Transportul în lumeEuropaOlanda / Nederland

 

Topic: Transportul pe apa/Canale, porturi

2 posts, 710 views
Transportul pe apa/Canale, porturi Goldmund

A existat o polemica in Romania bazata pe "strainii ne vor raul" si ca in special Olanda(tara visurilor mele, alaturi de Japonia si Germania) "nu ne vrea in Schengen", politicienii stiind ca totul se rezuma la coruptia locala si nicidecum la vreo concurenta inexistenta intre marile porturi olandeze si portul nostru la Marea Neagra. Cateva date despre doua porturi olandeze:
Rotterdam este unul dintre cele mai mari porturi ale lumii...
Rotterdam este cel mai mare port european ...
Rotterdam are pe 2019 un volum de marfuri de aproape 470 milioane de tone
Amsterdam are mai multe porturi in custodie, dar principalul port are cca 78.8 milioane tone marfa/an
(Constanta 46 milioane tone/an(2016, nu am gasit alte date mai noi)


Intre cele doua orase port olandeze exista si un canal interior care face legatura intre cele doua porturi mari
toate datele despre acest canal in clipul de mai jos unde putem admira bogatia uriasa a acestor oameni, care din sec. al XVII-lea au condus lumea comerciala(am fost de curand in Romania, in plina "pandemie", OTP gol, Stuttgart gol, Schiphol normal, plin! Acestia inca asigura legaturile cu intreaga lume, cu un comert dezvoltat dupa cum am scris inca din sec. al XVII-lea cu intreaga lume, iar legaturlile acestea dainauie pana in ziua de astazi!)Cine chiar nu cunoaste Olanda de azi si de "ieri" poate crede balivernele cu acea concurenta inexistenta intre doua porturi in mari - si continete vroam sa spun - diferite:

https://www.youtube.com/watch?v=HfPCdJa ... imewriters

 


Re: Transportul pe apa/Canale, porturi Goldmund

Si un Timelapse din Amsterdam, un film poetic (film poem):
https://www.youtube.com/watch?v=yu3pvWG ... AlbertDros

 


Home page  • 
Parent forum: Olanda / Nederland  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use