Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Astra Imperio Metropolitan

2017 posts, 578497 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 115 116 117 118 119 120 121  ... 145
 
 

📖 Pagination options
  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Astra Imperio Metropolitan V2A

3870 circulă, de astăzi, pe linia 32.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan shoppy

Daca la V3A se rupe un patograf atunci se ia imediat unul de la un vagon de la gard sau ramas in URAC dupa un RK sau se mai repara si in depou pe genunchi iar noi nu ne dam seama, deci nu inseamna neaparat ca pantografele vechi sunt superioare.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Nenea_titi

Am mai scris: V3A se poate repara cu sârmă. La URAC găsești piese de V3A pe toate gardurile. Au destule tramvaie la gard deci piese destule. Pentru Imperio, momentan nu e cazul să le canibalizeze, și cine o face probabil riscă un dosar penal.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan LucaTB

3870 surprins la terminalul Depoul Alexandria pe linia 32:
3870 - 32 - 22.12.2023.jpg (1.66 MB; downloaded 2655 times)

 


Re: Astra Imperio Metropolitan nathalael

https://vm.tiktok.com/ZGeFpX4AD/

Nu prea văd roțile învârtindu-se în gol

 


Re: Astra Imperio Metropolitan idk_vlad

Dacă i-ar fi dat accelerație maximă patina, dacă urcă încet cu viteză redusă nu mai patinează.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan shoppy

Patineaza foarte tare, sigur nu ii picase tractiunea pe boghiul din spate? De ce nu mai avea nisip?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Nenea_titi

Patinează, se vede că sistemele încearcă să reducă patinajul, rezultă putere redusă, deci tramvaiul se chinuie. Dacă ar da putere maximă în motoare, ar patina fără a urca. Am fost și eu într-un tramvai Imperio exact în aceeași situație și se simțea cum se chinuia. Era cam la 60 % grad de ocupare, așa la o estimare grosieră. Țin minte însă că V3A-iștii își luau avânt destul de tare de la Banu Manta.
Oricum nu mi se pare normal, tramvai nou să se comporte așa. Oare la Iași cum se comportă pe Pădurii cele două tipuri de tramvai de acolo în condiții de șine ude ? Ceva dă cu virgulă. Mi se pare că noile și lăudatele tramvaie au deficiențe destule și ies la iveală treptat. Sper că toate aceste deficiențe sunt "rezolvabile" din software. Că dacă e din hardware (motoare prea mici sau alte chestii) e cam trist. Sau vatmanii încă nu știu să le conducă ? Sau nu au sisteme eficiente anti patinare ? Produse neconforme? Sau nu sunt obișnuiți? Prea multe deficiențe. Pantografe, Nu urcă, patinează aiurea, unu a scos fum la Sudului, rămân pe separator. Sau este ca la români, las' că merge și așa.

@shoppy
Cred că dacă pica motorul pe spate, nu mai urca punct. Plus că bănuiesc că anunță pe bord avaria și vatmanul ar ști ce să facă, nu ar da ca surdu' în tobe. În altă ordine de idei, nu am văzut V3A, BLF să patineze acolo.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan shoppy

Si daca era cu avarie sigur i s-a spus watmanului sa faca tot posibilul sa ajunga la depou prin forte proprii ca sa nu il vada lumea inpins, cred defapt ca s-a intamplat ceva ci nisiparul, nisip terminat, nisipar infundat sau cu vreun defect.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Nenea_titi

Păi stai așa;
ITB V56, Tatra, V3A și EP V3A aveau nisipar. Funcțional chiar. Ceva nu e ok... regresăm cumva?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Cezar210

Asa cum am mai spus, la multe Imperio am văzut ca nisiparele nu se activează când vagonul patinează la accelerație. Aceasta este o posibila cauza.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Nenea_titi

Atunci upgrade la software.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan mn_photography

Eu cand am fost cu un Imperio la Basarab, pe linia 10, când a urcat pe panta de la Grozăvești, se auzeau niste zumzăituri ("zzzzzzzz", "zzzzzzzz"). Acelea sunt nisiparele?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan punmeister

Da, alea sunt.

 


Go to page:  1  ... 115 116 117 118 119 120 121  ... 145
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2341 forum members have written 426241 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use