Transportul în lumeEuropaMarea Britanie / United Kingdom of Great Britain and Northern IrelandLondra

 

Topic: Metroul (Underground)

46 posts, 5590 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Londra: Underground (metroul) WT_fan06

Apar din ce în ce mai multe imagini cu „New Tube for London”.
https://www.facebook.com/transportforlon ... 7e7Uy5ql
Transport for London wrote:
Here’s a first look at our new Piccadilly Line trains 🤩
🚇 Increased capacity by 10%
🚇 Walk-through, air-conditioned carriages
🚇 Improved accessibility
🚇 More energy efficient
The first of our 94 trains have arrived in Germany for testing, ahead of entering service in 2025 💙

Priviți atent cum sunt dispuse boghiurile, astfel încât să fie tehnic posibil ca trenul să fie „walk-through”!
363384192_666196858865635_9123414111693960204_n.jpg (1.19 MB; downloaded 1217 times)
363371392_666196738865647_1058367821099286993_n.jpg (559.49 KB; downloaded 1217 times)
363380260_666196782198976_6082900043514714945_n.jpg (450.67 KB; downloaded 1217 times)

 


Re: Londra: Underground (metroul) punmeister

Bine, prima data merge la centrul de teste Siemens din Wegberg-Wildenrath.

 


Re: Londra: Underground (metroul) ByOnu

Sper sa dea copy-paste la anunturile vocale <legendare>.

 


Re: Londra: Underground (metroul) punmeister

Avand in vedere ca la Barcelona (si Madrid de-a lungul anilor) asa s-a procedat cu noile rame Alstom, ma astept si la Londra sa fie la fel.

 


Re: Londra: Underground (metroul) Adrian.B

ByOnu wrote here:
Sper sa dea copy-paste la anunturile vocale <legendare>.

Probabil anunturile urmeaza sa fie inregistrate de Emma Hignett  sau Sarah Parnell.

 


Re: Londra: Underground (metroul) WT_fan06

Nu mai au contract cu Julie Berry (care apropo este și vocea trenurilor Greater Anglia și a altor trenuri)? Julie este actuala voce de pe Picc Line.

În opinia mea, anunțurile "legendare" sunt cele ale Emmei Clarke. Au fost retrase treptat după anul 2007 și scandalul cu anunțurile "umoristice" pe care le-a înregistrat pentru a face o farsă. În prezent, anunțuri "vechi" ale Emmei Clarke se mai aud doar pe Bakerloo Line (magistrala cu cele mai vechi metrouri).





Ca o picanterie pe care am citit-o nu mai știu pe unde, anunțurile Emmei Clarke sunt adevărate comori, în sensul că nu au fost și nu vor fi făcute publice prea curând de către TfL. Au existat în trecut numeroase simulatoare de metrou londonez care NU au beneficiat de anunțuri originale. Faimosul World of Subways Vol. 3 a avut anunțuri făcute "în stilul Emma Clarke", practic niște imitații. Recentul Train Sim World 2 Bakerloo Line nici măcar n-a avut anunțuri, spre indignarea cumpărătorilor. În schimb un expansion pack cu District Line pentru Train Simulator 2020 a beneficiat de un "charity pack" de anunțuri direct de la Emma Clarke (desigur, neoriginale, dar măcar provenite de la sursă).

 


Re: Londra: Underground (metroul) Adrian.B

Julie Berry a inregistrat recent pentru Piccadilly anunturi pentru Elisabeth line, dar din ce stiam noile trenuri vor avea un sistem text-to-speech precum 09, S7 si S8, care nu este disponibil cu vocea Juliei Berry. Acum ramane de vazut, nu am o informatie oficiala.

Vocea Emmei Clarke este inca folosita si pe 92TS (Central si W&C).

 


Re: Londra: Underground (metroul) WT_fan06

Corect legat de Emma Clarke, cu precizarea că cele de pe Central și W&C nu sunt în stilul vechi de anunțat (ca pe Bakerloo), unde pe o banderolă se spunea tot. S-au dus vremurile când se anunța "dintr-un foc" "change here for the Circle, Hammersmith & City, Metropolitan, Northern and Piccadilly Lines, and National, and International Rail Services". Acum ai fiecare cuvânt secționat și compilat în anunț, rezultatul fiind un anunț robotic...

Cred că îți dai seama care este stația și linia aferentă mega-anunțului de mai sus! 🤪

 


Re: Londra: Underground (metroul) Adrian.B

Sigur intr-un 67 stock  :cool:

Nu se compara nimic cu anunturile de pe Northern "pe 3 voci". Celia Drummond (vocea originala pentru Northern si Jubilee) a inregistrat in urma cu vreo 4-5 ani anunturi noi pentru Pier si DLR folosite la statii precum Embankment, Bank sau London Bridge dar din pacate anul trecut in iarna s-a stins din viata si au fost nevoiti sa gaseasca o voce noua pentru extensia catre Battersea.

Cam asa suna: (minutul 4:50)



 


Re: Londra: Underground (metroul) Andi_C

Câteva cadre cu trenurile Underground din Londra:

65507, Waterloo & City Line, Stația Bank, 25.09.2023



21036, Metropolitan Line, Stația Kilburn, 22.09.2023



91219 , Central Line, Stația Oxford Circus, 25.09.2023



91125, Central Line, Stația Marble Arch , 25.09.2023



11050, Victoria Line, Stația Oxford Circus , 25.09.2023



96079, Jubilee Line, Stația Kilburn , 23.09.2023



3535, Bakerloo Line, Stația Picadilly Circus , 24.09.2023



3533, Bakerloo Line, Stația Oxford Circus , 25.09.2023



3275, Bakerloo Line, Stația Baker Street , 24.09.2023



96122, Jubilee Line, Stația Kilburn , 22.09.2023


 


Re: Metroul (Underground) punmeister

Prima rama Inspiro in Siemens Prufcenter Wegberg-Wildenrath. Poza: LinkedIn -  Siemens Mobility
1700240404478.jpg (198.74 KB; downloaded 653 times)

 


Re: Metroul (Underground) Adrian.B

Trenurile 92TS au parte de o modernizare. Primul tren a iesit in teste recent, dupa aproximativ 5 ani.

Proiectul se numeste CLIP (Central Line Improvement Programme) si include modificari majore pentru imbunatatirea performantei si fiabilitatii. RC-ul vine cu noi mochete, tabele interioare, camere CCTV, locuri pentru persoane cu dizabilitati cat si cu modificari la tractiune.

In videoclipul de mai jos se pare ca Emma Clarke a disparut, vocea fiind inlocuita cu Adrian Hieatt. Cred ca o premiera in Londra.



 


Re: Londra: Underground (metroul) WT_fan06

Videoclipul tău nu poate fi redat, nu știu care e cauza. Iată o scurtă prezentare a primului tren „refurbișat” din programul de modernizare ce va costa £500 mil..





Adrian.B wrote here:
se pare ca Emma Clarke a disparut, vocea fiind inlocuita cu Adrian Hieatt. Cred ca o premiera in Londra.

Nu este o premieră, anunțurile lui Adrian debutând pe Bakerloo Line :)


 


Re: Metroul (Underground) Adrian.B

Am postat acelasi video  :lol:

Ma refeream ca e o premiera faptul ca e prima voce de barbat in intregime.

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Londra  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421250 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use