Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Pasaj suprateran Drumul Între Tarlale / Uzinei / Pallady (FINALIZAT iunie 2023)

114 posts, 27894 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj suprateran Drumul Între Tarlale / Uzinei / Pallady danutzu_2910

Stiu ca este in discutie si un pasaj suprateran peste "intersectia" de la Ikea / Auchan, etc... Asta ar favoriza si  recent reabilitata str N Teclu.
La cel de-al doilea giratoriu nu sunt probleme de ambuteiaj, in schimb la primul, cel putin seara se ambuteiaza Drumul inte Tarlale, iar dimineata, virajul la stanga de pe Pallady pe Tarlale...
Urmariti hartile care indica traficul....

@zapacitu,  da, daca nu ai treaba cu zona, decat de doua ori pe an, este o inutilitate....

 


Re: Pasaj suprateran Drumul Între Tarlale / Uzinei / Pallady zapacitu

Stiu ca e aglomerat, stiu ca e periculos. Totusi solutia tot proasta mi se pare. Anulezi un giratoriu (cel de la Catelu), al doilea il sari cu un pasaj cu bretele de o banda... sunt multe chestii in ne-regula. Daca il lungeau cu doua pile spre Bucuresti ar fi avut suficient loc pentru bretele de doua benzi.

Toata zona de la Policolor la Cernica e cu probleme majore pe trafic auto, pentru ca nu s-a dezvotat nimic cu cap. Pasajul asta nu cred ca ajuta.

 


Re: Pasaj suprateran Drumul Între Tarlale / Uzinei / Pallady andrei11

1) La Cățelu NU a fost niciodată giratoriu.  Dacă ar fi ar fi mai bine. Nici al doilea NU e giratoriu. Dacă ar fi ar fi mai bine.
...cu bretele de o banda...

2) Parțial adevărat, o juma' de bretea cu o bandă.  Avem treburi de genul acesta și la Pasajele Grant / Basarab / Doamna Ghica / Obor / Lujerului. Or mai fi.
Toata zona de la Policolor la Cernica e cu probleme majore pe trafic auto

3) Ha ? Pallady chiar nu are nicio problemă...Probleme sunt la Drumul între Tarlale.

 


Re: Pasaj suprateran Drumul Între Tarlale / Uzinei / Pallady alexandru_gr

Dacă ești "norocos" și prinzi "ora de vârf" pe Drumul Între Tarlale coada de mașini incepe de la intersecția cu Șoseaua Industriilor pe sensul spre Pallady.

 


Re: Pasaj suprateran Drumul Între Tarlale / Uzinei / Pallady danutzu_2910

Mie  imi pare ca vor sa mute capatul  (bucla de intoarere) a tramvaiului, mai aproape de "rotundul" de la Catelu, si sa fie pe mijloc, intre sensurile de circulatie... Evident, trebuie sa pastreze intrarea/iesirea catre depou...

Astept cu interes si plansele de la ïntersectia" Teclu, Pallady, Complex comercial.... :)

@andrei11, Pallady totusi are o problema.... trecerea de pietoni de la intersectia cu Mizil si Jean Steriadi... Nu vor sa puna semafor in ruptul capului...
Si inclin sa cred ca vor sa mentina asa pentru ca... politie, imprumutat carnet la politie,  etc ... :)

 


Re: Pasaj suprateran Drumul Între Tarlale / Uzinei / Pallady andrei11

Circul destul de mult pe Pallady. Pallady totuși e în oraș. Dacă unii confundă strada cu A 2 e problema lor, nu a mea.
PS:  Mai sunt treceri de pietoni cu probleme,  la Ozana și la D 1. Și la ieșirea din pasajul Muncii spre Iancului. Și altele. ( la Fântîna Miorița) și etc.

 


Re: Pasaj suprateran Drumul Între Tarlale / Uzinei / Pallady cris_m

Intersectia de la Steriadi e o reala problema, nu numai ca se intampla accidente, dar tin minte ca e marcata ca punct negru. Intr-adevar, bucla vor sa o mute mai spre iesirea din oras, insa apar mai multe probleme:
1. Cum fac cu breteaua de intrare la Ikea/Auchan etc? O desfiinteaza sau lasa un gol cum mai sunt pe bulevard?
2. In noua locatie ar fi atractiv capatul pentru public?
3. Daca peroanele le-a facut PS, de sinele de tramvai nu cred ca se vor putea atinge in sensul schimbarii si modernizarii lor.

 


Re: Pasaj suprateran Drumul Între Tarlale / Uzinei / Pallady andrei11

cris_m wrote:
Intersectia de la Steriadi e o reala problema

Da, așa e. Semafor
cris_m wrote:
Cum fac cu breteaua de intrare la Ikea/Auchan etc?

Desființează parcarea aceea din dreapta. Două benzi la stânga, două înainte.

 


Re: Pasaj suprateran Drumul Între Tarlale / Uzinei / Pallady danutzu_2910

Pai daca e prevazut pasaj suprateran acolo, vor trebui si bretele laterale, adica   ceva spatiu la sol, spatiu care se obtine din breteaua aia....

 


Re: Pasaj suprateran Drumul Între Tarlale / Uzinei / Pallady andrei11

Unde  să fie prevăzut pasaj suprateran ?

 


Re: Pasaj suprateran Drumul Între Tarlale / Uzinei / Pallady danutzu_2910

"Astept cu interes si plansele de la ïntersectia" Teclu, Pallady, Complex comercial.... :)"

Anul trecut, se lauda Negoita cu doua pasaje pe Pallady... unul care este subiectul topicului si inca unul cum am zis eu mai sus....

Anul asta a inceput sa le ...puna pe hartie
https://www.hotnews.ro/stiri-administrat ... ebal.htm

 


Re: Pasaj suprateran Drumul Între Tarlale / Uzinei / Pallady subway guru

Ce treaba are sectoristul cu un bulevard aflat in administrarea primariei generale?

 


Re: Pasaj suprateran Drumul Între Tarlale / Uzinei / Pallady ByOnu

Sectoristii isi fac de treaba cu bulevardele PMBului de ceva timp..

La cat de incapabila si delasatoare a devenit primaria generala in ultimii 12-13 ani, aproape ca i-ai intelege pe sectoristi.

 


Re: Pasaj suprateran Drumul Între Tarlale / Uzinei / Pallady shoppy

Drumul intre Tarlale este o scurtatura folosita de toti camionagii din zonele industriale din zona si de pe Republica si Gara Catelu cauzata ca ambele se infunda in Drumul intre Tarlale in loc sa ajunga la Centura, apoi o iau pe Uzinei si Libertatii si ies in centura la Dambovita.

Corect ar fi fost sa se faca perpendicular doar ca Uzinei nu mai este in Bucuresti ci in Catelu,  sigur cei din Catelu nu ar fi fost de acord sa demoleze o groaza de case doar ca sa isi faca bucurestenii soseaua prin localitatea lor.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use