Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Astra Imperio Metropolitan

2017 posts, 578356 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 145
 
 

📖 Pagination options
Re: Astra Imperio Metropolitan andrei11

1) Oare nouă de ce nu ni se spune cam în ce stadiu se află omologarea ? Ok, trebuie să-l  certifice, să-i  facă << rodajul >>, de acord, dar câţi kilometri trebuie să parcurgă ca să fie certificat ?
2) Ce se (mai)  întâmplă cu peroanele ?
3) Vatmanii cum şi când vor fi instruiţi ? Sau sunt deja la cursuri de calificare la Arad / Oradea sau pe unde mai circulă << Imperio >>
4) De ce tramvaiul se numeşte << Metropolitan >> ? Există şi variante  Interurban / Intejudeţean / etc ? Ok, Imperio ca Imperio, trebuia să-l boteze cumva, dar de ce şi Metropolitan ?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Costin

andrei11 wrote here:
4) De ce tramvaiul se numeşte << Metropolitan >> ? Există şi variante  Interurban / Intejudeţean / etc ? Ok, Imperio ca Imperio, trebuia să-l boteze cumva, dar de ce şi Metropolitan ?

Pentru ca asa a vrut producatorul. Este singurul motiv pentru care orice produs de pe piata se numeste asa cum se numeste. Si cu asta discutia despre numele tramvaiului este incheiata, cu toate celelalte mesaje sterse, pentru ca erau complet pe langa subiect.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Puss in Boots

Cu scuzele de rigoare dar mesajul meu era doar partial off-topic. In el spuneam ca "asa vrea clientul" iar tu spui ca asa vrea Astra.

In sprijinul afirmatiilor mele aduc declaratia dlui director Sarbu de la Astra, data la o vizita a primarului in fabrica atunci cand inca se lucra la tramvai. Se va scrie "cum vreti dvs, cum vor aradenii". Unde "dvs" inseamna Calin Bibart, primarul Aradului. A zis-o cu gura lui. De ce numele de "Metropolitan" ar fi alegerea Astra daca "Civitas" n-a fost? Se scrie/spune pe undeva alb pe negru ca in exemplul dat de mine? Daca nu, atunci faptul ca asa a vrut producatorul e la categoria "zvon de autobaza".

Putem incheia discutia acum. Producatorii si-or alege in general numele produselor dar Astra pare sa fie flexibila, zice multe si asta despre "romanismul" lor.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan survola

Întrebarea este:  a mai ieșit din depou de când l-au adus la București?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Cezar210

Eu știu că nu, deoarece...nu încape din cauza peroanelor. Nu am aflat (și nici nu am văzut) daca le-au polizat deja pentru ca noul Imperio să poată ieși din depou.

 



Re: Astra Imperio Metropolitan Mariusv

Am aflat de ce nu are oglinda din stanga, ca sa nu atinga oglinda tramvaiului care e pe sensul celalalt... cine a vrut tramvaie mai late decat LF-urile, Crit, nu-i asa ?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan ByOnu

Doamne, ... ce conteaza cine le-a vrut? E bine ca-s mai late. Criteriile de gabarit sunt aceleasi din mandatul precedent oricum.

Nu e musai sa aiba oglinzi fizice. Poate avea camera/camere.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Astra Imperio Metropolitan ADK

Să nu se întâlnească pe vreo străduță îngustă vreun Imperio cu Rathgeberul cofetărie. 😆

 


Re: Astra Imperio Metropolitan punmeister

Mariusv wrote here:
Am aflat de ce nu are oglinda din stanga, ca sa nu atinga oglinda tramvaiului care e pe sensul celalalt... cine a vrut tramvaie mai late decat LF-urile, crit, nu-i asa ?

Au EXACT aceeasi latime ca V3A, 2.4 metri.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Gabi23

Păi așa e când pleci urechea la toate zvonurile, bârfa, cancanul  :popa:  

 


Re: Astra Imperio Metropolitan shoppy

Cata minte sa ai sa spui asa o gogomanie, avem stalpi intre sensuri, ar fi fost agabaritic si s-ar fi lovit de stalpi mult inainte sa se loveasca de oglinda tramvaiului din sensul opus.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan orex

Mariusv wrote here:
Am aflat de ce nu are oglinda din stanga, ca sa nu atinga oglinda tramvaiului care e pe sensul celalalt... cine a vrut tramvaie mai late decat LF-urile, Crit, nu-i asa ?

Nu crezi ca un instructor de vatmani e ceva mai cunoscator decat un simplu ”parelolog”?! ;)

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Mariusv

punmeister wrote here:
Mariusv wrote here:
Am aflat de ce nu are oglinda din stanga, ca sa nu atinga oglinda tramvaiului care e pe sensul celalalt... cine a vrut tramvaie mai late decat LF-urile, crit, nu-i asa ?

Au EXACT aceeasi latime ca V3A, 2.4 metri.

Nu cumva vrei sa zici Bucur LF? Pai toate V3A au 2.4 latime? Stiam ca CH-PPC si CA sunt foarte putin mai inguste .

 


Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 145
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426210 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use