MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.2 (Eroilor - Piața Iancului): Discuții generale înainte de începerea lucrărilor

135 posts, 28994 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: M5.2 (Eroilor - Iancului): Discuții generale înainte de începerea lucrărilor Cristi N

Adresa este http://urbanism.pmb.ro/ si din sectiunea tutorial/introducere mesaj aflam ca pentru a transmite un mesaj trebuie mers la sectiunea inregistrare.

Cred ca au facut concurs intre ei: care reuseste sa faca cea mai contraintuitva interfata.  :headbash:

 


Re: M5.2 (Eroilor - Iancului): Discuții generale înainte de începerea lucrărilor ByOnu

Singurul document relevant pe care l-am gasit acolo este acesta. Nu stiu daca il avem deja la Documentatie.
Plan reglementari PUZ M5.pdf
Plan reglementari PUZ M5.pdf (5.33 MB; downloaded 379 times)

 


Re: M5.2 (Eroilor - Iancului): Discuții generale înainte de începerea lucrărilor cris_m

Intrebare: care e faza cu tunelele care se unesc? Statiile vor avea pana la urma peroane suprapuse?
Screenshot_20220727-192710_Adobe Acrobat.jpg (671.78 KB; downloaded 2783 times)

 


Re: M5.2 (Eroilor - Iancului): Discuții generale înainte de începerea lucrărilor Valentin

Da, statiile Cismigiu, C.Mosilor si Traian sunt cu peroane suprapuse. Hasdeu, Universitate, Piata Iancului sunt cu peron central.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M5.2 (Eroilor - Iancului): Discuții generale înainte de începerea lucrărilor sab

Corect, doar ca ciudățenia este ca pana la Universitate linia 2 este linia de jos (de ex Cismigiu), după care de la Universitate se produce inversiunea si linia 2 ajunge sus la Moșilor .
Cel mai probabil tine de configurația liniei de legătura cu M7. Însă n-am înțeles de ce nu mergem cu aceeași linie sus si aceeași linie jos peste tot.

Si mai este o chestie interesanta. Eu am crezut ca vor fi tuneluri suprapuse si pe interstații, dar se pare ca interstațiile sunt cu tuneluri paralele, doar stațiile sunt suprapuse. Ceea ce este ciudat, ca ne-am plâns  mereu de clădirile "subrede" de pe traseu si ca nu avem loc de săpături "normale" pentru tuneluri.. Insa vad ca ca nu aveam loc de statii, nu de tuneluri.
Cismigiu.png (72.38 KB; downloaded 2772 times)
Mosilor.png (75.01 KB; downloaded 2772 times)

 


Re: M5.2 (Eroilor - Iancului): Discuții generale înainte de începerea lucrărilor adila

Gasesc planurile M5.2 pe forum undeva centralizate ca m-am tot uitat si nu vad decat cate o poza ici colo.

 



Re: Stiri despre proiect orex

ByOnu wrote here:




Analizeaza si tu, cu celeritate, cele declarate p-acolo, ca sunt o groaza de fantasmagorii...ca sa treaca timpul de emisie, sa bage reclame si sa-si ia ”oamenii” lovelele!  :yes:  :rofl:

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

Mi-am pierdut 7 minute şi 3 secunde din viaţă de pomană.  :headbash:

 


Re: M5.2 (Eroilor - Iancului): Discuții generale înainte de începerea lucrărilor Goldmund

Goldmund wrote here:
Magistrala 5 de metrou: Secțiunea Eroilor – Iancului ar putea fi scoasă la licitație pentru execuție anul viitor

[...]

https://www.economica.net/magistrala-5-d ... 608.html

Va dati seama ce exprimare: "...S-ar putea fi scoasa..." Atata ambiguitate la reporterii acestia...Si daca "sefa"Mariana Miclăuș spune ca "Lansarea licitației pentru execuția lucrărilor de structură la secțiunea Eroilor - Piața Iancului din Magistrala 5 este preconizată pentru anul 2024", daca nu avem razboi, ar trebui sa fie asa.

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului subway guru

essco wrote here:
Inceperea lucrarilor pentru linia de metrou Eroilor - Piata Iancului
https://www.digi24.ro/stiri/economie/tra ... -2330097


Praf in ochi…

 


Re: M5.2 (Eroilor - Iancului): Discuții generale înainte de începerea lucrărilor sorin.niculescu_

Văd că au cam început lucrul. Sunt aici niște oameni care lucrează în curtea Facultății de Drept.
IMG_4809.jpeg (1.12 MB; downloaded 1152 times)
IMG_4810.jpeg (1.05 MB; downloaded 1149 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M5.2 (Eroilor - Iancului): Discuții generale înainte de începerea lucrărilor sab

Mă îndoiesc ca groapa din curtea interioara are legătura cu metroul...
Prima poza DA.
P.S. Partea cu The only way to Pantelimon is underground...este tare. :)

 


Re: M5.2 (Eroilor - Iancului): Discuții generale înainte de începerea lucrărilor shoppy

Deci pana in octombrie doar sondajele geologice.
Daaa, si Bucharest UnderGround BUG Mafia aveau un album Pantelimon.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use