT 03 HCM".
Voi atasa mai jos o poza cu cel mentionat de tine:
CT 17 LXA.jpg (1.76 MB; downloaded 1706 times)

 


Re: Discutii diverse Stefan_79

Și înafară de CT-08-HCM care avea o schemă de culoare alb cu o fustă bleumarin și CT-17-LXA, îmi aduc aminte (ce-i drept, vag) tot de un autocar albastru-bleumarin MAZ asemănător cu cele 2, care mai funcționa și ca mașină de control. Are cineva informații despre el sau eventual o poză? Ori este o amintire distorsionată de-a mea și defapt acest autocar albastru era MANul de care se vorbea mai sus..
Poza cu CT-17-LXA merge postată și la subiectul cu vehicule de intervenție, nemaiexistând altă poză cu el acolo

 


Re: Discutii diverse stefan85

Si eu imi aduc aminte de autocarul despre care vorbesti, tot in postura de "controlor", insa nu stiu ce marca era (nu are cum sa fie MANul mentionat anterior, intrucat acela are o culoare asemanatoare autobuzelor Isuzu si a fost achizitionat acum 4-5 ani), ori posibil sa fi fost LXA vopsit in albastru, iar apoi revopsit in alb cu acele dungi.
Daca nu e asa, atunci inseamna ca este vorba despre alt autocar pe care nu l-am putut identifica si despre care nu s-a discutat prea mult.

 


Re: Discutii diverse Costin

@stefan85 nu este nevoie sa citezi mesajul imediat urmator, se intelege implicit ca aceluia ii raspunzi.

 


Re: Discutii diverse stefan85

Jeorje wrote here:
Am facut un Spreadsheet pe care urmeaza sa il completez cu toate autobuzele din modelele inca in circulatie. Daca aveti informatii despre autobuze sau observati vreo greseala voi modifica/adauga. De asemenea, exista vreo lista cu fiecare autobuz si carei coloane apartine? Ar fi un detaliu bun de adaugat.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ASgiIqjgU1XjgnLgvfjgRSemrJjPsVxRfwHHNtVJSNw/edit?usp=sharing

Am identificat cateva greseli in acest Spreadsheet, mai exact:
In lista autobuzelor MAZ 103.065, TKU si TKX au numerele de parc inversate, ordinea corecta fiind:
072-TLX
073-TLB
074- TKZ
075-TKY
076- TKX
077-TKV
078- TKU
079- TKT
080- TKS
081-TKR
082-TKH
083-TKG
084- TKE
085-TKC
De asemenea, in lista autobuzelor Isuzu, apar AYB, BEI si CCV, autobuze despre care s-a discutat in topicul respectiv, si despre care s-a spus mai apoi ca au fost reinmatriculate, ulterior fiind: CT 13 EKZ, CT 13 EKV si CT 13 ELH, numere pe care le au si in prezent.

 


Re: Discutii diverse LucaCDK

Liniile / coloanele sunt în felul următor:

Coloana 1 :  1 , 5-40 , 5b , 13.
Coloana 2 : 2-43 , 3 , 3b , 43C.
Coloana 3 : 14 , 42 , 101 , 101M.
Coloana 4 : 43M , 100/100C/100M , 102.
Coloana 5 : 44 , 48 , 51 , 51b.

Linia 47M este frecventată de 10FCF - 001 in cursa de dimineață și după-amiază este înlocuit de alt autobuz.
Liniile Nocturne care sunt vizibile doar vara și anume N100M , N102 , N243 & N540 au autobuze de la diferite coloane. Pe N100M era des întâlnit 13BFB/DLE , pe N102 13BDZ/BFC , pe N243 13DMB/DLD/10EVV și pe linia N540 13EKO/CBZ/10EXH.
Liniile școlare E1 , E2 și E3 nu au o anumită coloană , astfel șefii de coloană trimit câte o mașină sau două de pe linia pe care circulă în acel moment.

 


Re: Discutii diverse Jeorje

Am adaugat in Spreadsheetul meu toate seriile de sasiu pentru MAZ 103, 107 si 203 (mai putin la TKD unde nu am gasit).

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Constanța (CT BUS SA)  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use